A kén egyik oxidjában az alkotóelemek tömegaránya 2 : 3. Mi a vegyület molekulaképlete?


Próbáltam több irányból nekimenni, de nem sikerült ezzel a tömegaránnyal megoldanom.

Hasonló feladat, ahol %-al volt megadva az összetétel már ment.



2020. febr. 1. 13:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Többféleképpen is megoldható a dolog. Az első módszer, ami szerintem a legegyszerűbb, bár ez némi kémiai intuíciót igényel, ha észreveszed hogy a kén épp kétszer akkora tömegű mint az oxigén. Tehát ha a 2:3 tömegarányban a 2 a kén, a 3 az oxigén, akkor mivel a kén épp kétszerese az oxigénnek, ezért azt leosztjuk kettővel, az oxigént úgy hagyjuk, akkor pont molarányokat fogunk kapni, másnéven az atomok darabszámának arányát a vegyületben. Ezért az atomok aránya 1:3, így ez a kén-trioxid SO3.


Második módszer, ha azt mondod százalékkal jól megy, akkor váltsd át az aránypárt százalékra. 2:3 arány az nem más mint 40m%:60m%, innen már meg tudod oldani ezek szerint.


Harmadik, hogy veszünk a vegyületből 100 grammot, amit felosztunk 2:3 arányban, és kiszámoljuk a molszámukat. A molszámok aránya egyben az atomok aránya is lesz a vegyületben. 100g anyagban tehát van 40g kén és 60g oxigén. A kén 40/32=1,25 mol, az oxigén 60/16=3,75 mol. Látszik hogy oxigénből 3x anyyi van mint kénből, tehát a megoldás valóban a SO3.

2020. febr. 1. 14:09
 2/2 anonim ***** válasza:

Én általában matematikai egyenletre vezetem vissza az ilyen feladatokat: legyen a kén-oxid SxOy, a kén és oxigén moláris tömegének felhasználásával írható:

32x / 16y = 2 / 3

x / y = 1 / 3

SO3

2020. febr. 2. 12:23