Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mit jelent a Tsz? (kémia)...

Mit jelent a Tsz? (kémia) (egy Tsz=1 vegyület molekulájában 8 hidrogénatom van. A molekulaképlete:. )

Figyelt kérdés

2016. júl. 20. 13:23
 1/2 bongolo ***** válasza:
Telítetlenségi szám.
2016. júl. 21. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 bongolo ***** válasza:

Nem vagyok erős kémiából, úgyhogy jó kémikusok biztos bele tudnak kötni, de leírom, ahogy én látom a telítetlen szénhidrogéneket:


Vegyünk mondjuk egy egyszerű, 5 szénatomot tartalmazó egyenes láncú szénhidrogént, a pentánt:

  H H H H H

HC-C-C-C-CH

  H H H H H

Ez telített szénhidrogén, mert a lehető legtöbb hidrogén atom van benne, 12. Képlete C₅H₁₂

Általánosságban ha n darab C atom van egy szénhidrogénben, akkor 2n+2 hidrogénatom lesz a telített nyílt láncú szénhidrogénben. Vedd észre, hogy a szénatomok között egyszeres kötések vannak.


Telítetlen (vagyis "hidrogénhiányos") attól lesz, hogy valahány szénatom között többszörös kötés van. Mondjuk ha egyetlen kétszeres kötés lenne a fenti pentánban az első két szénatom között, akkor ilyen lenne:

H H  H H H

C=C-C-C-CH

H      H H H

Ez már nem pentán, hanem valamilyen pentén, és mivel az első kötés a dupla, ezért 1-pentén.

Képlete C₅H₁₀. Az egyetlen kettős kötés miatt kettővel csökkent a hidrogének száma; általánosságban ha n szénatom van, akkor 2n hidrogén lesz.


Lehet hármas kötés is két szénatom között, pl. így:

  H          H H

HC-C≡C-C-CH

  H          H H

Ez már nem is pentén, hanem pentin, valójában 2-pentin. Persze ez is telítetlen, még telítetlenebb az előbbinél, a hármas kötés miatt 4-gyel csökkent a hidrogének száma (C₅H₈)


Ha nincs hármas kötés, de két kettes kötés van a szénatomok között, akkor máshogy néz ki a molekula, de a képlete annak is C₅H₈. Pl így nézhet ki:

H  H H H  H

C=C-C-C=C

H     H      H


A telítetlenséget (hidrogénhiányt) tehát a kettes és hármas kötések okozzák. A telítetlenségi szám az, hogy összeszámoljuk a kettes kötéseket és hozzáadjuk a hármas kötések számának a dupláját. Vagyis az utolsó kettőnek a telítetlenségi száma ugyanannyi, 2.


Kicsit tovább bonyolódik a dolog azért, mert vannak körgyűrűt tartalmazó szénhidrogének is, mint pl. a ciklopentán. Nem próbálom felrajzolni, egy gyűrűbe van összekunkorítva a fenti legfelső pentán lánc. Egy ötszögben vannak a szénatomok, és mindegyikhez még két hidrogén köt.

Ennek is C₅H₁₀ a képlete, ugyanúgy, mint ha lenne benne egy dupla kötés a szénmolekulák között, pedig nincs. Viszont a gyűrű miatt két hidrogént ki kellett dobni, mert ott kötnek a szélső szénatomok. Így a gyűrű is eggyel növeli a telítetlenségi számot.


Összegezve: a telítetlenségi szám DUPLÁJA mondja meg a hiányzó hidrogénatomok számát a lehetséges 2n+2 maximumhoz képest. Attól függetlenül, hogy mi okozza a telítetlenséget (kettős kötés, hármas kötés, vagy gyűrű).


----

Ha Tsz=1, az úgy lehet, hogy van egy kettős kötés vagy egy gyűrű. Mindkét esetben kettővel csökken a hidrogének száma a telített 2n+2 esethez képest, vagyis 2n lesz, tehát éppen kétszer annyi hidrogén van benne, mint szén. Vagyis ha 8 hidrogénatom van benne, akkor a képlete C₄H₈. (Ami egyébként vagy butén, vagy ciklobután.)

2016. júl. 23. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!