Segítene valaki megoldani ezt a kémiapéldát? (O2 tartalmú szerves vegyület képletének meghatározása)


Egy oxigéntartalmú szerves vegyületek levegőben elég ettünk. Az égés termék térfogatszázalékos összetétele: 3,87% O2, 72,88% N2, 10,33% CO2, 12,92% H2O.


a, Határozza meg a vegyület összegképletét!

b, Hány százalékos levegő felesleget használták az égetéskor?


A levegő összetétele: 21 V/V% O2, 79 V/V% N2.



2016. ápr. 11. 18:35
 1/5 A kérdező kommentje:
A helyesírási hibákért bocsi, a telefonom belejavított 🙀
2016. ápr. 11. 18:37
 2/5 bongolo ***** válasza:
100%

Eredetileg volt mondjuk 100 mol levegő, ami 79 mol N₂ és 21 mol O₂.

(Számolhatnánk mással is, de úgyis csak az arányok az érdekesek.)

A végén is 79 mol N₂ van benne, de az már csak 72,88%. Vagyis a 100% az 79/0,7288 = 108,397 mol.

A végén az összetétel:

3,87% → 108,397 · 0,0387 = 4,195 mol O₂

72,88% → 108,397 · 0,7288 = 79 mol N₂ (természetesen 79; csak ellenőrzésképpen szoroztam vissza)

10,33% → 108,397 · 0,1033 = 11,197 mol CO₂

12,92% → 108,397 · 0,1292 = 14,005 mol H₂O

Ezekben az oxigén összesen 4,195 + 11,197 + 14,005 / 2 = 22,395 mol O₂

Vagyis 1,395 mol O₂-vel több, mint eredetileg volt, ennyi volt tehát a szerves vegyületben. (2,79 mol O)

Hidrogénből van 14,005 mol (28,01 mol H)

Szénből 11,197 mol C


28,01 / 2,79 = 10.04

11,197 / 2,79 = 4,01


Vagyis 10-szer annyi H és 4-szer annyi C van benne, mint O

C₄H₉OH : butanol


b) Levegőfelesleg:

4,195 mol O₂ volt feleslegben, ez 4,195 / 21 = 0,2, vagyis 20% felesleg.

2016. ápr. 11. 23:11
 3/5 Arp Du ***** válasza:

b,

levegőfelesleg (összes O2/szükséges O2)

(ha a felesleg 4,2 a szükséges 21-4,2=16,8)

21/16,8=1,25

a felesleg 0,25*100=25%

2016. ápr. 12. 00:04
 4/5 Arp Du ***** válasza:
vagyis ha az égéshez szükséges 16,8 mol O2 a 100%, a felesleg 4,2 mol ennek 25%-a (4,2/16,8)
2016. ápr. 12. 00:11
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat! Sokat segítettetek :)
2016. ápr. 12. 15:16