Hogyan számítjuk ki a matek feladatot?


Egy 8 pályás 50 méteres úszómedencében úszik 8 ember (A,B,C,D,E,F,G,H).

Mekkora a valószínűsége annak, hogy A és B szomszédos pályán ússzon?


2020. jan. 25. 11:00
 1/4 A kérdező kommentje:
Mindegyik különböző pályán úszik (1 pálya 1 ember)
2020. jan. 25. 11:00
 2/4 anonim ***** válasza:
12%
A feladat sorszámát elosztjuk a példatár oldalainak számával és megszorozzuk a példában szereplő számok átlagának köbgyökével.
2020. jan. 25. 11:52
 3/4 anonim ***** válasza:
78%

Összes eset: 8! (Milyen sorrendben helyezed el őket a pályákon)


Kedvező eset: At es Bt egy elemnek veszed es ugy rakod le oket: 7!


(Pl A es B az 1-2 palyan van, a maradek 6!modon lehet, aztan A es B a 2-3 palyan van a maradek ismet 6! modon lehet es igy tovabb: kijon hogy 7*6!=7!)


Na meg egy dolog van hatra. A 7!t szorozni 2vel hiszen okes hogy A es B egy elemnek van veve, de az o sorrendjuk sem mind1.

Tehat ha pl az 1-2 palyan usznak, nem mind1 hogy A es B vagy B es A a sorrend.

Tehat kedvezo esetek: 2*7!


Keresett valseg: P = kedvezo/osszes = 2*7!/8! = 1/4.

2020. jan. 25. 12:51
 4/4 anonim ***** válasza:
Om
2020. jan. 25. 23:06