Egy 8 pályás 50 méteres úszómedencében úszik 8 ember (A,B,C,D,E,F,G,H).
Mekkora a valószínűsége annak, hogy A és B szomszédos pályán ússzon?
2020. jan. 25. 11:00
1/4 A kérdező kommentje:
Mindegyik különböző pályán úszik (1 pálya 1 ember)
2020. jan. 25. 11:00
2/4 anonim válasza:
A feladat sorszámát elosztjuk a példatár oldalainak számával és megszorozzuk a példában szereplő számok átlagának köbgyökével.
3/4 anonim válasza:
Összes eset: 8! (Milyen sorrendben helyezed el őket a pályákon)
Kedvező eset: At es Bt egy elemnek veszed es ugy rakod le oket: 7!
(Pl A es B az 1-2 palyan van, a maradek 6!modon lehet, aztan A es B a 2-3 palyan van a maradek ismet 6! modon lehet es igy tovabb: kijon hogy 7*6!=7!)
Na meg egy dolog van hatra. A 7!t szorozni 2vel hiszen okes hogy A es B egy elemnek van veve, de az o sorrendjuk sem mind1.
Tehat ha pl az 1-2 palyan usznak, nem mind1 hogy A es B vagy B es A a sorrend.
Tehat kedvezo esetek: 2*7!
Keresett valseg: P = kedvezo/osszes = 2*7!/8! = 1/4.