Fizikusok! Szeretnék segítséget kérni az alábbi feladat megoldásában? Köszi! Állócsigán átvétett kötél két végén különböző tömegű test van. A két test tömege együtt 60 kg. Az egyik elem 24 m magasból 8 mp alatt ér le a földre.

Melyik test mozog a föld felé? Egyenként mekkora tömegűek? Mekkora mozgásuk közben a kötélerő? Mekkora a rendszer gyorsulás 3s pillanatnyi sebesség az egyik test földet érésekor? Mekkora a kisebb tömegű testet érő erők eredője a rendszer nyugalmi helyzetében? Mekkora ekkor a kötélerő?

2020. jan. 17. 00:50
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Rossz a kategória!

Ez sima hf.

2020. jan. 17. 07:00
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Hol akadtál el? Ha el sem kezdted, akkor: insert coin.
2020. jan. 17. 07:07
 3/3 anonim ***** válasza:
55%

1.A nagyobb tömegű.

2. Legyen a nagyobb tömegű test m, gyorsulás a. Képlet egyenletesen gyoslrsuló test s=1/2*a*t^2 (ha a kezdő sebesség 0) átrendezve: a=2*s/t^2, behelyettesítve: a=2*24/8^2. a=0,75m/s^2.

Newton 2. törvénye a nagyobb tömegű testre: m*a=Fösszes=m*g-(60-m)*g a saját súlya mínusz a kötélen át a másik súlya. Átrendezve: m*a=(2*m-60)*g és m=60/(2*g-a) ahol g a nehézségi gyorsulás, innen behelyettesítés.

Nyugalmi helyzet=erők eredője 0, mindkét testre. Ez úgy jön ki, hogy a kisebb test a levegőben 2erő hat rá: kötélerő felfelé és a nehézségi erő lefelé (60-m)*g, ezek egyenlőek. A nagyobb tömegű test a földön, 3erő hat rá: felfelé ugyanakkora kötélerő, mint a kisebb testre; lefelé saját nehézségi ereje: m*g, illetve felfelé valamilyen nyomóerő a talajról. Még egyszer a három erő összege 0.

Nem mindenre válaszoltam.

2020. jan. 17. 07:17