Egy turistacsoport 5 m/s sebességgel 20 s-ig gyalogolt

északi irányba, majd kelet felé 10 s-ig 8 m/s sebességgel, onnan

déli irányba fél percig 10 m/s sebességgel és legvégül nyugati

irányba 15 s-ig 7 m/s sebességgel. Mekkora utat tettek meg összesen, mennyi volt az átlagsebességük az egész útra vonatkozóan, mennyi volt az elmozdulásuk? (Végig egyenletes mozgást végeztek.)


Teljes megoldásra van szükségem. Előre köszönöm!



2020. jan. 6. 16:10
 1/4 anonim ***** válasza:
64%

Most sem fogok teljes megoldást adni, mert ha már a hetedikes anyagit nem tanulod meg, később nagy bajban leszel. A sebesség definíció szerint v = s / t, azaz a megtett út, és a közben eltelt idő hányadosa. Átrendezve az egyenletet azt kapod, hogy s = v * t. Innen 2. osztály, csak szorozni kell.

Az átlagsebesség definíciója szintén v = s / t, ahol s az összes út, a t pedig az összes idő.

Egyedül az elmozdulás kicsit nehezebb, de ahhoz is elég a Pitagorasz-tételt ismerni. Ez így szól: derékszögű háromszögek esetén a két befogó négyzetének össze egyenlő az átfogó négyzetével. a² + b² = c², ahol a és b a befogók, c az átfogó.

2020. jan. 6. 16:27
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

északra: 5*20=100(m)

keletre: 8*10=80(m)

délre:10*30=300(m)

nyugatra:7*15=105(m)

A megtett út: 100+80+300+105=585(m).

A megtételhez szükséges idő: 20+10+30+15=75(s).

Az átlagsebesség: 585/75=7,8(m/s)

A fordulópontok:

A(0;0)

B(0,100)

C(80,100)

E(80,-200)

F(-25,-200)

Az elmozdulás:

AF=sqrt((-25)^2+(-200)^2)=sqrt(40625)=201,56(m)

2020. jan. 6. 16:27
 3/4 anonim ***** válasza:
64%
Amúgy értelmes a tanár. A 10 m/s sebesség nem gyaloglás, hanem a 100 méteres síkfutás világrekordja.
2020. jan. 6. 16:44
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2020. jan. 6. 17:30