Ln|x|-nek, miért 1/x a deriváltja, miért nem 1/|x|?

2020. jan. 6. 07:13
 1/5 anonymousreview60 ***** válasza:
100%
Az ln|x| szimmetrikus függvény, az y tengelytől távolodva szigorúan monoton növekvő, emiatt a meredeksége az x tengely mentén 0-ig negatív és csökken, utána pozitív és növekszik. Ezt nem adja vissza az 1/|x|. Ez a kvalitatív magyarázat. A kvantitatívabb az a differenciálhányados származtatásából ered.
2020. jan. 6. 07:39
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Másik megközelítés; ha x<0, akkor az ln(-x)-et kell deriválni. Ennek a deriváltja (a láncszabály szerint) -1/(-x), ami pont 1/x. Persze ha definíció szerint differenciálod, ugyanezt fogod kapni.
2020. jan. 6. 08:35
 3/5 A kérdező kommentje:
Akkor pl ha van egy egyenletem, mondjuk, hogy ln|x|=3 akkor mindig meg kell nézni negatív x-re is? Valamiért úgy emlékeztem, hogy az abszolútérték ha negatív, akkor is pozitív lesz.
2020. jan. 6. 14:14
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Persze; ennek az egyenletnek két megoldása van; x=e^3 és x=-e^3.
2020. jan. 6. 14:36
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor pl ha van egy egyenletem, mondjuk, hogy ln|x|=3 akkor mindig meg kell nézni negatív x-re is? Valamiért úgy emlékeztem, hogy az abszolútérték ha negatív, akkor is pozitív lesz."


Na ez az a szint, amikor össze vannak keveredve a dolgok, és az alap matek sem megy. Az abszolutérték definícióját kell pedig csak tudni.


ln|x|=3


Esetszétválasztás van az absz.érték jel miatt.


ELSŐ: ha x>0, akkor ln(x)=3, ebből világos hogy x=e^3.


MÁSODIK: ha x<0, akkor ln(-x)=3.Innen -x=e^3 és x=-e^3.


kikötés: ha x=0. Erre nincs értelmezve.

2020. jan. 6. 18:21