Tudnátok segíteni ezekben a feladatokban? 8. osztály kombinatorika


1) Az okos emberek 25% szép, a szépek fele okos is. Az emberek 25% se nem okos se nem szép. Az emberek hány százaléka okos és szép is?

2)Hány oldalú az a szabályos sokszög, amelyet két átlója egy háromszögre, egy négyszőgre, egy ötszögre és egy hatszögre bont?

3)A kézilabda meccsen a nézök 3/5 része (három ötöd) 30 évesnél nem idősebb, 0,12 része 40 évesnél nem fiatalabb, de 60nál nem idősebb. Ha a nézők 15% 30 és 40 év közötti, akkor hány százalékuk idősebb 60 évesnél?



2019. dec. 10. 18:52
 1/3 anonim ***** válasza:

1) Legyen a szépek és okosak száma x! Ekkor a csak okosak száma 3x, a csak szépek száma x. Ebből következően a szépek vagy okosak száma 5x. Ekkor a se nem szépek és se nem okosak száma 5x/3. Az emberek száma ezek szerint 5x+5x/3=20x/3.

Az okos és szépek aránya ekkor x/(20x/3)=3/20, azaz 15%.


2)

a háromszög 2 sokszög oldal

a négyszög 2 sokszög oldal

az ötszög 3 sokszög oldal

a hatszög 5 sokszög oldal

A sokszög tizenkétszög.

2019. dec. 10. 19:07
 2/3 anonim ***** válasza:

3)

60% 30 évesnél nem idősebb

15% 30 és 40 közötti

Ebből következően 75% 40-nél fiatalabb.

12% 40 és 60 közötti

Ebből következően 87% 60-nál nem idősebb.

Így 13% 60-nál idősebb.

2019. dec. 10. 19:20
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm
2019. dec. 10. 19:31