Algebrai tört egyszerűsítése?


Nem emlékszem már hogyan kell ezt a két törtet egyszerűsíteni.


3x^2+5x-2/x^2+3x+2


és


x^4+5x^2+4/4^4-16


Ha valaki levezetné nekem azt nagyon megköszönném.



2019. dec. 9. 10:05
 1/3 anonim ***** válasza:
87%

Szorzattá kell alakítani a számlálót és a nevezőt is.


((x+2)(3x-1))/((x+1)*(x+2))=(3x-1)/(x+1)


((x^2+1)(x^2+4))/((x^2-4)(x^2+4))=(x^2+1)/(x^2-4)


Ja és legközelebb használj zárójelet.

2019. dec. 9. 10:51
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) van valami technika amivel szorzattá alakítasz, mert nekem ez a fajta nem rémlett és azért sem tudtam megoldani?
2019. dec. 9. 12:35
 3/3 anonim ***** válasza:
77%

Például vegyük a 3x^2+5x-2-t.

Egyenlővé tesszük 0-val, és megkeressük a zérushelyeit(1/3 és -2), majd felírjuk a gyöktényezős alakot: a(x-x1)(x-x2)=3(x-1/3)(x+2)=(3x-1)(x+2)

2019. dec. 9. 14:37