Fizika házi feladat kérdés?


50 N súlyú téglatestet satuba fogunk. A satupofák 150 N nagyságú vízszintes erővel

nyomják a testet. Az érintkező felületek között a tapadási súrlódási együttható 0,5.

Mekkora kalapácsütéseket mérhetünk a téglatestre úgy, hogy az ne mozduljon ki a

satupofák szorításából?



2019. dec. 4. 22:56
 1/5 anonymousreview60 ***** válasza:
A kalapácsütés ereje nem haladhatja meg a satupofákon fellépő súrlódási erők összegét.
2019. dec. 5. 09:45
 2/5 A kérdező kommentje:
Eddig nekem is ment...
2019. dec. 5. 13:19
 3/5 anonim ***** válasza:

Ez egy pofon egyszerű feladat, ha belegondolsz. Minden ilyen típusú problémánál felírhatunk erőegyensúlyi egyenletet.


Elsőként tekintsünk el a téglatest önsúlyától és a súrlódástól. Ha a feladat többi része azonos marad, akkor triviális, hogy az Fmax erő nem haladhatja meg a 149,9999 N-t, ezt gondolom érted.


Amit még viszont számításba kell venni, az a felületek között fellépő súrlódási erő (Fs). Ezt minden esetben úgy tudod kiszámolni, hogy Fs = mű * Fn, ahol mű a súrlódási együttható, Fn pedig a síkra merőleges erők előjeles eredője. Mivel ebben a példában vízszintes sík van (tehát pl. nem lejtőn vonatott testről van szó), ezért nem is kell azzal foglalkozni, hogy az erőket vízszintes és merőleges irányú komponensekre bontsuk. A síkra tehát egyetlen erő lesz merőleges, a téglatest súlyereje, azaz a G, aminek az értéke 50 N. A mű értékét szintén ismerjük.


Tehát: Fs = 0,5 * 50 N = 25 N

Ez lesz a súrlódási erő értéke.


Ehhez már csak hozzá kell adnod a 149,9999 N-t (nyilván a végtelenségig lehetne írni a kilenceseket), és meg is kapod a végeredményt. Persze a valóságban ez egy kicsit máshogy működne.

2019. dec. 5. 14:49
 4/5 anonim ***** válasza:
11 napja nem köszöni meg...
2019. dec. 8. 11:16
 5/5 anonymousreview60 ***** válasza:

F_kalapács + G <= F_súrl

F_kal + 50 N <= 2 * 150 N * 0,5

2019. dec. 8. 14:06