Geometria: Mekkora az ötszög köré írható kör átmérője?


Adva van egy ötszögű belső kulcsnyílású imbusz fejű csavar.

Az egyik csúcs és a vele szemközti lap 12,4 mm távolságban van.

Maróssal kellene csináltatnom egy szerszámot, de már nem emlékszem a tanulmányaimból, hogy mekkora köracélból kell kiindulni.

Mivel az ötszöget nem lehet gyártáskor mérni ezért szükség lenne a pontos kiinduló átmérőre és, hogy mennyit marjon le az első lap elkészítésekor.



#ötszög kulcs #ötszög marás #ötszög számítás #ötszög szerkesztés
2019. dec. 3. 20:03
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
64%

Nem kell tudni, hogy mennyit marjon le az első lapnál. Amit mérni tud, az úgyis az első lap és a túloldalon lévő hengeres ív távolsága. ez lesz a megadott 12,4mm. Utána osztófejen 72fokot oszt, ugyanezt a történetet eljátsza 5-ször még. Bár a kiinduló átmérő számítható pontosan, azt a méretet úgysem kapod a kereskedelemben. Ráhagyás lesz ezért is, meg amiatt is, hogy a felületi egyenletlen réteg le legyen marva.

Javaslom, 18-as átmérőből induljatok ki, az jó lesz.

2019. dec. 3. 21:18
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

[link]

belső szög 108, felezője 54


köré írható kör sugara: r = (a/2) / cos(54°)


Kell az alap

Az egyik csúcs és a vele szemközti lap 12,4 mm távolságban van.

Alap felezőpontjában metszi ez az alapot. Felezőpont, csúcs, alap vége = háromszög, aminek 90°, 54°, 36° szögei vannak; 54°os szöggel szemközti befogó 12.4 mm.


szemközti / melletti = tg

[link]


tehát tg(54°) = 12,4 / (a/2)

a/2 = 12,4/tg(54°)


r = (a/2) / cos(54°)

2r = 2 * (a/2) / cos(54°)

2r = 2 * (12,4/(tg(54°)) / cos(54°))


2r = 15.33

2019. dec. 3. 21:20
 3/19 A kérdező kommentje:

2-es köszönöm szépen. Muszáj lesz utánanéznem a szögfüggvényeknek, mert teljesen kiestek a sok év alatt, míg nem használtam őket.


1-esnek csak annyit, hogy ha a kiinduló átmérőt nem lövöd be pontosan, akkor az első lap lemarásakor nem azt méred, amit kellene.

Ha 2x 12,4-es átmérőből indulnánk ki, azaz 24,8-ból és az első lapnál lemarnánk 12,4-re, akkor a lemart lap a köracél középpontjában lenne. Ha ugyanazon állásban lemarnád a maradék 4 lapot, akkor elfogyna az anyag.

2019. dec. 4. 00:31
 4/19 A kérdező kommentje:

Valami mégsem stimmel az átmérővel.

Telefonáltam a esztergályos szakinak és mikor meghallotta a méretet mindjárt tudta, hogy miről van szó.

Azt mondta, hogy 12,7 mm a csúcs és a lap távolsága és 14-es átmérőt kell csinálni neki a lap marása előtt.

Már többször csinált ilyet, gondolom csak tudja mit csinál.


Nem mértem le tökéletesen azt a 12,7mm-es távolságot. Kicsit több kosz volt a csavar fejében , mint kellett volna. Jól kipucoltam és tényleg 12,75 mm-t sikerült mérnem.

2019. dec. 4. 17:59
 5/19 anonim ***** válasza:
47%

Ha 14-esből indul ki, akkor a sarkoknál rádiusz fog keletkezni, ezért mondta ezt a méretetet. Egyébként a keresett átmérő, visszanézve egy jegyzetemet, hatszögnél is, ötszögnél is van egy szorzótényező. Ötszögnél 1,236.

Ezzel kell megszorozni a 12,4-et.


Mondjuk a #2-es szépen levezette, hogy ez matematikailag hogyan jön ki.

2019. dec. 4. 20:51
 6/19 A kérdező kommentje:

#5


14-es átmérőnél nem marad rádiusz.

Kiszerkesztettem rajzoló programmal.

A 12,7mm csúcs-lap távolságú ötszögre tökéletesen illeszkedik a 14mm-es kör.

Az esztergályos abszolút jó adatokat adott meg.

2019. dec. 5. 00:20
 7/19 A kérdező kommentje:

#5

Az 1,236-os szorzó nem lehet jó.

2019. dec. 5. 00:23
 8/19 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy rájöttem valamire.


Az az 1,236-os szorzót valószínűleg nem a csúcs-lap távolság szorzójaként kell alkalmazni, hanem az egyik lap és vele szemben felveszünk egy képzeletbeli lapot melyek azonos távolságban vannak a köré írt kör középpontjától, akkor kijön a megadott szorzóval. De a 14-es kör helyes.

A #2-es matematikai levezetésével valami baj van. A rajzoló programban egyértelműen látszik, hogy 14-es a kör átmérője.

2019. dec. 5. 00:45
 9/19 A kérdező kommentje:

Már csak az a kérdés, hogy a csúcs-lap távolság esetén mekkora lehet a matematikailag pontos szorzó ?

Valahol 1,11 körül van.

2019. dec. 5. 00:49
 10/19 anonim ***** válasza:

Lehetséges, hogy elrontottam.

Nekem is papíron kéne levezetni és nem pötyögve :S

Majd holnap megnézem, ha nem vagyok lázas. :)

2019. dec. 5. 17:47
1 2