Fizika házifeladat segítség valaki?


ez a kérdés:


70 kg tömegű ember áll a liftben. Mekkora erőt fejt ki a lift padlójára, amikor a lift egyenletesen mozog

, valamint amikor 3 2

m

s gyorsulással mozog lefelé , illetve felfelé ?



2019. nov. 29. 22:56
 1/9 A kérdező kommentje:
Elnézést nagyon csúnyán sikerült kimásolnom, de szerintem megfejthető
2019. nov. 29. 22:57
 2/9 anonim ***** válasza:
77%

a) Az olyan, mintha állna a lift.

b) Írd le úgy a számot, hogy érteni is lehessen!

2019. nov. 29. 22:58
 3/9 dq ***** válasza:
20%

Mutasson a pozitív irány lefelé. Ekkor az ember által kifejtett N erő pozitív nagyságú, a padló által kifejtett erő pedig negatív nagyságú (lassítja az embert).


Írjuk fel a Newton II törvényét az emberre:

ma = mg - N.

Átrendezve:

N = m(g-a) adódik.

Amikor a=0, akkor N = mg = 700 N, amikor a = 3 lefelé, akkor N = m(10-3) = 490 N, amikor a = -3, akkor N = m(10+3) = 910 N.

2019. nov. 29. 23:11
 4/9 A kérdező kommentje:

Nem értem ezt az egyenletet:


ma = mg - N


mit jelent az N??

2019. nov. 30. 08:40
 5/9 anonim ***** válasza:
77%
Az embere ható nyomóerőt, amit a lift padlója fejt ki. Ha nem lenne ma = mg, vagyis g gyorsulással esnél szabadon.
2019. nov. 30. 09:24
 6/9 dq ***** válasza:
12%

írtam: "az ember által kifejtett N erő"

De talán nem voltam elég egyértelmű. N a feladatban keresett erő, amit az ember fejt ki a lift padlójára. (Abban a formában, hogy N értéke pozitív, ha lefelé mutat.)

2019. nov. 30. 11:15
 7/9 anonim ***** válasza:
76%

"írtam: "az ember által kifejtett N erő""


Ezzel jól összezavarod, szetintem. Mert te az emberre írod fel (amúgy helyesen), de ott "N" (vagyis -N) az emberre hat a lift által. Az más kérdés, hogy ez abszolút értékben megegyezik az ember által a lift padlójára kifejtett erővel. De ő szetintem arra gondolt, hogy maga az "N" honnan jön az egyenletben.

Kérdező, az ő felírásában "-N" (felfele) az emberre hat a lift által, "N" (lefele) az ember által a liftre ható erő.

2019. nov. 30. 13:17
 8/9 dq ***** válasza:
0%

Igen, ha az ember N erővel hat a liftre, akkor -N erő hat az emberre a lift által. Ezt hívják Newton 3-nak.


Nehezen tudok ennél kevésbé összezavaró dolgot elképzelni.

2019. nov. 30. 14:24
 9/9 anonim ***** válasza:

Jól elbonyolítottátok ezt a jelölésekkel.


1./ a lift egyenletes mozgást végez: ekkor csak a nehézségi erő a domináns. A keresett erő F=m*g.


2.A/ a lift 'a' gyorsulással mozog felfelé, akkor ez növeli a nyomóerőt, tehát F=m*(g+a).


2.B/ a lift 'a' gyorsulással mozog lefelé, akkor ez csökkenti a nyomóerőt, így F=m*(g-a).


Gyakorlati előfordulás:


1./ az emeletek közötti menetsebesség konstans.

2.A/ az utas felfelé kíván közlekedni, így induláskor zérus kezdősebességről egy konstans sebességre kell gyorsulni a fülkének. (Vagy lefelé való közlekedésnél a célállomás előtti lassítási folyamat még ilyen).

2.B/ az utas lefelé kíván közlekedni, így induláskor egy lefelé irányuló gyorsulás valósul meg. (Vagy felfelé közlekedéskor a célállomás előtti lassítás ilyen).


Látható, négy eset áll fenn. A liftek hajtása is ennek megfelelően ú.n. négynegyedes hajtás. (Praktikusan háromfázisú aszinkron villanymotor frekvenciaváltóval).

2019. nov. 30. 23:04