Hogyan kell az ilyen típusú feladatokat megoldani? Pufferoldatok


Hány köbcentiméter, 0,3215 mol/dm3 koncentrációjú, sósav (HCl) oldatot kell adnunk 325,7 cm3 térfogatú, 0,2662 mol/dm3 koncentrációjú ammónia (NH3) oldathoz, hogy a keletkező puffer pH-ja 9,33 legyen? Kb=1,789·10-5; Kv=1,00·10-14



egy linknek is örülnek amiben le van írva a menete



#kémia #pufferoldat #Czibók Miki
2019. nov. 27. 18:54
 1/3 anonim ***** válasza:
húha ez elég bonyinak tűnik! szentem inkább menj el egy magán órára, nem hinném hogy itt gyakorin kapod meg a választ :( sok sikert!
2019. nov. 27. 19:15
 2/3 A kérdező kommentje:
NAGY SEGITSEG VOLT KOSZ
2019. nov. 28. 09:59
 3/3 anonim ***** válasza:

Tényleg nem egyszerű feladat, de én azért megpróbálkozom vele hogy elmagyarázzam.


Bázikus pufferoldatok pH-ját az [OH-]=Kb*c(bázis)/c(só) képlettel számíthatjuk. De mivel a koncentráció az n/V, és a bázis meg a só ugyanabban az oldatban van jelen, ezért a V-vel le lehet egyszerűsíteni a számlálót és nevezőt is, tehát a képletbe nem muszáj koncentrációt írni, számolhatunk n(bázis)/n(só) -val is. Lássuk miket tudunk ezekből.


A pH-ból számolhatunk [OH-]-t: pOH=4,67, és innen az [OH-]=10^-4,67=2,138*10^-5.


A Kb adott, maradt az n(bázis) és n(só). Kezdetben az ammóniaoldatunk tartalmaz 0,3257*0,2662 azaz 0,0867 mol ammóniát. Ehhez adunk sósavat úgy, hogy keletkezzen ammónium-klorid, de még maradjon ammónia is, mert akkor kapok bázikus pufferoldatot (NH3+NH4Cl tartalmazó oldatra van szükségem). Legyen a hozzáadott sósav mennyisége x mol, akkor az ammóniából fogyni fog x, sóból meg keletkezik x, tehát a reakció után az oldatban lévő bázismennyiség: n(bázis)=0,0867-x, a sómennyiség pedig: n(só)=x. Behelyettesítés után egyismeretlenes egyenletet kapunk:


2,138*10^-5 = 1,789*10^-5 * (0,0867-x) / x


Ennek már nem vezetném le a megoldását, nekem x=0,0395 mol jött ki. Nézzük meg mit hívtam x-nek: a hozzáadott sósav anyagmennyiségét, tehát ebből még számolok egy térfogatot, ha tudjuk hogy a hozzáadandó sósavoldat 0,3215 mol/dm3-es: V=n/c=0,0395/0,3215=0,1229 dm3 vagyis 122,9 cm3 sósavoldat a megoldás.

2019. nov. 28. 12:47