Egy test egy felfüggesztett rugón lóg, s alatta, egy cérnával hozzá erősítve egy másik test lóg. Amikor elvágjuk a cérnát, akkor melyik test gyorsulása lesz nagyobb?

Annak a testnek a gyorsulása lesz nagyobb, amelyik kisebb tömegű, de ez mégis miéért?

2019. nov. 19. 19:33
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az alsó test gyorsulása fixen G/m=g, ugye.

A felső testre ugyancsak G erő hat felfelé, mert korábban a rugó tartotta az alsó testet is, és most az egyensúlyból levettük a G-t, párja a -G meg hat felfelé továbbra is. A G/m'=a összefüggés itt is működik, és innen látszik, hogy ha m' = m, akkor a két gyorsulás egyenlő nagyságú, ha m' < m, akkor a > g, stb.

2019. nov. 19. 23:22
 2/5 anonim válasza:
Amelyik cérnával volt rögzítve, mert a másik nem fog lezuhanni.
2019. nov. 20. 14:41
 3/5 anonim ***** válasza:
#1 a jelöléseket azért illene tisztázni...
2019. nov. 20. 20:12
 4/5 dq ***** válasza:

Legyen a kötélerő K. Amikor elvágjuk a kötelet, mindkét testre az eredő erők éppen -K lesznek.

|a|=|F/m|

A gyorsulás |a| nagysága fix F-re m-ben szig mon csökken, így a kisebb tömeghez tartozik a nagyobb gyorsulás.

2019. nov. 21. 10:49
 5/5 anonim ***** válasza:

Az alsó test gyorsulása lefelé mutató és nagysága: a_alsó=g.

A felső test gyorsulása felfelé mutató lesz és nagysága:

a_felső=g*m_alsó/m_felső.


Ebből látszik hogy a_felső>a_alsó <=> m_alsó>m_felső, ill.

a_felső<a_alsó <=> m_alsó<m_felső.


Tehát a kisebb tömegűnek lesz nagyobb a gyorsulásának a nagysága.

2019. nov. 21. 12:19