Határozd meg a háromszög súlypontjának a háromszög köré irt körre vonatkozó hatványát. Tudnátok segíteni?


2019. nov. 19. 11:55
 1/7 anonim ***** válasza:

Az S súlypont O középpontú, r sugarú körre vonatkozó hatványa:


OS^2-r^2.


Nem tudunk többet a háromszögről?

2019. nov. 20. 18:04
 2/7 A kérdező kommentje:
Csak annyit, hogy a háromszög a, b, c oldalának függvénéyben kell meghatározni.
2019. nov. 21. 11:21
 3/7 anonim ***** válasza:

T a Heron-képlettel számolható.

r=abc/(4T)

Gondolkodom tovább.

2019. nov. 21. 12:23
 4/7 anonim ***** válasza:

[link]


Ezt kéne végigszámolni. Ha lesz időm, akkor megnézem a GeoGebra CAS-sal.

2019. nov. 21. 13:30
 5/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2019. nov. 21. 13:49
 6/7 dq ***** válasza:
100%

5-ösért?

Legyen a súlypont az origó, a csúcsok helyvektorai A,B,C. A+B+C=(0,0).

Legyen a körülírt kör normált egyenletének a bal oldala p: x² + y² + Ex + Fy + K. Mivel a csúcsok rajta vannak a körön, p(A)=p(B)=p(C)=0.


Tétel: ha adott egy kör a fenti alakú egyenletével (azaz, amikor a főegyüttható 1), akkor egy P pont körre vonatkozó hatványa éppen p(P). Ez egy jó tétel, érdemes ismerni. Bizonyítsd be!


Tehát a feladatban szereplő "súlypont háromszög köré irt körre vonatkozó hatványa" éppen az origó körre vonatkozó hatványa, p(0) = K, a konstans tag.


Innen: 0=p(A)+p(B)+p(C)=A^2+B^2+C^2 + 3K. (Vektor négyzete alatt az önmagával vett skalárszorzatot értem. Az E és F-es tagok kiesnek, mert A+B+C=(0,0) x-ben és y-ban is.


A keresett K tehát K=-1/3 (A^2+B^2+C^2).


Már csak (A^2+B^2+C^2)-t kell kifejezni az oldalakkal.


Tétel: A^2+B^2+C^2 = 1/3 (a^2 + b^2 + c^2), ahol a,b,c a háromszög oldalai. Ennek a bizonyítása trivi.


Ezek alapján a válasz -1/9 (a^2 + b^2 + c^2).

2019. nov. 21. 15:21
 7/7 dq ***** válasza:

*p(0) helyett p((0,0)).

(Csak hogy jobban elkülönüljön a 0-vektor a 0 valós számtól.)

2019. nov. 21. 15:25