Segítene valaki megoldani ezt a feladatot:A 226-os tömegszámú Ra izotóp 36,2%-a 1050 év alatt bomlik el. Mennyi a felezési ideje? Az atomok hány %-a bomlik el 3000 év alatt? N0= N*2^t/T

( N0 az atomok számának kezdeti, N apillanatnyi értéke, T a felezési idő)Megpróbáltam megoldani, de eddig nem jártam sikerrel

2019. nov. 14. 17:08
 1/4 anonim ***** válasza:
Valószínűleg azért nem megy, mert rossz képletet írtál fel.
2019. nov. 14. 18:59
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Minuszt kehagytad -t/T van a kepletben.


t=1050 ev

N=0,638*N0 mert a tobbi elbomlott.


N0 kiesik T az egyetlen ismeretlen.

Innen mar ki tudod szamolni.

Rendezes utan vedd mindket oldal logaritmusat.


Ha megvan a T, akkor a masik fele sima behekkyettesites.

2019. nov. 14. 19:00
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

" Mennyi a felezési ideje?"

N = N0 e^-λt

T1/2 = ln2 / λ

1000 Ra izotópból 362 bomlik el 1050 év alatt, így a bomlási állandó kiszámítható, amiből a felezési idő:

1000 - 362 = 1000 e^(-λ ∙ 1050 év)

ln 0,638 = -λ ∙ 1050 év

λ = 4,28 ∙ 10^-4 1/év

T1/2 = 1619 év

"Az atomok hány %-a bomlik el 3000 év alatt?"

Az atomok N / N0 hányada marad 3000 év elteltével:

N / N0 = e^-λt

N / N0 = e^(-4,28 ∙ 10^-4 1/év ∙ 3000 év) = 0,277

Az atomok (1 - 0,277) ∙ 100 = 72,3 %-a bomlik el.

2019. nov. 15. 10:24
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönök minden választ! Sikerült megértenem!
2019. nov. 18. 19:26