Hogy oldjam meg? Relatív prímes feladat


Bizonyítsuk be,ha m páratlan egész szám, és n természetes szám hogy 2^m -1 , és 2^n +1 relatív prímek.

Rengeteget próbálkoztam, de nem sikerül:(



2019. okt. 30. 09:42
 1/10 dq ***** válasza:
75%

Az állítás azzal ekvivalens, hogy egy p prímre p nem oszthatja mindkettőt, vagyis, minden p páratlan prímre a Z_p gyűrűben

vagy -1 nem kettőhatvány (ekkor p ∤ 2^n + 1)

vagy -1 kettőhatvány, de 2 rendje páros

Ez pedig egyszerű.

2019. okt. 30. 11:24
 2/10 A kérdező kommentje:
Ha van időd leírod teljesen részletében? Köszi
2019. okt. 30. 14:28
 3/10 A kérdező kommentje:
Mármint a választ is magát! Sokat segítene tényleg.
2019. okt. 30. 14:39
 4/10 dq ***** válasza:
82%

Biztos, hogy nem írom le teljesen. Talán valaki más. Mit nem értesz? A kongruenciákat ismered már? Mert akkor átfogalmazva:


Az állítás azzal ekvivalens, hogy egy p prímre p nem oszthatja mindkettőt, vagyis, minden p páratlan prímre

*) vagy nincs olyan n, amelyre 2^n ≢ -1 (mod p)

*) vagy van olyan n, amelyre 2^n ≡ -1, de, ekkor a 2 rendje páros, így 2^m ≢ 1, semmilyen páratlan m-re.


Ez tényleg egyszerű. Segítségül egy lemma:


Tekintsük a 2^n, n=0,1,2,.. számokat modulo p.

Lemma: ez egy 1,2,...,1,2,...,1,2,... alakú sorozat lesz, vagyis:

i) létezik olyan n>0, hogy 2^n ≡ 1 (mod p)

ii) az első két egyes közötti rész periodikusan ismétlődik.


A legkisebb ilyen o pozitív egészt, amelyre 2^o ≡ 1 (mod p), a 2 rendjének nevezzük. (Ez nyilván függ p-től.)


Lásd be, hogy ha a -1 az felbukkan valahol a sorozatban, mint p-szerinti maradék, akkor, ha a -1 első előfordulása u, akkor o=2*u, tehát 2^m ≢ 1, semmilyen páratlan m-re.

2019. okt. 30. 16:15
 5/10 A kérdező kommentje:
Egy kérdés, ) “vagy nincs olyan n, amelyre 2^n ≢ -1 (mod p)” -nél a nem kongruens helyett sima kongruens kéne nem? Mert az eredetivel azt jelenti, hogy minden n-re 2^n kongruens -1 mod p.
2019. okt. 30. 18:17
 6/10 dq ***** válasza:
100%
De.
2019. okt. 30. 18:30
 7/10 A kérdező kommentje:
Okés, köszönöm a sok segítséget!
2019. okt. 30. 18:35
 8/10 A kérdező kommentje:
Basszus, de nekem nem tiszta valamiért. Ha a 1,2...1,2,.. stb periódusa (legyen c) pàratlan, és 2 rendje páros (legyen o), attól még lehet 2^(o+C) kongruens 1, és c páratlan o páros, és összegük páratlan. , tehát 2^m lehet 1-gyel kongruens mod p.
2019. okt. 30. 19:35
 9/10 A kérdező kommentje:
Oh, de ha rend az páros, akkor a periódus nem lehet páratlan. Igaz?
2019. okt. 30. 20:05
 10/10 dq ***** válasza:
A rend az a periódus.
2019. okt. 30. 20:43