Térgeometriában valaki tud segíteni? 3 feladatról lenne szó


1. Egy egyenes hasáb alapéle 10cm, magassága 20cm. Mekkora a térfogata és a felszíne ha az alapja szabályos ötszög?


2. Egy téglatest alakú akvárium belső méretei(egy csucsbol kiinduló élének a hossza): 42cm, 25cm, 3dm. Megtelik e az akvárium ha beletöltünk 20 liter vizet?


3. Egy szabályos háromszög alapú egyenes hasáb alapéle 8cm hosszú palástjának területe hatszorosa az egyik alaplap területének. Mekkora a hasáb felszíne és térfogata?



2019. okt. 29. 09:29
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

1. Számold ki az ötszög területét. Ezt megteheted ezzel a képlettel itt: [link] vagy feloszthatod szabályos háromszögekre, és úgy könnyebb kiszámolni.

Ha megvan az ötszög területe, a térfogat T*magasság lesz, a felszín 5*(alapél*magasság)+2*T


2. Számold ki a térfogatát dmben: 4,2*2,5*3=31,5dm^3. Egy dm3 egyenlő egy literrel, vagyis a 20 liter kevés lesz, 31,5 liter fél az akváriumba.


3. Számold ki a háromszög területét: [link]

27,71cm2 lesz. A palást területe ennek a hatsorosa: 166,28, így kijön a felszínre: 27,71*2 + 166,28 = 221,70 cm2

A hasáb egyik oldalának területe a palást harmada, azaz 55,43 cm2, egyik oldala 8 cm, a másik a hasáb magassága lesz, ez 55,43/8=6,93cm

A térfogata alapterület*magasság, azaz 6,93*27,71=192,03 cm3 lesz.

2019. okt. 29. 10:56