Melyik az a gáz halmazállapotú olefin, amelyiknek 1, 0dm³-éhez 4,5 dm³ azonos állapotú oxigéngáz fogy el az égetés során?


2019. okt. 25. 18:04
 1/3 anonim ***** válasza:
45%
Mivel gáz halmazállapot, így Avogadro törvénye szerint a térfogatok a mólokkal arányosak. V1/n1 = V2/n2. Vagyis 4,5-szer nagyobb a moláris tömege az oxigénnél az olefinnek, amit elégettünk. M (O2) = 32 g/mol => M (olefin) = 144 g/mol. Ehhez a legközelebb a C10H20 áll a 140 g/mol-jával.
2019. okt. 25. 21:56
 2/3 A kérdező kommentje:
A javítókulcsban C3H6 szerepel.
2019. okt. 26. 10:49
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Egyenlet:

1 CnH2n + (3n/2) O2 = n CO2 + n H2O


Mivel a térfogat arányos az anyagmennyiséggel, ezért

3n/2 = 4,5

3n = 9

n= 3


A keresett olefin a C3H6.

2019. okt. 26. 10:58