Ezt hogy kéne megcsinálni? Kongruencia

Add meg 66^143 utolsó 2 számjegyét 7-es számrendszerben. Valaki lenne szíves megcsinálni 10-es számrendszerre is, és 7-esre is? Vagy csak a megoldásmenetet!

2019. okt. 23. 22:25
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó két számjegy a 100-as maradékból derül ki, tehát


66^143 = x mod(100)


Jó lenne, hogyha lehetne használni az Euler-Fermat-tételt, csak az a baj, hogy a 66 és a 100 nem relatív prímek egymáshoz. Szóval ki kellene valamit találni, hogy lehessen használni.


Első körben alakítsuk át a jobb oldalt a tanultak szerint:


66^2 * 66^141 = x mod(100)


Ez azért jó, mert itt már tudunk 4-gyel osztani, így:


33^2 * 66^141 = x/4 mod(25)


Első körben foglalkozzunk a 33^2-nel, ezt még akár fejben is ki lehet számolni; 1089, így:


1089 * 66^141 = x/4 mod(25)


Tudjuk, hogy ha azonos maradékosztályba eső számokat összeszorzunk, akkor a maradékok is összeszorzódnak; például 3*5=15, ennek 4-es maradéka 3, viszont ha külön-külön vesszük a maradékokat, akkor 3-at és 1-et kapunk, ezek szorzatának 4-es maradéka szintén 3. Ennek fényében külön vizsgálhatjuk a szorzótényezőket;


1089 = 14 mod(25), ez majd később lesz jelentős.


Most nézzük a másik részt;


66^141 = ? mod(25)


Itt már jók vagyunk, mivel a 66 és a 25 relatív prímek. Azt biztosan tudjuk a tétel szerint, hogy


66^fi(25) = 1 mod(25), fi(25) értéke 20, tehát


66^20 = 1 mod(25). Ezt, valamint a korábbi állítást felhasználva:


66^20 * 66^20 * 66^20 * 66^20 * 66^20 * 66^20 * 66^20 * 66^1 = ? mod(25)


Mivel a 66^20-oknak a 25-ös maradéka 1, a maradékok pedig összeszorzódnak, ez lesz belőle:


1 * 1 * 1 * 1 * 1 * 1 * 1 * 66 = ? mod(25), ennek pedig a vége:


66 = 16 mod(25).


Térjünk vissza oda, hogy


1089 * 66^141 = x/4 mod(25)


Az 1089-ből 14 lett, a 66^141-ből 16, így


14 * 16 = x/4 mod(25), szorzás után


224 = x/4 mod(25), ebből


24 = x/4 mod(25), majd visszaszorozva a 4-gyel:


96 = x mod(100), tehát a szám százas maradéka, vagyis az utolsó két számjegye a 96.

2019. okt. 24. 01:19