Egy teherautó rakománnyal v1=30km/h átlagsebességgel éri el úti célját. Mekkora átlagsebességgel kell a visszaúton haladnia az üres teherautónak, hogy az oda-vissza útra számított átlagsebessége vátl=42km/h legyen?

Kérlek levezetéssel és magyarázással írjátok le! Köszönöm!

2019. okt. 23. 17:19
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

v1=30 km/h

Δt=áll.

vátl = 42km/h


v2=?


(v1+v2)/2= vátl


v2= 2* vátl-v1


v2= 2*42-30


v2= 54 km/h

2019. okt. 23. 17:45
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2019. okt. 23. 19:48
 3/6 anonim ***** válasza:
75%

A számtani középpel számolás hibás. Sebességeknél harmonikus középpel kell számolni. De ehelyett inkább írjuk fel a képleteket, a harmonikus közepes számítást felesleges megjegyezni.


Szóval: Az út s.

Odafelé t1 = s/30

Visszafelé: t2=s/v2


A teljes átlagsebesség: 2s/(t1+t2)=42


2s=42*(t1+t2)


2s = 42*(s/30+s/v2)


Igazából ebből az alakból látszik, hogy itt harmonikus középről van szó!


s kiesik:


2 = 42*(1/30+1/v2)


42-vel osztva:

1/21 = 1/30 + 1/v2


1/21-1/30 = 1/v2


21 és 30 legkisebb közös többszöröse 3*10*7 = 210


10/210-7/210 = 3/210 = 1/70


1/70 = 1/v2


v2 = 70


Vagyis 70km/h-val kell menni, hogy az átlagsebesség 42km/h legyen.


70 és 30 harmonikus közepe éppen 42:


1/([1/30+1/70]/2) = 42


Jegyezd meg a sebességeket nem lehet számtani átlagolni!!!

2019. okt. 23. 20:41
 4/6 anonim ***** válasza:
57%

utolsó, teljesen igazad van, ugyanez vonatkozik a pl. párhuzamosan kapcsolt ellenállások eredőjének meghatározásakor.

viszont se ált. suliban és középiskolában se találkoztam még olyannal, hogy a harmonikus közepet kérték volna számon átlagsebesség meghatározására.

2019. okt. 23. 21:26
 5/6 anonim ***** válasza:
86%

Számon nem kérik, mert azt várják el, hogy felírd a képleteket és leveztesd.


Ha valaki leírja, hogy v = (v1+v2)/2 arra garantáltan 0 pontot fog kapni :)

2019. okt. 23. 21:43
 6/6 anonim ***** válasza:

Párhuzamosan kapcsolat ellenállásoknál a harmonikus közép nem igaz. 2 ellenállás esetén pont a harmonikus közepük fele az eredő, ami mindig kisebb, mint a kisebbik ellenállás, ezért sem lehet KÖZÉPről beszélni!

Nálunk se kérték számon, de mind matekból mind fizikából elmondták, és úgy hivatkoztak rá, ha kellett. De úgy is kellett a levezetés mindenhez, ami a függvénytáblázatban nem volt benne. (Meg fizikában amúgy is...)

2019. okt. 26. 09:42