Esztermari kérdése:

Az alábbi matematika feladatot megoldaná valaki?! Egy 240cm hosszú lécet két részre vágtunk úgy, hogy az egyik darab harmadrésze ugyanolyan hosszú lett, mint a másik darab 20%-a. Milyen hosszúak a lécdarabok?


2019. okt. 20. 22:15
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

240 cm

<----------------------->

---------|---------------

x y

1. x+y=240

2. x*1/3=y*20% /(átalakítás)

2. x/3=y/5 /*3

2. x=y*3/5

1. y*3/5+y=240 /összevonás

1. y*8/5=240 /*(5/8)

y=150

1. x+150=240

x=90

Csinálj egy ellenőrzést a végére a megoldás ki fog jönni

Alternatív megoldás: valószínüleg így tanuljátok

240 cm

<----------------------->

---------|---------------

x 240-x

x*1/3=(240-x)*20% /zárójelfelbontás (20%=1/5)

x/3=240/5-x/5 /+x/5

x*8/15=48 /*15/8

x=90

240-x=150

Válasz: a két léc 90 cm és 150 cm hosszú

Ui.: megpróbáltam vizualizálni is ha telefonon vagy keskeny kijelzőn nézed lehet nem jelzi ki)

2019. okt. 20. 22:46
 2/3 anonim ***** válasza:

Kiszedte a gyakorikérdések a space-ket itt van a vizualizáció egy kicsit máshogy

1.

..........240cm...........

<------------------------->

<---------|--------------->

....x............y........

2.

1.

..........240cm...........

<------------------------->

<---------|--------------->

....x...........240-x.....

2019. okt. 20. 22:48
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2019. okt. 20. 23:09