Fizika kérdés? (mechanika, rugalmasság)


Egy 6 kg tömegű test a lejtőn található, a lejtő szöge 30 fok. (eltekintünk a súrlódásrtól)


Ha a test felfele mozog vo = 2 m/s sebességgel, mekkora kell legyen a feszültség a fonálban, hogy a test 1s alatt megváltoztassa mozgásirányát?


Én ezekre jutottam:

a test egy t1 ideig még felfele mozog lassulva, majd mikor eléri a v1 = 0 m/s-ot, akkor elkezd lefele gyorsulni t2 ideig. t1 + t2 = 1s.


A feladat előző alpontjaiból már kiszámítottam, hogy a Gt = 29,2 N (g = 9,8 m/s2)


Nekem az a tippem, hogy ugyanannyi ideig mozog felfele, mint lefele, azaz t1 = t2 = 0,5 s-ig.


Innen már ki lehetne számítani, hogy felfele a sebessége a1= (v1-vo)/t1 => a1 = -4 m/s2 (ahogy vártuk, felfele lassul)

innen T1 = m*a + Gt = 5.4N


de itt elakadtam, mert nem tudom az a2-t kiszámítani. A kezdősebesség ugyebár 0 lesz, de azt nem tudom, hogy mennyi a sebesség az 1s végén...


És abban sem vagyok biztos, hogy t1 = t2.

Sőt, abban sem vagyok biztos, hogy egyáltalán így kell megoldani. :D

(légyszi ne oltsatok le, ha nagy hülyeségeket írtam, csak próbáltam megoldani...)



2019. okt. 5. 15:38
 1/9 dq ***** válasza:

A "T1 = m*a + Gt = 5.4N" képletet ha jól értem, akkor egy fonál felfelé húzza a testet a lejtőn, egy konstans erővel?


A számításod kb jó, nem sikerült a magyar szöveget átfordítanod fizikára, nem a t1 + t2 az 1 másodperc, hanem a t1 az 1 másodperc, vagyis amíg megáll. Ennek megfelelően a1=-2, |ma| = 12, és |T1| = 18.


Innen mit akarsz még számolni? Nem T1 a kérdés?

2019. okt. 5. 17:00
 2/9 A kérdező kommentje:

A könyvben az az első 5 sor van, amit én a kérdés leírásában írtam. A többit (elnevezéseket) én "találtam" ki.


Tehát úgy értsem, a mozgásirány megváltozása az simán azt jelenti, amikor a sebesség eléri a 0 m/s-ot? Az nem feltétel, hogy a test elkezdjen lefele csúszni a lejtőn?


A könyv szerint a megoldás T = 13 N (és g-t 10 m/s2-nek veszi, de ha 9,8 m/s2-nek vesszük, akkor 12,74 N kell kijöjjön).

2019. okt. 5. 18:42
 3/9 dq ***** válasza:

Igen, éppen abban a pillanatban kezd el visszafelé csúszni, amikor megáll. Ez ugyanannak a pillanatnak két, különböző megnevezése. (És ebben a pillanatban hagyja abba a fölfelé csúszást is.)


Nem tudom, mi lehet a baj. A lejtő rögzítve van, a kötél a lejtővel párhuzamos, fölfelé húz, állandó erővel? (Van hozzá ábra?)

Nem nézted el a sorszámot a megoldásoknál?

Azt hiszem, átadom a terepet másnak, én belesültem :(

2019. okt. 5. 19:39
 4/9 A kérdező kommentje:

Lehet rossz a könyvben a megoldás, mert a 3. alpontnál is félreírta... (megnéztem, az oldalszám és a feladatszám is stimmel + az első két alpontnál helyes az eredmény)


Azért köszi. :)

Még próbálkozom, hanem hétfőn a tanárnő felvilágosít. Csak reméltem meglesz az eredmény.

2019. okt. 5. 19:58
 5/9 A kérdező kommentje:

a feladat helytelen... úgyhogy ettől kezdve tárgytalan a dolog :D


A tanárnő elmondta, hogy akkor lenne értelme, ha a lejtő tetején elhelyezett csiga másik végéről egy test "lógna".

2019. okt. 7. 16:59
 6/9 dq ***** válasza:

Hogy érted, hogy helytelen? Hiszen megoldottam! (?)

Igen, a konstans erőt általában egy kötélen lelógó testtel szokták biztosítani az ilyesfajta példákban.

A lógó test tömege is egyszerűen adódik: ma=mg-T1 alapján m=-T1/(a-g), ahol T1 és 'a' már ki vannak számolva.

2019. okt. 7. 23:05
 7/9 A kérdező kommentje:

a feladatban az irány megváltoztatását írja. tehát az nem elég, ha elkezd visszafele csúszni, mert akkor csak az irányítás változott meg.


akkor változna meg az irány, ha a T erő addig húzná a testet, míg az leesne a lejtőről, nem?🤔

2019. okt. 8. 06:58
 8/9 dq ***** válasza:
Nem 🤷
2019. okt. 8. 20:53
 9/9 A kérdező kommentje:
oké.
2019. okt. 8. 21:15