Mik a válaszok ezekre az Ószövetséggel és zsidó vallással kapcsolatos kérdésekre?
Rengeteg helyen megnéztem már, de egyre jobban összezavarodok csak.
A Tóra és a Talmud között mi a különbség? Az oké, hogy a Tóra az Ószövetség első 5 könyve és törvények vannak benne, de a Talmud is valami törvényeket tartalmazó gyűjtemény. Ez az Ószövetség része vagy valami külön dolog? Mi a különbség a bennük leírt törvények között?
Miért jelképe az Úr és a zsidóság szövetségének a körülmetélés? Mi a vallási jelentősége?
Miért és hogyan távolodtak el a zsidók a szövetségektől? Mikortól számítjuk az Újszövetséget?
A választott néppel az Úr szövetséget kötött, amelyet megerősített azzal, hogy törvényt adott népének, ez a Tóra, ez 5 könyvben van lefektetve. A törvények legfontosabb csoportja a Tízparancsolat, amelyet Isten két kőtáblán nyújtott át Mózesnek. A törvény szabályozza a zsidóság mindennapjait, adásvételt, öröklést, házasságot büntetést, vallási szertartások rendjét. A törvények ismerete jelentette a kiválasztottságot.
A Talmudnak enciklopédia jellege van, amiben további tanulmányozás és tanítás céljára megtalálható, hogy keletkezéséig az írástudók hogyan értelmezték, magyarázták a Tórát, s hogyan igyekeztek alkalmazni az élet minden területére.
a körülmetélés, egyszerre jele a szövetségnek, ugyanakkor maga a Szövetség.
Az újszövetségnek a közvetítője Jézus Krisztus, aki először Izraellel (12 apostollal) kötötte meg a szövetséget, majd rajtuk keresztül minden nemzethez kiküldte ezt a szövetségi ajánlatot.
Tehát. A zsidó hagyomány szerint a zsidó hagyomány két részből áll: szóbeli és írásbeli hagyományból. (Ne zavarjon össze az, hogy időközben a szóbeli hagyománt is leírták, azaz már mind a kettő írásba van foglalva.)
Az írásbeli a hagyomány a Héber Biblia, azaz Ószövetség, azaz TaNaKh (erről mindjárt alább), a szóbeli hagyomány meg leginkább a Talmud és a midrás.
A Héber Bibliát a zsidó hagyomány 3 részre csoportosítja:
Tóra = Mózes 5 könyve
Írások (Ketuvim) = [link]
Próféták (Neviim) = amiket két részre csoportosítanak, az "első próféták"-ra (Józsué, Bírák, Sámuel, Királyok – igen, a történeti könyvek szerintük próféták); és a "későbbi próféták"= a nagypróféták minusz Dániel, és a 12 kispróféta.
Bővebben: [link]
A másik, amit kérdezel, a Talmud, a szóbeli hagyományhoz tartozik (annak ellenére, hogy le van írva.) Ennek a magja a Misna, bővebben: [link]
A Misna az kb. Jézus-korabeli törvénygyűjtemények és rabbinikus viták gyűjteménye, rendezett formában. Ld. a fenti linket.
Később ezt még kiegészítették kommentárokkal, ez a Gemára. [link] - nem tudom, ez miért nincs magyarul.
A Talmud az magyarul a Misna + Gemára + későbbi rabbinikus kommentárok. Bővebben: [link]
"Miért és hogyan távolodtak el a zsidók a szövetségektől?"
Semmikor. Ezt ki mondta? Hittantanár? Küldd hozzám...
"Mikortól számítjuk az Újszövetséget?"
Filológiai értelemben az Újszövetség az az Újszövetség. Teológiai értelemben az új szövetséget vagy az utolsó vacsorától számítjuk (amikor Jézus azt mondja, hogy új szövetséget adok nektek..), vagy Jézus kereszthalálától, mivel vére a bűnök bocsánatára ontatott ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!