Ezt hogy kell kiszámolni? (Permutáció)


Hány hatjegyű kód állítható elő a 0,1,2,.....9 számjegyekből,ha pontosan két számjegyet használunk fel?


Hány özbetűs betűkód állítható elő az ABC ékezet nélküli (nem kettes,nem hármas) betuibol,ha egyszerre pontosan 2 betut hasznalunk fel?



2019. szept. 16. 19:22
 1/6 anonim ***** válasza:
78%

10*9 * (2*2*2*2*2*2-2)


26*25 * (2*2*2*2*2*2-2)

2019. szept. 16. 21:11
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, esetleg kifwjtenéd jogy miért így kell megoldani?
2019. szept. 16. 23:41
 3/6 anonim ***** válasza:
16%

Lehet én gondolom rosszul, de szerintem: 10 számjegyből 2 kiválasztani 10 alatt a 2 féleképpen tudok, és ezeket 6!/(3!*3!) féleképpen tudom elrendezni. Azaz (10 alatt a 2)*(6!/(3!*3!)). (10 alatt a 2 megfelel annak, hogy 10!/(8!*2))

A másodikra pedig építsd ezt a sémát, és kijön :))

2019. szept. 17. 00:57
 4/6 anonymousreview60 ***** válasza:
29%

1. Hatjegyű kód

Ha 2 elemből építhető fel a 6-jegyű kód, akkor egy számpáros - ismétléses variáció révén - v = 2^6 = 64-féle kódot alkothat.

Számpárosból k = (10 alatt 2) db képzelhető el. n = k*v megoldás van tehát.

2. Ötbetűs kód

A 26 db betűből k = (26 alatt 2) féle betűpár alkotható.

Kettő betűvel v = 2^5 = 32 db ismétléses variáció építhető fel. n = k*v féle megoldás lehetséges.

2019. szept. 17. 13:22
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyik válasz sem teljesen pontos!


Nézzük esetenként:


Első eset: 0-1 számjegyeket használva akarunk kódot felírni, ekkor a tanultak alapján 2*2*2*2*2*2=64-féle kódot számoltunk össze, de ebben benne van a 000000 és 111111 kódok is, ezeket le kell vonnunk, így valójában 62-féle kód építhető fel a 0 és az 1 segítdégével.

Második eset: 0-2 számokat vesszük. Nem lepődünk meg, hogy itt is 62 lesz, és igazából mindegy, hogy melyik számjegyeket vesszük, mindig 62 lesz. A különböző esetekben számolt eredményekrt össze kellene adni, tehát a megoldás: 62+62+62+...+62. Már csak az a kérdés, hogy hány darab 62-t adunk össze, vagyis hány eset van. Erre a válasz a tanultak szerint: 10*9/2=45, vagyis 45-féle különböző számpáros állítható elő, tehát 62+62+62+...+62=45*62=2790-féle kód írható fel.

Hasonlóan a másik is.

2019. szept. 17. 18:24
 6/6 anonymousreview60 ***** válasza:
#5-nek igaza van. A csak egyfajta elemekből álló variációkat ki kell hagyni, mert ott van a "pontosan két számjegyet használunk fel" kitétel.
2019. szept. 17. 20:39