Kozsu11 kérdése:

Egy hidraulikus prés 1200 N erővel emel 10000 kg tömegű terhet, ha az áttétel 0, 01. Mekkora a hatásfoka? (A megoldás 83,3%, csak nem tudom, hogy jön ki. )


2019. szept. 15. 07:56
 1/5 anonim ***** válasza:
10000 kg emeléséhez, ha a g-t 10 m/s2-nek kerekítjük, ezzel az áttétellel 1000 N erő kellene. Mivel a présnek ennél többre, 1200 N-ra van szüksége, a hatásfoka kisebb, mint 100%, egész pontosan 1000/1200 = 83,3%
2019. szept. 15. 12:24
 2/5 A kérdező kommentje:

A számolás logikáját értem: F2=m*g=10000*10=100.000 N (mivel felemeli a testet).

Mivel a hatásfok 0,01, ezért F1= 100.000*0,01=1000 N.

A prés 1200N erővel emel a feladat szövege szerint, ezért a hatásfok (= hasznosult erő/befektetett erő)= 1000/1200=0,833.

A gondom az, hogy nem tudom mi az az áttétel, képtelen vagyok egy ábrán magam elé képzelni az egészet. Hova kellene rajzolni az ábrán az 1200-as erőt, az 1000-t stb.

2019. szept. 15. 14:23
 3/5 A kérdező kommentje:

Nem a hatásfok, hanem az áttétel 0,01.


Egyébként nagyon köszönöm az eddigi segítséget.

2019. szept. 15. 14:27
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Az áttételt itt nagyon szépen elmagyarázzák, ábra is van hozzá: [link]
2019. szept. 15. 14:37
 5/5 anonim ***** válasza:
(OK, ez itt emelő, de a prés ehhez hasonló módon működik)
2019. szept. 15. 14:38