Szisztok? Mik a válaszok ezekre a kérdésekre?
Mely elemek nem alkotnak elem molekulát?
Mely elemek alkotnak kétatomos elem molekulát?
Mely elemek alkotnak több atomos elemmolekulát?
Az elemmolekula azt jelenti, hogy a molekulát csak ugyanolyan atomok alkotják; például az oxigénmolekula (O2) elemmolekula, mivel csak oxigénatomok alkotják. Jellemzően kovalenskötéssel jönnek ezek létre.
Azt kell megnézni, hogy az elemekenek milyen "elektronszükségletük" van, vagyis hogy mennyire van szükségük ahhoz, hogy stabilakká váljanak. Az első periódust (sort) leszámítva minden elemnek 8 elektronra van szüksége, hogy stabillá válhasson. Minden elemnek annyi elektronja van (a külső héjon), ahányadik periódiusban (oszlopban) található a periódusos rendszerben. Az első periódusban csak a hidrogén és a hélium található, előbbinek 1 elektronra van szüksége a stabilitáshoz, a hélium stabil.
1) A fentiek értelmében az utolsó periódusban található elemek nem tudnak elemmolekulát alkotni, mivel ők stabilak, ők a nemesgázok. Akik még nem tudnak elemmolekulát létrehozni, azok az első három főcsoport elemei, kivéve a hidrogént; nekik 1, 2 és 3 elektronjuk van a külső héjon, így nekik 7, 6 és 5 elektront kellene berakniuk a kovalenskötéshez, értelemszerűen ez nem kivitelezhető.
2) A hidrogén és a 4., 5., és 6. főcsoport elemei képesek kétatomos elemmolekulát létrehozni, mivel legalább annyi elektronjuk van, mint amennyire szükségük van, így tudnak eleget berakni a közösbe.
3) A hidrogént leszámítva mindenki tud a 2)-esből többatomos elemmolekulát létrehozni, csak az elektronokat megfelelően kell párosítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!