Miért kell magyar irodalmat, és költészetet tanulni?
"sok embereknek"?
Másrészt senki sem kényszerít. Meg is bukhatsz vagy megtanulhatod és elfelejtheted, ha nem érdekel.
"hasznát nem vesszük" - furcsa, számomra hasznos volt. De emberfüggő.
Mert talán attól vagyunk magyarok, amiért a magyar történelmet és kultúrát értjük és tudjuk.
Nem attól leszel magyar, hogy kimész tüntetni Árpád-sávos zászlóval a kezedben és szétvered Budapestet, nem attól leszel magyar, hogy különféle gárdákba lépsz be és menetelsz, hanem igen, többek között attól leszel magyar, hogy ismered a kultúrát...
Egy történelmi korszakról az irodalom tud legjobban egy individuális képet adni, nem a történelem, ami általában globális és általános.
Sőt az irodalommal tudod igen csak kifejezni magad. A politikusok is rájöttek erre. A jogász munkában is szükség van az irodalomban, mikor épp egy alkotásra hivatkozol. Érzelmekkel lehet a legjobban megnyerni valamit.
Ahogy mondani szokás a szépérzéket növeli. Kiemel a köznyelv nyugalmából, merészebb, költőibb formákkal gazdagít, gondolkodásra ösztönöz. És még lehetne sorolni oldalakon keresztül.
A zene meg az irodalom szülöttje (legalább is az elemzésre érdemes zene, nem ilyen SP). Ahhoz, hogy bármilyen képzettársításos számot elemezni tudj, tudnod kell az irodalom alapjait.
A másik: mit gondolsz, hova fajulna a kultúra, ha nem lenne irodalom? Az újságírástól kezdve a könyvíráson át minden lezüllene. Milyen órán akarsz megtanulni választékos nyelvvel kommunikálni? Biosz? Ha valamire szükség van, az az magyar óra (+a tantárgyak jó része). Ja és amúgy reál beállítottságú vagyok.
23:04
Az irodalmi alkotásoknak is csak egy kis része képvisel olyan értéket, amit érdmes átadni a fiatalságnak - az más kérdés, hogy azok az alkotások nem maradtak meg a köztudatban. De ugyanez a helyzet a régi zeneszámokkal is. Szerintem igenis komoly értéket képiselnek pl Máté Péter számai, de említhetnék sok más előadót is.
23:33
És miért pont Petőfi, meg Arany?
A többi nagy magyar miért nem kerülhet szóba?, pl Ybl Miklós. Ő is éppen annyira magyar, mint a fent említett művészek, mégse nagyon tesznek róla említést az általános-, és középiskolai tankönyvek.
23:43
Elnézést, ezt valóban elírtam.
De igenis kényszerít. A társadalom. Ha megbukok irodalomból nem tudok továbbtanulni, nem lehet rendes munkám, és a máris képtelen vagyok normális életet élni.
Közvetlen haszna a hétköznapi életben nincs.
23:52
Szerintem a történelem tárgya taglalja a legmegfelelőbben a történelmet.
Igazat adok abban, hogy az irodalom tágabb rálátást ad egy adott történelmi korszakra, de ez nem olyan jelentős érv mellette, hogy 12 évig kötelezően, heti 3 (vagy 4?) órában tanítsák.
A történelem órákon elhangzó néhány idézet ugyanezt a feladatot tökéletesen ellátná.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!