Megválaszolnátok pár egyetemi kérdést?
Tudom,hogy oltári ciki,de nekem fogalmam sincs h mi,hogy működik az egyetemen.Egyszer én is szeretnék oda kerülni,de a gimiben még nem volt semmiről szó.
Mi az a kredit?
Mi az az államvizsga?
Mi az a szigorlat?Mennyivel másabb egy félévi vizsgánál?És mi az a ZH?
Mi az a szakdolgozat?Mindenkinek kell írnia ilyet?
17/L
felvi.hu -n megtalálod a kérdésidre a választ.
minden fenn van amit tudnod kell a felsőoktatásról.
Hello. Minden előtt írj nyugodtan privit, ha kell vmi részletes még.
Kredit: "pont", amit a tantárgyaidért kapsz, egy "érték". Egy "átlag óra" nálunk pl.: 2 kredit. 5-10 kredit már soknak számít relatíve. A szakdoli is 10 kredit.
Államvizsga: mint a szóbeli érettségi: tételt húzol, aminek van A és B része.
Szigorlat már nincs errefelé, régi képzésben volt: 2 félév anyagából jelentett egy szóbelit. Kemény cucc. :D
ZH: zárthelyi dolgozat. Írásbeli vizsga. Mint a témazáró... :D :D
Szakdoli: államvizsgás félévben írod. Erre ez egy (BsC) 30-50 oldal tanulmány. Hát, ha szeretnél diplomát, akkor kell írnod! :)
Puszi. :) 22/L
Kreditpont (tanulmányi pont): az elismert hallgatói tanulmányi munkaidő mérésére szolgál, egy kredit
harminc óra hallgatói tanulmányi munkaidőt jelent. Megszerzése a tantárgy követelményeinek
legalább elégséges szintű teljesítésével történik. A kreditpont értéke a megszerzett érdemjegytől független.
Magyarul minden tárgy vmennyi kreditet ér. Ha sikeresen levizsgázol a tárgyból, megkapod érte a kreditet.
Minél nagyobb óraszámban tanulsz egy tárgyat, annál több kreditet ér.
Meg van adva, hogy adott év alatt hány kreditet kell megszerezni.
Az államvizsga a legutolsó vizsga, ha sikerül, megkapod a diplomát. Több tanult tárgyból is vannak tételek.
A szigorlat olyan vizsga, amely több tantárgyat, vagy több féléven keresztül tanult tárgyat foglal magában.
Nálunk pl van mondjuk orvosi kémia szigorlat, ami az orvosi kémia 1 és 2 tantárgyakból van. És van magatartástudományi szigorlat, ami pszichológiából, etikából meg pár tárgyból áll:)
A ZH az egy dolgozat tulajdonképpen. Mint suliban a TZ:D Csak ugye nagyobb anyagrészekből:)
A szakdolgozat pedig egy jó hosszú iromány, ami a diploma megszerzéséhez szükséges.
Nem tudom, hogy mindenhol kell-e írni, de szerintem a legtöbb helyen igen.
Szia. Én még csak most vagyok első éves, de megpróbálok Neked válaszolni amire tudok:)
A kredit: minden tárgy ér valamennyi kreditet.. nálunk 2,3,4,5 és 6 kredites tárgyak vannak. Ezek a nehézségi fokát is jelölik. Ha megvan egy tárgyad (lehet az 2es is vagy 5ös is) megkapod érte a kreditet. Nálunk 2 félév végére össze kell szedni 30 kreditet különben átkerülsz költségesre. De pl ezek alapján számítják az átlagod ösztöndíjad stb.
A szigorlat nem tudom, hogy mi, mert nálunk olyan nincs. A ZH meg más néven zárthelyi.. nem minden tárgyból van, általában a főbb tárgyakból. Nálunk van olyan tárgy amiből egy félév során 2 van amiből 3 zh van. Itt az addigi anyagból kérnek számon (pl ha 2 zh van akkor az első a 6. héten a második a 12. héten. tehát az első zh-n az első 5 hét anyaga a 2. zh-n a 6-12. heti anyag) A zh-k alapján kapunk pontot (vagy %-ot, illetve jegyet) itt is különböző, hogy mire megy. Van ahol aláírásért (ha nincs aláírásod, nem mehetsz vizsgázni) vagy megajánlott jegyért megy (ha elfogadod a jegyet nem kell menned vizsgázni se)
Úgy tudom, hogy szakdolgozatot igen, mindenkinek kell írnia, mégpedig a tanulmányaid végére. Itt különböző témákból válogathatsz. De erről sajnos bővebb információm még nekem sincs:S
De hozzáteszem minden egyetem más. Nézz körbe a kiválasztott egyetemed honlapján ott találsz bővebb információt, meg ahogy az első válaszoló írta a felvi.hu-n is találsz hasznos dolgokat:)
Sok sikert majd a felvételidhez és minden jót!
Semmi gond, nekünk se mondták el, mi hogy lesz a egyetemen.
Kredit: a mostani képzésben három év alatt 180 kreditet kell teljesítened, tehát minden tárgyhoz tartozik egy kreditérték. Vannak 1, 2, 3, 4 és nagyon ritkán 5 vagy több kredites tárgyak is, ennek a 90%-a kötelező, tehát nem magad választod ki, hogy miből szerzed meg ezt a 180 kreditet.
Államvizsga: az új képzésben ezt záróvizsgának hívják és a három év alatt tanult dolgokból összeállított tételsorból kell húznod kettőt, amit aztán előadsz. Ez lehet 50, de lehet akár 100 tétel is a legkülönbözőbb témákból.
Szigorlat: az új képzésben nincs már szigorlat elvileg, de azt jelenti, hogy két félév anyagából kell vizsgáznod, nem csak egy félévi anyagból.
ZH: zárthelyi dolgozat, olyan, mint egy témazáró.
Szakdolgozat: mindenkinek kell írnia egy választott témából, bölcsészkaron hosszabbat, a többin rövidebbet, lehet kísérletes téma (például nekem, mint biológusnak), de lehet irodalomfeldolgozós is.
:)
Osztatlan képzéseknél még van szigorlat. (Persze tudom, előttem szóló, hogy te direkt azt írtad, hogy az új rendszerben).
Csak azért mondom, hogy azért nem kell teljesen elfelejteni, mert bizonyos szakokon van...
Szia.
A kreditet azt nálunk úgy adják meg, hogy hány órád van egy tárgyból. (1héten) Tehát pl van 2 elmélet meg egy gyakorlat az 3 kredit.
Az államvizsga az az utolsó vizsga, a szakdolgozat védéssel egybekötve, hasonló az érettségihez. Nálunk még szigorlat is van, ami azt jelenti, hogy az első 2 félév és a 3. félév tantárgyainak egy részéből szóbeli vizsga van. A Zh az olyan mint egy témazáró, kicsit megspékelve. A szakdolgozatot te írod, a te munkád, neked kell utána járni, kutatni, stb, de ezt majd úgyis megtapasztalod ha egyetemista/főiskolás leszel. Mindenkinek kell ilyen.
Szia!
A kreditet már előttem jól leírták, így ahhoz nincs hozzáfűznivalóm. :)
Államvizsga: intézményenként, és azon belül szakonként is változó lehet. Az én szakomon nem csak szóbeli van, hanem a főbb tantárgyak ismereteiből írásbeli is. A szóbelin általában meg kell védeni a szakdolgozatot (ez lehet önálló prezentáció+kérdések a bizottságtól, de lehet olyan is, hogy csak kérdéseket tesznek fel a dolgozatodról - ennek célja, hogy valamennyire leellenőrizzék, hogy jártas vagy a témában, és Te írtad a dolgozatot), és egy egy-két vagy három tételsorból álló tételek közül kell húznod/vagy mondják, hogy miről beszélj. Ez dönti el (leginkább), hogy milyen érdemjegyet kapsz a diplomádra (illetve általában nem csak ez dönti el, hanem pl. a szakdolgozat, szigorlat, stb.)
Szigorlat: elvileg a Bolognai rendszerben az alapképzéseken már nincs, de erre tudok ellenpéldát (pl. ELTE TÁTK, ELTE TTK). A szigorlat, egy általában több tárgy ismereteiből álló (ezek a tárgyak általában egy nagyobb tematikai egységbe sorolhatók) nagy vizsga (ha jól tudom több helyen szóbeli-írásbeli), melynek eredménye általában kihat a diploma minősítésére is. ZH-nak nevezünk minden zárt helyen (=tanteremben) írt dolgozatot. Így a félév közben írt dolgozatok is, és a félévet záró dolgozatok is ide tartoznak. Ebből jól látszik, hogy a szigorlat egy ma már ritka, de nagy fajsúlyú "dolog", míg egy ZH-n sokkal kevesebb múlik, lényegében a ZH a számonkérés egyik eszköze.
Szakdolgozat (Ba-képzésben záródolgozat): ez a szakod egy területének valamely témaköréből írt, gyakran valamilyen kutatást is tartalmazó, sok-sok forrás alapján meghatározott külalakkal készült, szép nagy dolgozat, mely 25-től akár 60 oldal is lehet (az intézmény dönti el).
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek:)
Am. az egyetemen ezeket elmondják majd?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!