Egy informatika tanárt lehet informatikusnak hívni?
Mennyire tér el egy olyan személy tudása aki informatika tanári végzettséggel rendelkezik, mint aki tegyük fel mérnökinfót vagy proginfót végzett?
Mennyire marad el informatikai tudásban?
Csak mert van egy ismerősöm, aki nem nagyon tud vagy akar túllépni az irodai/könyvelői munkán, aki közben infó tanári végzettsége van, és abban is dolgozik. Ennyire alap dolgokat tanítanak nekik az egyetemen?
Vagy csak hangsúlyosabb a pedagógiai része a szakuknak?
Erre csak egyet tudok mondani:
Aki tudja csinálja, aki nem, az tanítja.
Tehát aki tanár, az tanár.
Tök mindegy milyen szakot tanít, attól még tanár.
Egy informatikus meg informatikával foglalkozik, de nem tanítja, mert nem tanár.
Tehát azok mennek tanárnak, akik szereznek egy bsc diplomát de nem tudnak elhelyezkedni mert nem nagyon értenek semmihez? És gondolom csinálnak egy ilyen top-up szakot, ami tanárrá "kovácsolja" őket?
És tegyük fel, leül egymás mellé két frissen végzett mérnökinfós, mellette meg egy infótanár. Az infótanár jóval alulmarad bármilyen téren? Mert "gyengén" tanítják az egyetemen az infó részt?
Középiskolai élményeimről tudnék beszámolni. Volt egy informatikabúza (infoszexuális?) tanár, imádta az informatikát, mind művelni, mind tanulni, és tanítani is, ez meg is látszott, érdekesek voltak az órák, saját, friss tartalmú diákról adott elő, tanultunk egy kis minimális programozást is, még így is, hogy az nem volt tantervben, de a lényeg, hogy a faszi értett hozzá, bennevolt a múlt, jelen, és jövő informatikai dolgaiban is.
Sajnos pár hónapra rá elment az iskolából, kaptuk helyette ezt az.... izét. ECDL-re készültünk minden órán, csak az a baj, hogy szegény tanárnő az iskolában eltöltött 20 év bejáratott anyagán kívül enyhén szólva segghülye volt az egészhez. Excelnél már teljesen megállt a tudás, onnantól "keressétek ki az internetről" típusú órák voltak. Csoport nagy része fel is adta. Ezután nem is volt több infó óránk, mivel az iskola úgy döntött, hogy egy év alatt heti 8 órában lenyomja az egészet
2 évre rá egy sikeres előrehozott középszintű érettségi után már körvonalazódott bennem, hogy informatikai pályán képzelném el az életemet. Jelentkeztem informatika fakultációra, amit az iskola másik nagy infó tanára tartott. Pár héten keresztül még ismételgettük a már megszokottakat, de accessnél kiderült, hogy tanárnő nem ért hozzá. Hát, nekünk se volt a szívünk csücske, de végre itt volt az idő, hogy megismerkedjünk a sok office bsztatás után egy jóval izgalmasabb dologgal is: a programozással. Az volt a baj, hogy tanárnő bejelentette, hogy ő ebben nem tud segíteni, mivel ő nem tud programozni. Semmit. Szó szerint. És ez volt "a csúcs" tanár. Ez volt a legtöbb, amit az iskola (ami amúgy egy elég "elit" iskola) tudott nyújtani. Másik szakja a matek volt, hát amikor pár hónapig ő helyettesített nálunk, kiderült, hogy abban se jobb. Óráin ülve nem tudtam elképzelni, hogy ez hogyan tudta elvégezni az egyetemet.
Összességében, van olyan tanár, amit lehetne informatikusnak hívni, de van egy olyan érzésem, hogy Magyarországon inkább az általam később említett példák az elterjedtek.
igen, miután egy olyan embert is lehet, aki sosem szerzett informatikai diplomát...
attól függ, hogy az indótanár mennyi időt, energiát tolt bele a szakterületbe amivel foglalkozik, bőven lehet részletesebb tudása, mint egy frissen végzett informatikusnak..
más kérdés, hogy infótanár szakon valszeg nem tanulta olyan alapossággal a tárgyakat, mint egy hallgató, de ha nem kell az adott specializációjához, akkor nem is baj ez.
1. Az informatikus mérnökök is otthon tanulnak meg programozni, nem az egyetemen. Ugyanezt egy tanárszakos is megteheti, sőt, ma már egy fizikus vagy óvodapedagógus is.
2. Valójában az egyetemek informatika szakjai lesznek azok, amelyeket az online platformok először elsöpörnek. Ma már a Udacity, Udemy, Lynda, Coursera stb. stb. platformokon olyan tudásszintet lehet elérni, amelyeket egy magyar info egyetemen önmagában sohasem. Menj fel például az [link] honlapra – ilyen mélységben és mennyiségben soha nem fogsz egyetemen hallani erről (pedig ma ez az egyik legfontosabb téma).
3. Ugyanez még az olyan -- amúgy alapvetően mérnöki -- tevékenységekre is igaz, mint a rendszertervezés (amivel még lehetne érvelni, hogy ezt azért nem tanítják online). Olyan könyveket lehet letölteni a netről, amelyek kenterbe vernek bármilyen egyetemi tankönyvet. Ilyen például a [link] (Cloud Native Java), amelyet úgyis otthon fogsz elolvasni. Persze az segít, ha valaki ezeket elmondja élőszóban is, csak erre meg ott vannak az online platformok. Az is segít, ha valaki számonkéri, csak arra meg ott vannak a certifikációk.
4. No offense, nem mondom, hogy az egyetemnek nincs értelme (én is egyetemen tanítok), de azt mondom, hogy attól, hogy valaki "csak" tanárszakos, még fejlesztheti magát programozásból pengére. Ez egy ilyen műfaj.
... ja és a lényeget még nem is mondtam, hogy
5. Programozni úgy lehet csak megtanulni, hogy CSINÁLOD. Írsz szoftvert. Ez a legfontosabb. Senki nem akadályoz meg egy informatika szakos tanárt, hogy hozzáfogjon appokat vagy honlapokat fejleszteni. A tanulópénzt nem lehet megúszni. Valódi projekteken kell dolgozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!