Emelt kémia szóbeli kísérletes kérdések!?
1. Szilárd nátrium-tioszulfátot oldottunk forró vízben mindaddig, amíg több szilárd anyag már nem oldódott. Az oldatot lassan, mozgatás nélkül hagytuk lehűlni. Változást nem tapasztaltunk. Ekkor a már lehűlt oldatba egy szem szilárd nátrium-tioszulfát kristályt tettünk. Az oldatból pillanatszerűen szilárd anyag vált ki.
Értelmezze a kísérleti tapasztalatokat!
2. Egy kémcsőbe réz-oxidot tettünk, és majdnem vízszintesen egy állványba rögzítettük. A kémcsőbe hidrogéngázt vezettünk, amelynek oxigénmentességét előzőleg ellenőriztük. Miután a hidrogén kiszorította a levegőt a kémcsőből, a kémcső szájánál távozó hidrogént meggyújtottuk és a réz-oxid port melegíteni kezdtük. Mit tapasztaltunk? Értelmezze a megfigyelteket!
3.Három kémcsőbe három színtelen folyadék van: sósav (2 mol/dm3), nátrium-hidroxid-oldat (2 mol/dm3) és víz. Az egyik oldatot tartalmazó kémcsőbe 3 csepp fenolftaleint is tettünk. A rendelkezésre álló üres kémcsövek segítségével azonosítsa, hogy melyik kémcsőben mi van, és melyikbe cseppentettük a fenolftaleint! Magyarázza meg, hogyan következtetett!
4.A tálcán található oldatok segítségével állapítsa meg, illetve igazolja, hogy a jód és a bróm közül melyiknek nagyobb a standardpotenciálja! [A vegyszerek: kálium-bromid-oldat, kálium-jodid-oldat, Lugol-oldat, brómos víz,benzin.]
5.Három óraüvegen három sötét színű szilárd anyag van. A tálcán található anyagok, eszközök segítségével állapítsa meg, melyik a kálium-permanganát, a jód, illetve a réz-oxid. Következtetését magyarázza! [A tálcán víz, etanol, borszeszégő található.]
6.Két főzőpohárba nátrium-klorid-oldatot öntöttünk. Az egyik oldatba grafitelektródokat mártottunk, és vezetékkel áramforráshoz kapcsoltuk. Mi történt néhány perc múlva az oldatba cseppentett fenolftalein hatására? A másik főzőpohárba alulra kevés higanyt öntöttünk, két elektródot tettünk az oldatba úgy, hogy az egyik elektród vége a higanyba ért. Értelmezze a két esetben az eltérő tapasztalatokat!
7.Három kémcsőben – ismeretlen sorrendben – azonos koncentrációjú sósav, ecetsavoldat és fenololdat található. Kizárólag indikátorpapír segítségével állapítsa meg, hogy melyik kémcsőben melyik oldat található. Magyarázza meg, hogyan következtetett!
8.Rézpor segítségével hogyan lehetne három kémcsőben lévő tömény sósavat, kénsavat és salétromsavat azonosítani? Értelmezze a várható tapasztalatokat!
9.Két kémcső egyike meszes vizet, a másik szódavizet tartalmaz. Rendelkezésre állnak még üres kémcsövek. Kémiai reakciókkal azonosítsa a két kémcső tartalmát! Magyarázza a tapasztalatokat!
10.Hány különböző C4H8 összegképletű, nyílt láncú molekula létezik? Adja meg a nevüket is!
1. A nátrium-tioszulfát oldhatósága a hőmérséklet csökkenésével csökken, egyszerűen megindul a kikristályosodás, mert az oldat azon a hőfokon már nem ugyanolyan arányban telített.
2. A réz(II)-oxid fekete színű. A hidrogén az erős redukálóképessége miatt a Cu2+ iont elemi rézzé redukálja. Azt tapasztaljuk, hogy a fekete réz(II)-oxidunk kivörösödik, elemi réz keletkezik.
3. Mivel csak a nátrium-hidroxid lúg, a fenolftalein oldat ciklámenszínűre változik benne, amíg a másik kettőnél nem történik semmi. Tudod, hogy a nátrium-hidroxid és a sósav koncentrációja azonos egymással, és egyértékű erős sav és bázis révén semlegesíteni fogják egymást. Tehát, ha kimérsz 10 cm3 fenolftaleinnel NaOH-t, és 10 cm3-t az ismeretlen folyadékokból, ha a folyadék a sósav, az oldat el fog színtelenedni, ha pedig a víz, akkor ugyanúgy ciklámenszínű marad.
Ha az NaOH-ban volt fenolftalein, az oldata ciklámenszínű, ebben az esetben csak a fentebb leírt tirtálást kell megcsinálnod a feladathoz.
Ha látszólag egyik se színeződött el, akkor vagy a víz, vagy a sósav tartalmazza a fenolftaleint. Kimérsz belőlük valamennyit, és adagolsz hozzá a másik két anyagból. Ha az egyik anyag azonnal elszínezi, az volt az NaOH, és az oldószer a víz. Ha csak egy idő után jelenik meg a ciklámen szín, akkor sósav és NaOH reakciója zajlott le, és csak akkor vált semlegessé a kémhatás, amikor az összes HCl-t semlegesítetted. Az egyik kémcsőben semmi se fog történni, ez lesz a HCl és a víz.
4. A brómos víz valamilyen arányban elemi brómot tartalmaz. Ha kálium-jodid oldattal vegyíted, a brómos víz elszíntelenedik, esetleg a jód sárgás oldódását tapasztalhatod, mert a bróm bromidionokká redukálódott. Ebből látod, hogy a brómnak nagyobb a standardpotenciálja.
5. A réz-oxid az etanolt acetaldehiddé oxidálja, a rézion elemi rézzé redukálódik, vörös színű lesz. A jód és a permanganát is lila színnel oldódik. Hevítéssel a jód jellegzetesen szublimál, a kálium-permanganát O2-re, MnO2-re és K2MnO4-re bomlik.
6. A fenolftalein ciklámenszínnel lúgos kémhatást jelzett, mert a grafitelektród nem tudja redukálni a nátriumiont, helyette vízbontás történt és OH- került az oldatba, és H2 távozott. A higany szerintem adszorbeálódott az elektród felületén, de ebben nem vagyok biztos.
7. Az azonos koncentráció miatt biztos, hogy a sósavé a legalacsonyabb kémhatás. A fenol oldat csak gyengén savasít, nagyjából ötös pH-t kell jeleznie az indikátorpapírnak. Az ecetsav gyenge sav, a fenol és a sósav pH-ja között kell lennie.
8. Sósavval semmit se csinálna, mivel a standardpotenciálja miatt nem fejleszt hidrogént.
Kénsavból SO2-t fejlesztene, ez a gáz színtelen.
Salétromsavból NO2-t fejlesztene, ami vörösesbarna gáz, egyensúlyi folyamatban színtelen N2O4-é dimerizálódik. A színe alapján meg tudod különböztetni a fejlődő gázokat.
9. Ha a meszes vízbe belefújsz, megzavarosodik. (a Ca(OH)2 megköti a CO2-t, és oldhatatlan CaCO3 keletkezik)
A szódát nem fogja érdekelni, ha fújkodod. Esetleg felmelegítheted az oldatot, és akkor ki fog menni belőle a szénsav.
10. Nem tudom neked iderajzolni, szóval ezt neked kell megoldanod. Eléggé megkönnyíti a dolgodat, hogy csak nyílt láncúra kérdez rá, így maximum csak a cisz-transz izomériát kell belekalkulálnod, és már jó vagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!