Igaz, hogy egy Humán szakos egyetemet 90-es IQ-val is el lehet végezni kellő szorgalommal?
Igaz, hogy egy Humán szakos egyetemet 90-es IQ-val is el lehet végezni kellő szorgalommal?
90-es IQ nem hülyét vagy fogyatékost jelent, hanem butácskát.
Az intelligencia hányados megállapítása még ma is nagy vitákat és port kavar a pszichológusok és a szakemberek körében.
Van olyan iszonyat okos ember, aki pedig egy egyszerűbb humán szakot képtelen elvégezni, mert őt nem az mozgatja és például képtelen gyerekekkel foglalkozni.
Butaságnak tartom ezt a megállapítást.
1. Igen, képes. És bármely szakot, ami érdekli (bármely humán vagy reál szakot, akár matematikát is). Külföldön is. A legtöbb egyetemen a szorgalom és az alkalmazkodóképesség jóval fontosabb, mint az IQ.
2. A 90-es IQ nem butácskát jelent, hanem átlagosat (90-110 között). Persze az sem mindegy, hogy milyen a teszt szórása. Meg az sem, hogy validált tesztről van-e szó, amelyet validált körülmények között írnak-e meg. Mert pl. a Magyarországon legnépszerűbb nem online teszten a körülményekre nem figyelnek, hiába állítják ennek ellenkezőjét, az eredmény is pontosan annyit ér (hiába értékeli pszichológus). Az online tesztek megbízhatósága szintén kérdéses. Valójában nem túl sok ember van, akinek hiteles IQ-teszt eredménye van (de így is többnek, mint szükséges lenne), mégis sokan élnek abban a hitben, hogy az online vagy bizonyos szervezeteknél kitöltött tesztek valós eredményt adnak...
3. Az IQ mérésének valójában nem sok értelme van, mivel kizárólag azt méri, hogy valaki mennyire eredményesen tud IQ-teszteket kitölteni. Ez még a logikának is csak egy adott altípusával korrelál, de még azzal sem jól.
Ja, meg fel lehet vele vágni, bár aki ezt teszi, annál máris látszik az intellegincia egy másik aspektusának a hiánya :)
4. Valójában nem csak laikusok körében kelt vitákat, hanem komoly szakemberek között is. Mi pl. elég sokat vitázunk ilyen kérdéseken az orvos és pszichológus kollégákkal, akik egyrészt szakemberek, másrészt magas intelligenciával rendelkeznek (tehát valószínűleg nem azért vitáznak rajta, mert nem jól teljesítettek). Egyébként a kutatók mindig mindenen vitáznak, csak szólok...
Da ha annyira értesz hozzá, minek teszed fel a kérdést?
Mert ha laikus vagy, akkor honnan tudhatnád, hogy a szakemberek között kelt- e még vitákat (és akkor miért tesztl úgy, mintha tudnád)?
Ha viszont szakember vagy, akkor a kérdésedre a választ magadtól is tudnod kellene, és butaságokat sem írnál. Kivéve, ha provokáció a célod. Mellesleg rosszindulatú is vagy.
Egy agykutató.
Egyszer egy osztálytársammal egy szabad infó órán unalomból neki áltunk IQ tesztet töltögetni. Neki 99 lett, nekem 101, én nem fejeztem be, a felénél egy kicsit tovább haladtam majd utána végigtippeltem. Most mondok valami csúnyát... gimiben összevissza bukdácsoltam, kétszer akarták kirúgni majd végül önszántából hagytam az egészet. Ő sikeresen leérettségizett, szerintem tovább is tanult. Vagyis mondta, hogy szeretné és tett is érte, jó tanuló volt.
Na mindegy. :D Csináltam itthon tesztet, Mensa félét. 119 lett. És most jelenleg csak 8 általánosom van. Ennyit számít az akaraterő, ami belőlem (a legtöbbször) a legrosszabbkor hiányzott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!