Mi az a Skatulya -elv?
a skatulya-elv az, amikor van néhány dolgod, amit valahány tulajdonság szerint osztályozol, és ha több dolgod van, mint ahány tulajdonságosztályod, akkor lesz két dolgod, ami ugyan olyan tulajdonságú.
Példákkal:
ha van n+1 db golyód, és n darab skatulyád, akkor akárhogy rakod be a golyókat a skatulyákba, mindig lesz két golyó, ami ugyanabban a skatulyában lesz (vagy másképp: lesz skatulya, amiben két golyó lesz; innen jön a skatulya-elv elnevezés)
- ha van 3 ember, akkor azok között van két azonos nemű,
- ha nyolc dolgozatot írsz egy héten, akkor lesz olyan nap, amikor kettőt is írsz
- ha egy teremben van 13 ember, akkor lesz két olyan, akik ugyanabban a hónapban születtek
-stb.
van 10 skatulyad(legyen x), 11 palcikad(y). szepen sorban mindegyikbe raksz egyet, aztan lesz egy lyan, amibe a 11-et kell raknod. es mivel y nagyobb, mint x ezert lesz olyan halmazod, ami ket y-t tartalmaz.
ezen az alapon vannak az olyan feladatok, hogy pl: hany fos az a csoport, ahol biztos, hogy egy honapban van 3 szuletes napjat unneplo.
Erre a megoldas a 25, mivel a 12 ember- 12 honap, havi egy szulinapos( tehat skatulyankent egy palcika), 24 ember 12 honapra meg mindig nem lehet, mert az 2 palcika/skatulya, ezert a 25. palvika mar biztos olyan skatulyaba kerul, ahol van ketto masik.
Nah, remelem erteheto voltam(:
18/L
"Most attól hogy van 13 tanuló még korántsem biztos hogy van olyan hónap amikor 2-en születtek."
Senki sem mondta, hogy PONTOSAN 2-en születtek egy hónapban, de biztos van 2 ember akik egy hónapban születtek.
Ha a Te példád szerint négyen születtek áprilisban: Anna, Lili, Peti, Jocó, akkor tudok mondani kettő embert, akik ugyanabban a hónapban születtek (Anna és Peti pl). Matekban minden szónak (vagy szó hiányának:)) jelentőssége van.
Remélem segítettem!
nem egészen értem, mi a példában a rossz. A példa azt mondta, hogy 13 ember esetén van két olyan ember, akik egy hónapban születtek, ez pedig teljesen egyértelműen igaz, és pont aszerint a logika szerint igaz, amit skatulya-elvnek nevezünk.
Az már nem a példa hibája, ha egyesek maguknak átírják a mondatot, hogy van olyan hónap, amikor pontosan két ember lenne. Ez utóbbi értelemszerűen nem igaz, de nem is ez volt a példa.
A példa már csak azért is külön jó volt ezek szerint, mert rávilágítotte egy ilyen típushibára, hogy emberek felületesen olvassák át a mondatot, és nem tudják helyesen értelmezni, ez pedig a matekban egy alap hiba, és ráadásul végzetes hiba, amit akinek nem megy, kellően be kell gyakorolni, hogy ilyen hibákat ne vétsen.
ha valaki nem tud mondatot értelmezni, az nem a példa hibája. A példamondat egyértelmű volt, ha valakinek gondot okozott, hogy mi az, hogy van két olyan ember, aki egy hónapban született, akkor az ő készülékében van a hiba.
Mégpedig egy olyan hiba, amit érdemes kijavítani, mert ez kikerülhetetlen alap mind a matekban, de máshol is, hogy az ember készség szinten képes legyen állításokat értelmezni.
Ha még nem megy tökéletesen, nem másra kell mutogatni, hanem látva, hogy hol a gyengeség, próbálni javítani rajta.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!