Matematika érettségin elfogadják kör egyenletnek a következőket?
R sugarú, (0;0) középpontú körök:
a) r(theta)=R
b) y(t)=Rsin(t), x(t)=Rcos(t) vagy fordítva.
c) sin^-1(abs(y)/R)=cos^-1(abs(x)/R) vagy fordítva.
Az a)-ban nem derul ki, mi az az r. Arra nem adnak pontot, hogy biztos erre vagy arra gondoltal, csak nem irtad le. De tenyleg, mi az istenre gondoltal? Azt probalod mondani, hogy a theta szog iranyaban huzol egy egyenest az origon keresztul, ramersz egy R hosszu szakaszt es a szakasz vegen levo pontot beveszed a korbe? Ha csak valahogy el kell magyaraznod, melyik korre gondolsz, akkor jo, de ez nem egyenlete a kornek, mert a kor pontjait beleirva nem lesz igaz. Nem is tudod a kor pontjait beleirni, csak valos szamokat.
A b) nem egyenlet, hanem egyenletrendszer, ugyhogy a kornek se lehet az egyenlete.
A c)-nel tedd vilagossa, hogy az oskepre gondolsz, nehogy valaki azt higgye, szerinted van a szinusznak meg a koszinusznak inverze.
a) Polár-koordináta. Egyszerűen: egy pontot nem az x és y tengelytől mért távolsággal adjuk meg, hanem összekötjük a pontot a (0;0) val, és az egyenes hosszával valamint a vízszintessek bezárt szögével adjuk meg a pontot.
Mit értesz a "oskepre" alatt?
A sin^-1 és cos^-1 egyértelmű hozzárendelés, melynek értelmezési tartománya [-1;1], éstékkészlete [0;2π].
A szinuszos-koszijszos dolgot rajzold le magadnak.
Az a)-ban nincsenek polarkoordiatak, mert az R eleve nem valtozokent szerepel. Az r-nek tovabbra se adtal ertelmet, ha polarosan akarsz elindulni, akkor mindenkepp tuszkold bele az R-et az argumentumaba, kulonben nem fog menni. Amugybugy se fog menni, mert mint mar az elobb is irtam, a kor pontjait meg csaknnem is tudod beleirni.
Az y pont oskepe az f(x) fuggveny szerint azoknak az x pontoknak a halmaza, amelyeket f fuggveny az y pontba visz.
Tehat pl sin^-1(1/2)={pi/6, 5pi/6}. Ismeteld at a szoggfuggvenyeket.
Polarkoordinatas felirasban, ha a ket valtozod theta es R, az az origo kozeppontu, R sugaru kor egyenlete, hogy r=R. Theta pl pont nincs benne, az r argumentumaban meg plane nem tud lenni, mert r nem fuggveny. Akarmit csinalsz, meg tavolrol se tud ugy kinezni a feliras, mint az a)-ban.
Ha felveszed a listara a d) r=R-et, az jo, csak annyira kevesse informativ, hogy el nem tudom kepzelni, mire hasznalnad. Az elso reszben elsutheted, de ott is pofa kell hozza.
Eszembe jutott, hogy c)-nek jo a sin^-1(abs(y)/R)/~1=cos^-1(abs(x)/R)/~2
ahol theta1 ~1 theta2 ha theta1=pi-theta2
Es theta1 ~2 theta2 ha theta1=-theta2.
Ez egyenlet, a kort adja, szoval teljesen olyan, mint amit keresel, csak te meg nem tanultal ilyet. Ami nem torzsanyag, azt az erettsegin hivatkozni kell, ugyhogy talan azert megse hasznald.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!