Milyen volt a felsőoktatás a bolognai rendszer előtt?
Ez szerintem egy kicsit pontatlan. Az egyetemek és a főiskolák képzési kínálata világosan elkülönült, egyetemi és főiskolai szintű képzések voltak. Ha valaki a főiskolai végzettségét egyetemire szerette volna emelni, akkor egyetemi kiegészítő képzést kellett végeznie. A felsőfokú szakképzés (most már felsőoktatási szakképzésnek hívják) ötlete úgy a 90-es évek végén merült fel, és a 2000-es évek elejétől került a köztudatba, akkor még OKJ-n belüli képzésként.
Az "alapképzés" kifejezést én annak idején nem hallottam, de ebből, amit írtál, arra gondolok, hogy az első diplomára utalhat, ez magyarázhatja, hogy az ált. orvosi képzést is annak nevezi a szöveg, amit olvastál.
Alapképzés-ügyben, legalábbis a szóhasználatot illetően bizonytalan vagyok, mert 2005 előtt sose mondtunk ilyet. Elképzelhető, hogy úgy van, ahogy írod.
"Az igaz amúgy, hogy régen sokkal összetettebb volt minden, és hasznosabb tudást adott a főiskolai végzettség is, mint a mai alapképzési szakok?"
- mire gondolsz, hogy összetettebb volt minden? :)
Sok minden lényegesen egyszerűbb volt. Szeptember első tanítási napján bejöttünk, a TO-n felvettük az indexet, a folyosón kint volt az órarend, leírtuk, beírtuk a tárgyakat az indexbe, kitöltöttük, aláírtuk a féléves beiratkozási lapot, aztán az indexszel együtt pár nap múlva visszavittük a TO-ra. És nagyjából ennyi is volt a tantárgyfelvétel és a beiratkozás. Nem volt se etr, se neptun, ebből adódóan nem voltak olyan problémák, hogy nem látom a tantárgyakat, nem írták be a jegyet, nem aktiválták stb. stb.
- nyilván volt akkor is olyan,hogy nem ítéltünk hasznosnak bizonyos tantárgyakat, de komolyabban kellett venni mindent. Amikor még félévismétléses rendszer volt, akkor ha valamiből bukott az ember,akkor a kompett félévet kellett ismételni, és beiratkozni ugyanarra az évfolyamra. Tehát ha nem volt meg a tavaszi féléved, akár csak egy tantárgy miatt is, akkor ősszel munka, februárban vissza, és csinálod újra ugyanazt a félévet. Akkor is ez történt, ha mondjuk 3-nál többet hiányoztál egy szemináriumi óráról, és a félév végén nem kaptad meg az aláírást. Ugyanis akkor jegyet sem kaphattál.
-
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!