Szerintetek ha egy elég erős gimnáziumban matek-fizika szakon kb. mindenből 5-ös,4-es szeretnék lenni akkor naponta mennyi szabadidőm lesz a tanulás mellett sportolni, és egyéb dolgokra?
Ha mindenből 5-ös akarsz lenni és nem vagy szivacsagyú zseni, akkor nem lesz szabadidőd.
Ha kifejezetten adott szakok miatt mégy egy adott erős gimnáziumba, akkor miért akarsz mindenből nagyon jó lenni? Nem azért mentél oda, hogy az adott szakokból legyél nagyon jó? Gondolom azért mentél matek-fizikára, mert jól mentek általánosban, és szeretted is őket, valószínűleg könnyen is tanultad őket - míg a többi tárgyat kevésbé szerethetted vagy kevésbé tanultad könnyen... Tudom, szörnyen hangozhat, de a középiskola részben arról is szól, hogy végképp tisztázd magadban, hogy mi vonz és minek a tanulására vagy fogékony, vagyis itt kell megtanulnod szelektálni az ismeretterületek között - vagyis itt kell megtudnod, hogy milyen ismeretterületek felé érdemes akár az életben is tendálódni. Röviden a lényeg: a középiskola arról szól, hogy ami érdekel, azt tanuld meg mostmár hatékonyan tanulni és alkalmazni, az egyéb műveltségi területek követelményrendszeréből pedig a tőled telhetően teljesíteni a minimumot valahogyan... És itt már sejtheted, hogy igen, itt a puskázási, stb., egyéb "hatékony vizsgastratégiák" megtanulását értem.
Amikor már tudod, hogy mivel szeretnél majd foglalkozni, érdemes arra ráfeküdni, míg a többi tárgyat "műveltségi érdekességként" érdemes felfogni, amiből persze számot kell majd adnod, de sajnos a mai magyar közoktatási rendszer nem azon alapszik, hogy a fő érdeklődési körödbe nem eső dolgokról fogalmad legyen, vagy ismerd az alapfogalmait az adott tárgykörnek, hanem tételesen be akar vasalni a memóriádból mindent, ami persze lehetetlenség. Igaz, vannak szorgalmas és tehetséges birkák, akikben a szorgalom és a képesség együtt megvan majdnem mindenhez, ami a követelményeket illeti, de az ilyenek sajnos a legtöbbször szociálisan elszigetelődött mentalitások, és a kimagasló iskolai teljesítmény mindig valamilyen mentális zavar palástolásának a tünete.
... és még sorolhatnám tovább, de szerintem már ennyiből is látszik, hogy elsősorban abból kell 5-ösnek lenned egy erős iskolában, amiért abba az intézménybe mentél.
Viszont ha számszerűen vagy kíváncsi a szabadidőre, akkor tisztán szerintem 1-2 órahossza közötti az az időtartam, amit magadra szánhatsz, de szerintem itt is túloztam. (Én eléggé aktív voltam a középiskolában, és én magam számoltam ki, hogy ha minden napi tevékenységemet összegzem, akkor 60-120 perc közötti volt az az időtartam, ami maradt magamra - ez akkor volt, amikor 4-es volt a műszaki szakközépben az átlagom... mondjuk ez kb egyetlen évig volt tartható. Összességében egyetlen olyan napra emlékszem a középiskolából, ami olyan volt, hogy nyugodt lélekkel mentem suliba, mert aznap mindenre készültem, amire kellett. Ez kb 1988-89-es tanévben volt talán ):o) )
Hello!
Ez tőled függ. Nem kell zseninek lenni ehhez, legjobb mód az órán való figyelés. Nyilván ehhez otthon is hozzá kell tenned, nekünk nem kellett sok. Volt ált. osztályomból mentek Fazekasba, Boronkayba, Apáczaiba, senki sem halt meg, illetve akikkel tartottam a kapcsolatot, mindnek volt szabadideje és a legtöbbünk hozta a versenyeredményeket illetve átlag-eredményeket. Az hogy menynit kell tanulnod nagyvonalakban ezektől függ:
Saját képességed, milyen iskolából, mennyi tudással, milyen hamar érted meg a dolgokat és 1-2 tárgyhoz jó memória is kell.
Órák minősége: tanár képessége (neves gimnáziumokban nagy többségével nincs gond, de 1-1 tanár mindenhol van, akiről még a kollégái se tudják, miért van tanári pályán, amennyiben kifogod, abból a tantárgyból lehet, hogy külső, más tanártól való segítséggel kell készülnöd, ami súlyosan viheti az időd) illetve az "OSZTÁLY-KÖZÖSSÉG" mennyire enged figyelni. (akármiylen suliról is van szó, mindig van 1 gyökér (bocsánat) akit, ha nem kezeltek időben (tanárral segítségével akár), lehetetlen lesz figyelned az órán.
Tananyag mibenléte, tanári elvárások.
Sportolásra meg mindig van idő, sőt, hasznos is tanulás szempontjából. (kettő közötti kapcsolatról nem tudok, de körülöttem aki magas szinten sportolt, annak a jegyei is magasan voltak bőven :D)
Tapasztalatom: Amennyiben nem rossz tanárt és viszonylag kulturált társaságot kapsz ki minden órán, tedd oda magad napközben, otthon meg elég másfél óra. (Hétvégén azért szánj rá többet :P )
Illetve próbáld kikísérletezni, melyik napszakban fog legjobban az agyad!
(mi már 3-4 éve középsuliból is elballagtunk, lehet azóta más a rendszer, vagy nem egyéniek a tananyag-összeállítások, de a fentiek nem nagyon tudnak változni)
Köszön szépen a válaszokat :)
Az 1.-nek annyit mondanék hogy már 6 éve szeretnék pilóta lenni ahhoz megy elég erősen kell ugye a fizika-matek, és ez a 2 pengén is meg.. Viszont ahhoz hogy egy jó egyetemre bekerüljek és ne kelljen több tíz millió forintot fizetni a pilóta-képzésért akkor muszáj mindenből az alapokat jól megtanulni 5-ös szinten hogy mindenből meglegyen a jó érettségi :/
2.-nak pedig nincsen semmi hozzáfűznivalóm köszi szépen a válaszotokat :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!