Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért jó, illetve miért rossz...

Miért jó, illetve miért rossz tanárnak lenni?

Figyelt kérdés
Tanárként is megoszthatjátok az akár jó, akár rossz tapasztalataitokat. Sajnos azt kell írnom, hogy amit látok az nem túl pozitív eufemisztikusan szólva. Dolgozom ugyan ebben a szakmában, de mindent katasztrofálisnak tartok, holott esti iskola. A diákok ugyanúgy nem figyelnek, visszaszólnak, pofátlanok, át vannak itatva a sok szeméttől, ami kiömlik a médián keresztül. Rossz családból jöttek, prolik vagy súlyos pszichológiai problémáik vannak. Sajnos nem vagyok hajlandó és soha nem is leszek azt beszívni, amit kiokád magából. Tanárként tilos ilyet mondani? Lehet, de korábban is ilyen voltam, ahogy öregszem ez hatványozottan igaz. Kamaszként sem tudtam megérteni az akkori diákok gondolkodásmódját vagy lázadását (bár én ezt nem nevezném lázadásnak). Ma köszönhetően annak, hogy mindent szabad nekik még inkább így van ez. Pár évet eltöltöttem nyelviskolában tanárként, ott nagyon más volt a helyzet. Három hónapja vagyok még csak rendes tanár, de már kezdem érezni a gyűlöletet. Hogy szabad ilyet mondani ennyi idő után? Konkrétan nem a tanítással van gond, hanem a befogadóközönséggel, de azzal sok. Írhatjátok most azt, hogy mit képzelek magamról, de sajnos ez mit sem változtat az egész hozzáállásomon. Mit lehet ma tenni annak érdekében, hogy a tanítást mint szakmát jobbá tegyük?
2013. dec. 14. 13:48
 1/5 anonim ***** válasza:
65%

Igazából attól függ, hogy milyen szakos tanár vagy; a főtárgyat tanítasz (ami kötelezően kell az érettségihez), akkor talán jobban odafigyelnek az órán, mivel nem akarnak érettségin megbukni. Ha (ha nevezhetem így) "kolonctárgyat" tanítasz (pl. rajz, ének-zene), akkor valószínűleg nem sok jóra lehet számítani a diákok részéről.


Írtad, hogy nyelviskolában tanítottál, ebből gondolom, hogy valamilyen nyelvet taníthatsz. Igaz, hogy érettségin kell nyelvből érettségizni, viszont a nyelv az szabadon választható, pl. ha te spanyolt tanítasz, de az osztály 95%-a angolból fog érettségizni, akkor ott sem leszel valami súlyos az érdeklődési körükben.


Igazából a tanár köré felépített védelmi falat lerombolták egyik-másik szervezetek; a tanár nem verheti meg a gyereket, mert akkor börtönbe jut, stb, viszont a gyerek úgy alázhatja meg a tanárt, ahogy akarja, azzal nagyon senki se foglalkozik. Pont emiatt a tanulók nagy része "elkanászodott". Sajnos ez a helyzet, nem lehet mit tenni.


Annyi, hogy ha szerencséd van, akkor olyan osztályt kapsz ki, amelyik nem a rendbontásáról híres. Ha mást nem tudsz csinálni, minden órán írass velük dolgozatot; minél inkább rendbontók, annál inkább felfelé tolódnak a ponthatárok; egy idő után észreveszik magukat, hogy ha nem változtatnak a stílusukon, akkor nem nagyon fognak átjutni a következő évre. Persze ezzel sem árt vigyázni, mivel teszem azt az osztály 3/4-e megbukik, az talán a te tanári képességeidre is bélyeget ragaszthat. De ezzel a módszerrel talán a diákok többsége észreveszi, hogy meg fog bukni, így rendesebbek lesznek, hogy "megkönyörülj" rajtuk.

2013. dec. 14. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Nehéz pályát választottál az esti iskolával. De azért ott is van talán különbség iskola és iskola, osztály és osztály között. Az esti iskolába viszont végképp nem kötelező járni, őket talán még meg lehet fogni azzal, hogy van kijárat is.
2013. dec. 14. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

En most vagyok harmadeves matematikan es tavaly ota tartok kulonorakat es eleg elszomorito tapasztalataim vannak. Nagyon gondolkozok, hogy majd rakjak le egy pedagogia modult vagy csak maradjak matematikus. Nem tudom magyarorszagon, hogy milyen a helyzet es erdelyben tanulok illetve tanitok, de itt az eletkedve is elmegy az embernek. Az egesz rendszer korrupt, a tanarok es igazgatok nagy resze leszarnak mindent csak a sajat erdekeiket nezik mindenben. Pont minap meselte az egyik diakom anyukaja, hogy van ket cigany a lanya osztalyaban es mindenki mindig miattuk sziv es terrorizaljak a tobbieket. Pl az egyik fogta a lany kabatjat es csak ugy ni kidobta. Tobb tanu is volt es mikor mentek az igazgatonohoz o nem csinalt semmit, mert a lany vegig tagadta. Semmi megrovas vagy magaviselet csokkentes, semmi. Hozzateszem az is kozrejatszik, hogy magyar osztaly az igazgatono roman es nagyon nem erdekli mi tortenik a magyarokkal, de ez egy masik tema. Na szoval a tanarok nagyresze ugyan ilyen erdektelen, vagy volt bennuk egy kis lelkesedes az elejen de az is kiegett beloluk. Nagyon ritka a jo tanar, de az altalaba egyedul van es nehez jo iranyba terelni a diakokat, ha a masik 10 tanar szarik rajuk es csak fenyegeti oket meg szivatjak oket. Es a diakok is atveszit ezt a hozzaallast es mindent megengednek maguknak, de nincs senki aki megnevelne oket. Ebbol kifolyolag nem is tanulnak, naqy reszuk sik hulye es ok lesznek a jovo generacioja. Az osszes osztalytarsambol elmeletileg tanar lesz es meg belekepzelni is rossz oket ebbe a szerepkorbe es megis ok fogjak "felnevelni" a kovetkezo generaciot...

Egy szo mint szaz, nagyon nehez dolgod lesz (szinte mar lehetetlen) ha jo utra akarod terelni a diakjaidat. Kiveve ha sikerul kifognod egy egy elit iskolat ahol nem vesznek fel minden jott-mentet. Bocs, hogy tul sokat irtam

2013. dec. 14. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Valóban nyelvtanár vagyok, angol tanítok. Ennek ellenére nem igazán befogadóak. A szegregáció kérdése nincs nálunk terítéken. Inkább családi, súlyos pszichológiai problémákból adódik a konfrontáció diák-diák, tanár-diák interakció során. Sajnos sok drogos is van, akik teljes mértékben kezelhetetlenek. Egymás iránt is hatalmas méreteket öltött a gyűlölködés.

Ami talán még fontosabb kérdés és nagyon markánsan megjelenik. Hogyan lehet feloldani a tanár és a diák közötti különbségeket? Nem nézek tv-t, nem hallgatom ugyanazokat a zenéket, fogalmam sincs a sztárvilágról. Rögtön ahhoz vezet, hogy nem valósul meg a kommunikáció? Mi a megoldás?

2013. dec. 15. 21:48
 5/5 anonim ***** válasza:

Veszélyes vizekre eveztél, az nem vitás.

Amit az első javasolt, miszerint a rendbontó hozzáállásukkal arányosan növeld a követelményt, nagyon nem javasolnám. Azzal pont a saját bázisodat, "támogatói körödet" bontod tovább. A kollektív rendbontás forrása is általában csak néhány egyén. Ha miattuk bünteted az egész közösséget, akkor csak azokkal szúrsz ki, akik nem tehetnek a dologról. Az ő köreikben erősen csökkenni fog a népszerűséged, amég a büntetésre rászolgálókat nem igazán hatja meg, ha rossz az átlaguk (netán meg is buknak). Érdeklődni meg méginkább nem fognak a diákok.

Úgy vettem észre, hogy a sikeresnek mondható tanárok a személyiségükkel tudták megfogni a diákság érdeklődését. Dominálni kell a közösségben, és akkor szót fogadnak. (Igen, pontosan, mint az állatok.)

A másik kérdés, amit feszegetsz, az a kommunikáció hiánya. Azt írod, hogy nincs közös pont az érdeklődési köreitekben. Ez nem jelent problémát. Engem például zavart, ha a tanárok nagyon eröltetetten próbáltak népszerűbbek lenni a diákság körében, olyan módon, hogy a fiatalokra jellemző stílusjegyeket magukra aggatták. Nem hat őszintének (és ezt a fiatalok nagyon gyorsan "kiszagolják"), másfelől az ember egy (bizonyos szintig) példaképtől nem ezt várja. Épp a fiatalnak kellene igyekezni a példaképére hasonlítani, és nem fordítva.

Nekem nagyon szimpatikus volt, hogy a tanáraimra érett felnőtt emberként tekinthettem, nem kispajtásként. Tetszett, hogy mások vagyunk. Ez nem jelenti azt, hogy nem léphetünk egymással interakcióba, nem érdeklődhetünk egymás iránt.

Ha jó közösségben szeretnél tanítani, javaslom a felsőoktatási intézményeket. Oda eleve érettebb, felnőttebb emberek járnak már. Tapasztalataim szerint a nyelvtanárok elég jó népszerűségnek örvendenek. A legtöbb helyen nem kötelező tárgy (nem érzik magukat kényszerítve), viszont a diplomához szükséges (vagyis mégis csak kötelező, csak nincs mögötte az a kellemetlen pszichológiai háttér, hogy kényszerűségből csinálják).

2013. dec. 17. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!