Magántanulás előnyei és hátrányai?
Az otthon tanulás egyik előnye, hogy a tanár minden figyelme a tiéd. Ha például nem értesz valamit matekból, az osztály nem fog továbbmenni az anyaggal, hisz te magad vagy az egész osztály! S ha valamiben igazán kitűnsz, a saját tempódban sokkal többet sajátíthatsz el.
A magántanulók ugyancsak gyakrabban szabadulhatnak ki a négy fal közül, mint hasonló korú társaik. Gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek, miközben múzeumokat vagy könyvtárakat, pénzintézeteket vagy más intézményeket keresnek fel. Jelentkezhetnek önkéntes munkára vagy részt vehetnek valamilyen „oktatási szolgáltatásokat” nyújtó programban.
Az otthoni iskoláztatás azonban nemcsak annyiból áll, hogy leülsz otthon a papáddal vagy a mamáddal, és azt a tankönyvet ütöd fel, amelyikhez épp kedved van. Az iskolák szigorú követelményeket támasztanak a magántanulókkal szemben: a szülőnek tisztában kell lennie azzal, mit kell az adott időszakban elsajátítania a gyermekének, milyen forrásanyagok tartoznak egy-egy tantárgyhoz (annál többet kell tanulnia a szülőnek magának is egy tantárgyat, minél nagyobb hiányosságai vannak belőle), s csak azután foghat hozzá a tényleges tanításhoz.
Nemcsak a szülőnek kell keményen dolgoznia, amikor az otthoni tanulásról van szó, hanem többnyire magának a diáknak is. Amikor a magántanuló tizenéves lesz és már elég idős ahhoz, hogy maga szervezze meg a tanulását, egyre inkább rá lehet bízni, hogy egyedül keresse meg a forrásanyagokat, és végezze el a saját kis kutatómunkáját. (Lehet, hogy nehéznek találja ezt akkor még, de az ilyesfajta önálló munkavégzés nagy előnyt jelenthet számára majd főiskolás éveiben.)
A magántanuló ugyanakkor meg is van fosztva néhány olyan lehetőségtől, melyet az iskola nyújthat, mint például a tornaterem, a labor vagy a képzőművészeti kör. A kisebb gyerekek esetében ez talán még kevésbé fontos, hisz a konyhában is elvégezhetik a kísérleteiket, és járhatnak máshova is képzőművészeti körbe. Ha azonban tinédzserekről van szó, a szülőknek kell valamilyen megoldást találniuk erre.
Olykor magántanulók szülei összefognak, közösen művészeti csoportot alakítanak a gyermekeik számára, vagy tanulmányi kirándulásokat szerveznek nekik. A hagyományos iskolák is engedélyezhetik magántanulóik számára, hogy részt vegyenek bizonyos tanórákon vagy iskolán kívüli foglalkozásokon. Ez többek között azért is hasznos lehet, mert ily módon bekapcsolódhatnak egy osztályközösség életébe, amire otthon nincs lehetőségük.
és még pár infó :)
- A magántanuló a tanulmányi követelmények teljesítéséről osztályozó vizsgán ad számot. Az osztályozó vizsgák időpontjáról az iskola írásban (a feltételek megléte esetén emailben) értesíti a tanulót. Az osztályozó vizsga halasztása a szülő, nagykorú tanuló írásbeli kérvénye alapján történhet, az osztályozó vizsga kezdete előtt egy héttel. A kérvény elfogadásának feltétele, hogy az osztályozó vizsga halasztásának indokait külső szervek (egyesület, szakszövetség írásbeli igazolása; külföldi szerződés bemutatása; kórházi kezelés, vagy súlyos betegség orvosi igazolása) írásban igazolják.
- Ha a magántanuló indok és előzetes kérvény nélkül nem jelenik meg az osztályozó vizsgán, a minősítése elégtelen. Az adott tantárgyból javító vizsgát tehet.
- A magántanuló az iskolai foglalkozásokon való részvételt az igazgatóhoz címzett kérelemben kérvényezheti. Amennyiben engedélyt kapott, úgy a foglalkozásokon a házirend betartása mellett részt vehet. Amennyiben megsérti a házirendet, úgy az iskola látogatásától eltiltható!
- A magántanuló – a házirendben leírtak szerint – igénybe veheti az iskola egyéb szolgáltatásait is (könyvtár, menza, stb. )
- Ha a sajátos nevelési igényű tanuló az illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleménye,. a beilleszkedési, tanulási, magatartási zavarokkal küzdő tanuló a nevelési tanácsadó szakértői véleménye alapján tanulmányait magántanulóként folytatja, akkor az iskola köteles gondoskodni arról, hogy a tanuló a szakértői véleményben leírtak szerint eleget tegyen tankötelezettségének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!