Mik a legfontosabb szempontok a pályaválasztásnál?
Két szakma között vacilálok, amik totálisan különböznek egymástól, de mindkettőt szívesen csinálnám. Azt szeretném kérni hogy írjatok 5-6 szempontot, ami alapján eldönthetem, hogy melyikkel járnék jobban, és melyik maradjon meg csak hobbi szinten. Nem igazán általános szempontok érdekelnek(pl. hogy melyik fizet többet, melyiket szeretem jobban, melyiket kell kevesebb ideig tanulni stb.), nem ezeken múlik. Mindkettővel hobbi szinten foglalkozom jelenleg, élvezem őket, viszont nem tudok dönteni köztük.
A szakmákat direkt nem írom le, mert nem azt akarom, hogy megmondjátok, melyiket válasszam, hanem segítséget szeretnék a döntéshez.
Mindenképpen figyelembe kell azt venni, hogy melyikhez van több érzéked. És tudom közhely, de igenis fontos, hogy melyikhez mennyit kell tanulni, mert nem bizotos, hogy az egyikhez (a nehezebbhez) megvan a kellő eszed/szorgalmad/tehetséged. Itt vagyok én, 3 év múlva fogok érettségizni. Minden álmom, hogy orvos lehessek, ami felé jó úton haladok. Viszont lehet, hogy nem leszek elég az orvosi egyetemhez, ezért nem zártam el egyéb lehetőségeket magamtól. Tervben van a pszichológus, tanár és a konduktor is.
Pl. valószínűleg belőlem nem lenne jó állatorvos, mert egy nagy boxer kutyát biztos nem tudnék anélkül beoltani, hogy ne remegne a kezem, mert félnék, hogy nekem jön.
Viszont elég nagy szociális készségem van, tehát nekem ezen a pályán kell "keresgélnem". Mivel azt mondod, hogy a két szakma nagyon különböző, mindenképpen meg kell nézned, melyikhez vannak jobb adottságaid. Ez is közhely, de meg kell nézni, azt is, hogy jelenleg melyik fizet többet/melyik a keresettebb. Arra is kell gondolni, vagy legalább próbálkozni kell vele, hogy mire odakerülsz hogy meglesz a szaktudásod, tehát a diplomád/szakmunkásod, melyik lesz keresettebb. Hiszen ez egy nagyon fontos szempont. Lehet hogy régen (20-30 éve) a fényképészek teljesen jól megéltek, de pl. egy most 40-50 éves férfi, aki világ életében fényképész volt, sajna most már munkanélküli lenne, mert ez a szakma nem keresett, kihalt, hála a technikának. Viszont pl. egy orvos, mindig is keresett volt, és az is lesz.Beteg emberek mindig lesznek, és egy robot soha nem fog embert műteni. Egy asztalos, kőműves, lakatos lehet, hogy ezelőtt 20 évvel egy keresett szakma volt, de manapság az emberek szakosodtak arra, hogy kitanuljanak mindent, tehát "mindenesek legyenek", mert az olcsóbb mint szakembert hívni. Tanárok is mindig kellenek, hiszen emberek, akik tanulni akarnak, valószínűleg mindig lesznek. Ha szereted a fizikát, akkor figyelmedbe ajánlom a fizika tanári pályát. (én is kacsingatok felé). Hiszen nézzünk szembe a ténnyel, a gyerekek mindig utálták, mindig is utálni fogják a fizikát, és nem is megy nekik. A fizika tanár egy igen keresett "dolog". Az mellett, hogy tuti állásod van tanárként (mert ugye az összes szünet az neked fizetett szabi), a gyerkőcök szülei nem szeretnék, hogy a csemetéi megbukjanak, külön tanárhoz járatják őket. Én is járok fizika tanárhoz, bár azért mert az iskolai tanárunk mindent csinál, csak nem tanít, én pedig szeretnék belőle ötös lenni. Kiszámoltunk osztálytársammal, a külön fizika tanárom az állása mellett havonta kb. olyan 80000-100000 forintot összekorrepetál.
Hát nos így hirtelen ezek jutottak eszembe. Nem tudom, hogy tudtam-e segíteni, igazából aszokat írtam le, hogy én miket veszek figyelembe a jövőmet tekintve. Ha még eszembe jut valami, akkor írok. :)
Üdv.
Lehet, hogy hülyén hangzik amit mondok, de szerintem pont azt kéne választanom, amelyikhez kevésbé vannak jobb adottságaim. Itt nem a tehetségre gondolok(azt szerintem lehet kompenzálni a hozzáállással), hanem olyan adottságokra, amik fejleszthetők. Tehát így a képességeim is egyensúlyba kerülnek, és folyamatosan fejlődnek. Így sokkal komplexebb ember válhat belőlem. Szerintem ha csak arra koncentrálok, amiben már amúgy is jó vagyok, nem sokat fogok fejlődni. Vagyis fejlődni fogok, de csak egyetlen területen. Ezért van például az, hogy egy csomó, saját szakmájában kiemelkedő ember más területen teljesen életképtelen.
Nekem nem célom kiemelkedő lenni, csupán azt szeretném csinálni, ami közel áll a szívemhez. A pénzzel meg úgy vagyok, hogy ha szeretem, amit csinálok, akkor úgyis lesz belőle.
"Ha szeretem amit csinálok, úgyis lesz belőle"-nos, kérlek szépen ez nem így megy....
Rengeteg kitűnő szakember van, akik imádják azt amit csinálnak, és nem utolsó sorban profik benne.
Viszont a szakmájuk már nem keresett. Hiába szereted amit csinálsz, ha nem keresett, nem lesz belőle pénzed. Ezt azért jobb, ha észben tartod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!