Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Magyar érettségi - szövegalkot...

Magyar érettségi - szövegalkotás. Vázlat vagy rögtön írjam?

Figyelt kérdés

Úgy tervezem, hogy 2 óra alatt megírom a szöveget vázlatlapra, az utolsó órában pedig lemásolom. Mindig be-beszúrok valamit az írásomba, úgyhogy nem tudnám folyamatosan írni, nagyon ronda lenne, ha áthúzásokkal lenne tele, stb...

Jó ötlet ez szerintetek? Ki hogy fogja csinálni?

Még egy kérdés: ha esetleg kifutnék az időből, odaírhatom a végére, hogy az X. lapon folytatódik? Vagy csak az érettségi füzetbe lehet írni? Aki többet írna, mint 5 oldal, az mit csinál (úgy láttam 5 vonalazott lap van)?



2013. máj. 4. 20:50
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Összekevered a vázlatot a piszkozattal. Vázlatot mindenképpen írjál. Piszkozatot nem kötelező, de ha írsz, a te dolgod, hogy időt hagyjál a tisztázásra is.
2013. máj. 4. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
A második kérdésedre: pótlapot nem akkor kell használni, ha az időből kifutsz, hanem ha a helyből. Ilyenkor meg kell számozni a lapokat, ráírni a füzetre a pótlapok számát, és ennélfogva nem kell odaírni, hol folytatódik.
2013. máj. 4. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 rémuralom ***** válasza:

Én nem merném megkockáztatni. Mi van, ha nem végzel két óra alatt, és a végét lemásolni már nem marad időd? Alkosd meg fejben a mondatot, gondold végig, hogy az úgy jó lesz-e, és akkor csak a véletlen elírásokat kell áthúzással javítani.


Ha az időből futsz ki, akkor már sehová semmit nem írhatsz. Ha helyből fogysz ki, akkor pedig elméletileg kérhetsz pótlapot, és amikor beadod, rá kell írni a füzet első oldalára a pótlapok száma rubrikába, hogy hány piszkozati és hány tisztázati pótlapod van.

2013. máj. 4. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Első: Igen, igazad van, tényleg összekevertem.

Egyébként még mindig nem igazán értem... A tisztázati és a piszkozati lap különbözik "kinézetben"? Mi van, ha megírom erre a lapra az esszémet, aztán, ha kifutnék az időből odaírom, hogy mondjuk 1 tisztázati pótlap (amit nem tudtam leírni)? Tehát akkor ezt nem lehet, csak akkor lehetne, ha a vonalazott lapra nem férne ki az írás?

2013. máj. 4. 21:26
 5/15 anonim ***** válasza:

Attól függ, melyiket fogod írni ill.

hogy mit adnak (kérdést)

Ha novella lesz (hosszabb), akkor lehet

írni piszkozatot (vagy vázlatot) hogy ne kelljen

esetl. áthuzigálni (át nem gondolt) dolgokat

2013. máj. 4. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Tényleg az "áthuzigálással" nem is tudom, mi van-

Azt lehet, nem is fogadják el (Ha nem tudják kiszedni belőle, melyik változatra gondoltál érvényesen)

Persze biztos elmondják ezt, hogy mire

vigyázzon az ember

2013. máj. 4. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Kezdetben nem különbözik, de a végére igen. A tisztázatokat beszámozod, a piszkozatokat áthúzod. Azokat nem értékelik. A piszkozatot nyilváníthatod tisztázatnak, csak hát akkor az olyan is lesz... Inkább oszd be az idődet.
2013. máj. 4. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim válasza:

Nekünk azt mondták, hogy a piszkozati lapra írtakat MINDIG át kell húzni.

A tisztázatira meg oda kell írni, h. pl. "A 13. feladat folytatása", és az érettségi füzetben is jelölni kell, hogy te azt a feladatot még folytatod a külön lapon.

És ugye a füzet elejére is be kell írni az ilyen piszkozati, ill. tisztázati lapok számát.

Hű, de azért irigyellek, hogy míg én azon agyalok, hogy hogy a nyavalyába fogok 3 oldalt összehozni, Te azon töprengsz, hogy mi lesz, ha több lesz mint 5.. :D

2013. máj. 4. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Utolsó: én sem aggódom, amiatt, hogy 5 oldalnál többet írnék...

80%-os: köszi a válaszod! Nyilván megpróbálom beosztani az időmet, csak arra voltam kíváncsi, hogy akkor ezt lehet-e csinálni. Mégis csak jobb, hogyha "ronda" a vége, mintha nem is lenne.

2013. máj. 4. 22:22
 10/15 anonim ***** válasza:

Én a 3,5-5 oldalnak is nagyon fogok örülni. :)

Nekünk a tanárunk azt mondta, hogy legalább 1 órát kell hagyni a bemásolásra. Írtunk pár hete egy próbaérettségit, ugyanúgy 3 óránk volt rá. Sokan úgy csinálták, hogy 2 órán át írtak egy piszkozatot és az utolsó órában bemásolták, viszont többen is voltak, akik nem tudták átmásolni az egészet.

Én csak vázlatpontokat írtam fel, hogy miket akarok megemlíteni a bevezetésben, tárgyalásban, befejezésben.

Bővebb vázlatpontok voltak, amiből könnyen fel tudtam építeni az elemzést és a vázlat alapján folyamatosan írtam a dolgozatfüzetbe, amit akartam.


Nekem ez így jó volt, mert volt időm szépen megírni, rendezett, átlátható szöveget alkottam és be is tudtam fejezni. Kb. 5-10 perccel hamarabb fejeztem be és egyébként egész jól sikerült.


Én holnap is így csinálom szerintem, vagy ha nem, akkor úgy csinálom, hogy megírom a bevezető részt, átnézem és ha jónak ítélem, rögtön másolom is be a dolgozatfüzetbe.

2013. máj. 5. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!