Nem értem, hogy a fisz fríg sornál mért rajzolt a tanár 4 keresztet?
És ha basszus kulcsba kellett írni A-ra egy hangsort (már nem tudom milyet) akkor baj,ha én úg csináltam,hogy felfelé húzogattam pótvonalakat? Nekem eszembe sem tudott alulról számolni...
És ez az egész kb. mikori tananyag? Mert én még soha életemben nem hallottam ilyenekről,pedig a tanár szerint általános iskolás anyag. (Vegyész szakközépiskolába járok,és 10.es vagyok)
Ja,és mit csináljak,ha azt mondja holnap a tanár,hogy írjak G kulcsban A-ra fríg sort szűkített kvintben?
Az én elképzelésem: Mivel A-ban van,ezért lától kell elkezdeni számolni. Leírom réig, hogy 4 hangom legyen. Aztán leírom az eredeti fríget, és abból az jön ki, hogy a 2. hangot fél hanggal le kell szállítani, hogy kijöjjön az A-frígnél az eredeti fríg sor hangközképlete.
És mivel nekem szűkített kvint kell, amiben pedig két félhang van, ezért a harmadik hangot felemelem egy fél hangal...Nekem ez az elképzelésem, légyszi kössetek belém,ha hülyeség,mert mondom,sose hallottam még ilyenekről...
Szia, Valaki :)
Már megírtam a választ neked, de hiába küldtem el, nem jelent meg; gondolom, épp akkor rakták át a modik a kérdésedet ebbe a kategóriába. A jövőre nézve javasolnám, hogy ha eddig hasznosnak találtad a válaszaimat, akkor valamelyik régebbi kérdésednél kérdezz újat, mert ezt a Közoktatás kategóriát nem szoktam nézni.
Na, és akkor most leírom újból:
1. A tanárod valamit nagyon elszúrt.
1. 1 Fríg sor = mi-sor; azaz mi, fá, szó, lá, ti, dó, ré, (mi).
Ld. itt: [link]
Itt pedig meg is tudod hallgatni a különböző hangsorokat:
1. 2 Ha a fisz hang = mi, akkor felfelé és lefelé is ki lehet számolni, hogy d = dó. D-dúrban pedig 2 kereszt az előjegyzés (fisz és cisz), nem pedig négy. A négy kereszt (fisz, cisz, gisz, disz) = E-dúr.
1.3 Ezek az alapesetek, amiket persze lehet módosítani, de akkor az már nem szimpla fríg hangsor.
2. Mint már írtam régebben, a basszuskulcs kezdőpontja a 4. vonalon van, és az F hangot jelöli. Innen mindkét irányban lehet A hang: lefelé kiszámolva az 1. vonalközbe jutunk, felfelé pedig az 5. vonalra. Ha te az 5. vonalon kezdted, természetesen kellettek a pótvonalak; én ezt nem nevezném nagy hibának, csak sokkal célszerűbb lett volna a másik megoldást választani.
3. Tudomásom szerint általános iskolában nem tananyag a fríg hangsor. 5.-ben vagy 6.-ban van a dúr és a moll hangsor; így esetleg 7.-ben vagy 8.-ban lehet szó más hangsorokról, de nem tartom valószínűnek. Nagyon egyszerűen leellenőrizheted amúgy: olvasd át a 7.-es és a 8.-os énekkönyveidben a szöveges részeket. Ha találsz fríg hangsort, akkor tananyag, ha nem, akkor nem. :)
Ezen az oldalon is sok hasznos infót találsz a zeneelméletről, remélem, a későbbiek folyamán hasznát veszed:
A kommentedben feltett kérdéssel nem igazán tudok mit kezdeni.
"G kulcsban A-ra fríg sort szűkített kvintben" ???
A-fríg sor: a = mi, ebből következőleg f a dó, a helye az 1. vonalközben van, előjegyzése 1 b (--> a 3. vonalon levő h hangból lesz b hang).
Tehát a violinkulcs után kiírod az 1 b előjegyzést, és a 2. vonalközből indítod a hangsort felfelé. Eddig okay.
Ha arra gondolsz, hogy a dótól számított kvint (t5) hangközt szűkítsd, akkor a c'-t kell leszállítani; kiírsz a 4. vonalközben levő hang elé egy b-t, így cesz' lesz belőle. De nem valószínű, hogy így gondolja a tanár.
Ha viszont a mi-től (= a) számítjuk a tiszta kvintet, akkor az e'-t kell leszállítani egy bével (4. vonalköz), így esz lesz belőle. Ez hangzik normálisabbnak szerintem: mi, fá, szó, lá, tá, dó, ré, mi; úgyhogy inkább így csináld majd. :)
[Már leírtam múltkor, hogy a szűkítés leszállítással jár; tudod, szűkebb lesz tőle a távolság. A bővítésnél kell felemelni a hangot, hogy bővebb legyen a hangköz.]
Sok sikert. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!