Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szerintetek határérték-számítá...

Szerintetek határérték-számítás elsajátításában ezért akadok el néha vagy egyszerűen mégse van jó agyam a matekhoz?

Figyelt kérdés

Üdv!


16/fiú vagyok. Iskolaéveim első éveiben szerettem a matekot. 5-ödik osztályban rendesen meggyűlöltem (más tanár). 6-odik osztályban megint volt egy tanárváltás, akkor úgy se nem szerettem se nem gyűlöltem. hetedikben már eléggé élveztem az órákat, de 8-adik óta robbanásszerűen "imádom" a matekot. 8-adikban színjeles lettem matekból, kivétel nélkül minden dogám ötös volt, és a matek órákon is nagyon jól teljesítettem.


9-edikben nyelvi előkészítős osztályba mentem (2011/2012 -es év), ahol megint tanárváltás volt akivel nemigazán találtam meg a közös hangot így nem éreztem jól magam az órákon így csak 4-es voltam, de a teljesítményem előző évhez eléggé romlott..


Namármost engem nagyon érdekel a matematika, a bonyolult dolgok. A 8-adikos matektanárommal régebben elég sokat is beszélgettünk. kb fél éve foglalkozok a határérték-számítással (Bolyai sorozat: Urbán János: Határérték-számítás). A könyv írja is hogy szükséges hozzá a szakközépiskolák első 3 osztályának matematika ismerete, amelyből én még egyet se végeztem el (jövőre kezdem a 9. -es anyagot 10. osztályban). Ettől függetlenül elég sok dolgot tudok már, mert 8-adik óta sokat foglalkoztam/foglalkozok olyan dolgokkal amiket később tanulunk, ilyen pl a gyökvonás, logaritmus, sorozatok, valószínűség-számítás, másodfokú egyenletek stb. Ezek nagy részét egyedül sajátítottam el, online cikkekből, könyvekből.. Szóval vannak ismereteim a későbbi matekból, de nem teljes. Pl tudom h a logaritmus hogy működik, sőt számológép nélkül is tudom kalkulálni (noha rengeteg idő), viszont logaritmusos egyenlettel gőzöm nincs h mit csinálnék.


Amikor megszereztem a Határérték-számítás könyvet, az elején nehezen ment, de aztán lépésről-lépésre beindult. Pl a legelső dolog, a számsorozat határértékének definícióját először sehogy se sikerült megérteni, de aztán külső segítséggel szépen megértettem. Ezután pár feladatot már magamtól is megértettem, de vannak/voltak feladatok amiknek meg eszembe se jutott volna h a megoldást így közelítsem meg.


És vannak dolgok amiken így fennakadok, és nem tudom eldönteni h a hiányos ismereteim miatt vagy egyszerűen mégsincs jó agyam a matekhoz.


Pl: Igazoljuk h a q^n sorozat határértéke 0, ha abs(q) < 1


Megoldás: Adott epsilonhoz kell keresnünk a küszöbindexet, melyre minden n > N -re igaz, hogy:


abs( q^n - 0 ) = abs( q )^n < epsilon


Ezt eddig tökéletesem értem. A gond itt kezdődik:


q=0 esetén az állítás nyilván igaz, q != 0 esetén a fenti egyenlőtlenség ekvivalens ezzel:


abs( 1 / q )^n > 1/epsilon


Per pillanat gőzöm nincs h az egyenlet miért ekvivalens és h a relációs jel miért fordul meg. Azt látom h mind a két oldalon reciprokát képeztük, de ettől miért fordul a reláció (bár most h ezt leírtam vmi gondolatmenet elindult bennem amit majd később végigvezetek papíron). Eddig egyetlen esetet tanultam egyenlőtlenség-megoldásnál amikor a relációs jel megfordul, a (-1) el való szorzás osztás. Ezért feltételezem h azért nem értem mert hiányos a könyvhöz szükséges matek tudásom.


Témában jártas emberek véleményére lennék kíváncsi, mit gondoltok erről? Valóban a hiányos tudásom miatt akadok el néha, vagy nem látom a fától az erdőt?


És miért tanulom most a határérték-számítást ha 2-3 év múlva fakton úgyis vesszük? Egyszerűen azért mert nagyon érdekel és nagyon szeretek matematikával foglalkozni.


Köszönöm a válaszokat, bocs hogy hosszúra sikeredett. Üdv


2012. júl. 16. 15:04
 1/5 A kérdező kommentje:

:s Annyi okos ember van itt sokszor akik kenik-vágják a határérték számítást, komolyan senki nem tud mondani 1-2 gondolatot? :S


Üdv

2012. júl. 19. 09:51
 2/5 anonim ***** válasza:

Ott azért fordul meg az egyenlőtlenség, mert mindkét oldal reciprokát veszed.

Gondolj bele pl., hogy 3 < 4, de 1/3 > 1/4.

2012. júl. 20. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a válaszod. És ha tudjuk h abs(q) < 1 akkor ennek miért következménye hogy ha a reciprokát vesszük akkor ekvivalens?


Köszönöm a válaszod.

2012. júl. 20. 11:49
 4/5 anonim ***** válasza:
Egy egyenlet/egyenlőtlenség megoldásakor veheted mindkét oldal reciprokát is, csak arra kell figyelni, hogy az ismeretlen ne legyen 0 (meg persze arra, hogy egyenlőtlenségnél megfordul a relációjel). Mivel esetünkben |q| < 1, ezért q ≠ 0, tehát minden további nélkül veheted mindkét oldal reciprokát.
2012. júl. 20. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Ééértem már, így már tök logikus :D Köszönöm szépen, Üdv
2012. júl. 20. 16:23

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!