Hogy lehet átkerülni az orvosin államilag támogatottról költségterítésesre? Elmagyarázná nekem valaki?
Tételezzük fel, hogy valaki bekerül orvosira és első évben majdnem minden tantárgyából sikerül remekül levizsgáznia, de pl. 2-ből nem sikerül.
Ugye attól fel lehet venni másodéves tárgyakat, hogy egy elsőéveset nem teljesített??? Ilyenkor mi van? Csúszik egy félévet, vagy egy évet, vagy mintha semmi sem történt volna másodéves hallgatóként később teszi le a vizsgát?
Az is érdekelne, hogy hol van az a határ, amikor áttesznek költségterítésesre?
Attól függ, mit nem teljesít.
Pl. nálunk az orvosi kémiára épül a másodéves biokémia és az élettan, az anatómia 1-re pedig az anatómia 2.
Ha ezeket a tárgyakat nem tudod megcsinálni, akkor másodévben nem tudod felvenni azt, ami ráépül, így csúszol egy évet (nincsenek keresztféléves tárgyak).
De pl. sejtbiológiára és fizikára nem épül semmi, így ha azokat nem tudod teljesíteni, akkor másodévben felveszed vizsgakurzusnak (azaz nem kell bejárni, csak vizsgázni). De közben a másodéves tárgyaid felveheted, mert nem épül rá semmi.
De később már neccesebb, mivel orvosin nem úgy van megadva, hogy a 6 év alatt mennyi kreditet kell teljesíteni, hanem le van bontva modulokra, és modulonként kell bizonyos kreditmennyiségnek meglennie.
Az első két év az alapozó modul, a harmadik a preklinikai, a negyedik-ötödik a klinikai, hatodik a szigorló.
Egyik modulból a másikba csak akkor léphetsz át, ha teljesítetted a modult.
Tehát hiába nem épül rá semmi a fizikára, nem tolhatod el a suli végéig, mert fizika nélkül nincs meg az alapozó modulod. Az alapozó modul nélkül meg nem lehetsz preklinikai modulos.
Tehát elég korlátozottan lehet csak babrálni a dolgokkal.
Költségtérítésesre tudtommal akkor tesznek át, ha két egymást követő aktív félévben nem éred el a 30 kreditet. De ebben nem vagyok biztos, nem fenyegetett még ez a veszély. A TO biztosan tud felvilágosítást adni.
Hát akkor kérdezek még. :)
Ha valaki 6év után megkapja a diplomáját mit csinálhat rezidens képzés nélkül? Mert több cikket olvastam arról, hogy mihelyt befejezik az egyetemet elmennek külföldre. El tud helyezkedni rezidens képzés nélkül is? Vagy külföldön lépnek a rezidensbe.
A rezidens képzés már része a szakosodásnak? (Tehát pl. ha a szakosodás 5év akkor abból 2év rezidens?) Ez hogy működik? Egy rezidens mit csinál pontosan?
Ha elvégzed a 6 évet, és megkapod az ált. orvosi diplomát, akkor azzal még nem dolgozhatsz önállóan, felügyelet nélkül (hivatalosan legalábbis), nem lehet praxisod sem. Maximum orvoslátogatóként helyezkedhetsz el...
A rezindensképzés a szakorvosképzésnek az első 26 hónapja, tehát már a szakképzés része. Ha egy szakképzés pl. 60 hónapos, akkor abból 26 a rezidensképzés.
Az, hogy ki hogy tud külföldre menni, abban nem vagyok elég tájékozott. Gondolom országfüggő is, hogy mit tudsz kezdeni. Pl. unokatestvérem Angliában dolgozik. Ő már a rezidensképzést elvégezte, de nincsen szakorvosi bizonyítványa. Azt mondta, hogy Angliában nem is igazán engedik be a külföldieket a szakképzésbe. Azokat a helyeket fenntartják az angoloknak.
Szóval most kint a rezidensek és a szakorvosok között áll, de így is jól megfizetik....
De ha meg akarja csinálni a szakvizsgáját, akkor feltehetőleg haza vagy más országba kell mennie, mert Angliában elég esélytelen.
Más országban lehet könnyebb bekerülni a szakképzésbe, nem tudom.
Értem :)
A szakosodást az állam támogatja, mint a 12 féléves osztatlan képzést? Az az egyetemen vagy már a kórházban zajlik? Ugye a rezidensképzés alatt kb. 90 000Ft összegű fizetést kapnak a rezidensek. A szakosodás alatt is? (vagy hogy van ez?)
Ha nem vagyok túl indiszkrét (habár ez egy anonim fórum :D) mennyit keres az unokatestvéred?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!