Mit vegyek gimibe ami megkönnyíti a tanulást vagy egyszerűbb lesz tőle?
Semmit. Füzetnek a táblagép nem jó, se ipod, se laptop. Vegyél inkább füzeteket.
Igazából egyetemre is csak az hord laptopot, aki wowozni akar előadáson.
Szerintem iskolafüggő, kérdezz rá az adott helyen használható -e, és ha igen, akkor micsoda. A laptop nyitott kijelzője zavarhat a kilátásban, elvesztheti a szemkontaktust a tanárral, pedig a folyamatos visszajelzés diáknak-tanárnak egyaránt szükséges. Épp az interaktivitás miatt nem DVD-ről nézik még a rég kirúgdalt tanerőt, hanem élőben. :) A tanár a kontaktus hiánya miatt ösztönösen úgy veszi ezt le, hogy a diák "elbújik" a gépe mögé, így nagy valószínűséggel suskusol, nem figyel rá és ez szerintem valamennyire mindenkit zavar. Szerintem ezért jobb vagy tablet, vagy olyan laptop, aminek kijelzője tabletszerűen kihajtható a fedél síkjába, de fel is állítható a megszokott szögbe, ha úgy jobb. Sajnos ezek drágább eszközök. A laptop egyik gyenge pontja egyébként a mozgó merevlemez, ami ütésre, koccanásra érzékeny. Ilyen iskolai hurcolászás mellett érdemes SSD-set venni. Másik baja a kijelző törékeny zsanérja és az iskolában a gyakori hajtogatás miatt hamarabb eltörő szalagkábele ami a kijelzőt és az gépet összeköti. Ennek viszont csillagászati ára van, 20..40Ehuf, akárcsak az akkuknak.
Nálunk pl. lehet használni, akár tankönyv helyett is. Volt egy diák, aki a munkafüzetét is megoldotta vele, hogy bele tudjon írni. A suliban wan wifi, a kitöltött füzetet egyszerűen emilben elküldi a tanárának, mikor be kell szedni azokat. Az érkezési időből persze a tanár tudja, hogy nem volt-e valami suskus, de nem szokott semmi gond lenni.
Tabletnél ilyen gondotok nem lesz. Ellenben érdemes felcsatolható pótakkukat és a szükséges töltőket beszerezni mellé, hogy minél tovább bírja és minél hamarabb fel is lehessen majd tölteni őket. Suliban ez létkérdés. Még valami: a gépnek keresnék egy töréstől jól védő, tehát merev fedelű tokot, hordtáskát. A finom, kis szivacsos tokok, amiket adnak ezekhez, szerintem nem fogják rendesen megvédeni.
Olyat is láttam, hogy a tabletet egy kemény műanyag dossziéva fogatták sarkainál és a rácsukódó oldalon meg egy spirálfüzet volt felfogatva. A füzet spiráljában a golyóstoll szépen becsíptetve. Ötletes felszerelés, mert a kis dossziéban szinte minden benne van. Kivétel talán a rajz, a mértan és a torna felszerelés...
Egy ilyen méretesebb cuccra nem fognak ráülni, nem ejti ki a kezéből, miközben a kijelzőt védi a spirálfüzet...
Így ha kell akkor jegyzetfüzet, ha kell akkor meg olvasóköny, munkafüzet, számológép, mértékegység multikalkulátor, stopper, vekker, diktafon, videokemera és fotografáló masina, soknyelvi szótár, komplett könyvtárnyi lexikongyűjtemény, miegymás, vagy pl. fizikai demonstráló eszköz (van mindenfajta segédprogram fizika oktatáshoz, kísérletezéshez, mint optika, elektromosság, mechanika, stb.)...
Kémiához molekula megjelenítő és szerkesztő.
Van olyan számológép rá, amiben benne szinte a teljes négyjegyű függvénytábla összes adata, táblázata és állandója, amik ráadásul a számológépbe átvihetők, így nem kell újra begépelni és esetleg elhibázni azt. (fizika, kémia, matek)
A spirálból a lap kitéphető és az ábrák beszkenelhetők a tamagocsiba (tablet), a gyorsjegyzetek meg letisztázva aztali gépbe gyorsan begépelve és leformázva áttölthetők. EXCEL, WORD, PPT van androidos gépre is, E-olvasók vagonszámra, illetve matekhoz van függvényábrázolós szuper kalkulátor. Beírja a képletet és visszaellenőrizheti a megoldását. Mondjuk egy egyenletrendszernél szépen látszanak a metszéspontokban a gyök(ök), vagy a kapott görbe tipusa, jellege megvizsgálható. Pl. Periodikus, monoton -e? Ha igen, akkor monoton emelkedő, süllyedő, stb... :)
Nyelvórákra, netán énekre hasznos lehet a tanár kiejtését, dallamát felvenni a diktafon programmal és otthon erről gyakorolni be, esetleg szülő, baráti ellenőrzéssel, hogy egyezik -e a kiejtés/dallam.
A tábla bármelyik órán lefényképezhető egy mozdulattal,
így a saját digitális füzetbe a táblára rajzolt valamennyi ábra betehető, a többi diáktárssal később megosztható. Mi fősulin játszottuk el ezt. Ha a tábláról jegyzeteltünk, nem tudtunk odafigyelni a tömény anyagra. Ha meg figyeltünk, nem volt idő jegyzetelni. Ezért a keményebb előadásokat diktafonra vettük, a táblát meg gyakran fotózgattuk.
Ehhez viszont jobb kamera kell, érdemes legalább 4Mpix-est keresni. Lehet ugyan csatlakoztatni külső webkamot is e célra, de kopik a csatlakozó és macera a suliba.
Wifin, BT-on a mobiljável felvett fénykép, video is áttölthető rá, ha annak jobb nézőkéje volna.
Amúgy PC kompatibilis tabletre szinte minden program jó, ami asztali PC-re, de az andriodot se kell félteni, szinte minden megvan már arra is.
Pl. Énekhez (önálló gyakorlás esetén) van kottázó, mini zongora, hangszerhangoló program, ami egy lengő mutatóval folyamatos skálán kijelzi a névlegestől az eltérést, illetve a kiénekelt hang betűjelét. Nekem pl. éneklésnél sokat segített a hibákat kiküszöbölni, felismerni... :)
A legtöbb iskolai zene megvan MIDI-ben, ami azért jó, mert van olyan lejátszó, ami megjeleníti a kottát és a hangszeren lenyomandó gombot is. Így kottázáskoz, kottaolvasási gyakorlathoz szintén elmegy...
Biológiához van az emberi test felépítését képekkel és szöveggel magyarázó program, igaz ennek nem láttam magyar verzióját. :(
Földrajzhoz ott a google.earth, meg a keresőmotor maga. Ezt nem is részletezem, milyen hasznos lehet, mikor másodpercek alatt a tanár szavaihoz kapcsolódó térkép, táj, vagy gazdasági, természeti adat, grafikon kikereshető.
Kirándulásnál, túráknál használhatja a beépített GPS-t. Ha nincs a készülékben, de BT-t (=BlueTooth) tud a tablet, akkor az 5000Ft körüli áron, mobilokhoz beszerezhető, töltőtoll méretű, toll szerűen a felső zsebre csiptethető mobil GPS vevőt is tudja használni, nem kell USB, kábellel összekötni.
Ezenfelül, ha a suliban van nyilvános wifi, akkor óra közben bárminek utána tud guglizni, ha nem érti meg a tanár magyarázatát.
Egészségvédelemre, testneveléshez is hasznos, vannak erre való edzőprogramok. De ott a fogyókúra, táplálkozáshoz kalória kalkulátor, haviciklus naptár.
Csillagászatot bár nemigen tanulnak, de van komplett digitális planetárium mellé, ahl az ég felé nézve össze lehet hasonlítani a feliratozott csillagképeket az adott napon és órában a valós állapotokkal.
Elektronikai szakiskoláknál pl. elektronikai szimulátor program, mindenféle méretező, színkódkalkulátor, ellenállás- és kapacitás- hálózatok eredő kalkulátora, feszültségosztás, rezonancia frekvenciák, szűrőkörök is számolgatók. Ez mondjuk fizikánál is jól jöhet elektrotechnikából.
Vannak szenzorikus szoftverek, amik a készülékbe épített fény-, gyorsulás- mérőt, iránytűt, magnetométert mikrofont használják "trikordernek".
Ez lényegében egy sor kísérletet érdekesebbé, korszerűbbé, pontosabbá és egyszerűbbé tehetne.
Pl. a hanghullám megjeleníthető, a spektumkép kijelezhető és egy sor mérés elvégezhető. (Üregek rezonanciája, sípok, csövek méretezése ellenőrizhető.) A beépített fénymérővel optikai kísérletek lennének végezhetők. (Polarizáció, fénytörés, interferenciajelenségek...)
Az egészben az a szép, hogy ez a trikorder akár pl. egy apróbb androidos mobilon elfut, amiben megvan az adott szenzor, ami szükséges. Ez símán betehető egy üregbe, felrakható a lejtőn legördülő kocsira és grafikonon jelezheti a gyorsulás változását és a pillanatnyi sebességet egyaránt.
Sorolhatnám még, mire jó egy iskolában az efféle szerkezet, ha felül tudnak emelkedni a gyanakváson és kezelni a magatartászavaros problémákat. Elvégre ennyi energiával a pad alatti mobiltelefonos csetezgetés lehetősége is ugyanúgy megvan. A tablet vagy a laptop semmivel se rosszabb ehhez képest...
Remélem, tudtam segíteni a felsorolással. Egyébként érdemes lenne az ilyen eszközöket tiltó tanároknak kinyomtatni az itt lerírtakat és odaadni nekik. Nem a kőkorban élünk és sok ember fel se fogja, micsoda hihetetlen oktatási potenciál rejlik ezekben a kis masinákban. Gyakorlatilag nincs olyan óra egy kulturáltabb suliban, ahol ne lehetne valamiképpen felhasználni.
Ma 10 kilós táskákban vaskos, szétesős, rongyolódós könyveket cipelnek a diákok. Legalább nagyszüleink palatáblája már kiment a divatból, ez is egyfajta fejlődés... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!