Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mik az órai vázlatkészítés...

Mik az órai vázlatkészítés alapszabályai?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Egy gimnazista vagyok, és még nem igazán megy a vázlatkészítés... Eddig Mindössze annyi volt a módszerem, hogy kerek mondatokkal leírtam az órán elhangzott dolgok lényegét, az azonos szintű pontokat, fogalmakat szövegkiemelővel jelöltem. Mik a tanácsaitok, ti hogyan készítetek vázlatokat? Mennyire lehet (és esztétikus) egy mondatot rövidíteni, hogy érthető maradjon, és stilisztikailag is megállja a helyét a füzetben? Nagyon kíváncsi lennék mindenféle apróbb tanácsra, amit vázlatkészítéssel kapcsolatban tudtok javasolni! (Kifejezetten olyan tanárhoz kéne a formula, aki villámsebességgel mondja az anyagot...:) )
2011. okt. 15. 01:49
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Esetleg annak is örülnék, ha valaki konkrét tantárgyhoz adna tanácsot (pl. törinél külön ki kell gyűjteni az évszámokat, személyeket, topográfiát, fogalmakat, stb.)
2011. okt. 15. 01:50
 2/11 A kérdező kommentje:
Az egyik legnagyobb nehézségem azzal lenne, hogy nem tudom, hogy mit lenne érdemes vázlatírás közben rövidíteni!
2011. okt. 15. 01:51
 3/11 anonim ***** válasza:

Milyen vázlatra gondolsz?

Ha magadnak jegyzetelsz, miért írsz kerek mondatokat? és miért számít a stilisztika?

2011. okt. 15. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Azért írom kerek mondatokba, mert ehhez szoktam hozzá. Sosem szerettem semmit se rövidíteni, és nem tudom, hogy egyáltalán mit lenne érdemes. Elsőre kissé slendriánnak hangzik pl. egy vázlatpontban a meghiúsít szó rövidítése megh.-re. Ráadásul ha az érettségire készüléskor is akarom használni a mostani vázlataimat, akkor fontos, hogy ne csak most értsem, épp ezért félek rövidíteni (és itt kénének a tanácsok, hogy hogyan, milyen szavakat rövidítsek például).A stilisztika azért fontos, mert több tantárgyból beszedhetik a füzetet (de főleg nyelvtanból, irodalomból és töriből).
2011. okt. 15. 02:11
 5/11 A kérdező kommentje:
Ha a ,,milyen vázlat?'' kérdéssel a tantárgyra gondolsz, főleg irodalomból, művészettörténetből és történelemből érdekelnének a vázlatkészítéshez tanácsok.
2011. okt. 15. 02:14
 6/11 anonim ***** válasza:

Arra gondoltam, mi a jegyzetelés célja, h magadnak jegyzetelsz-e...

Akkor teljesen felesleges a teljes mondatos, az a lényeg, hogy te értsd. Nem szoktam szavakat rövidíteni, csak pl. ilyeneket, h hogy, v vagy...

A tagolás fontosabb, alcímeket írsz, ill. pontokba szeded, listába rendezed, amit lehet.

A színezgetést se kell túlzásba vinni.

2011. okt. 15. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ja, és ha órán így jegyzetelsz, és utána otthon hamar átírod egy másik füzetbe, már "szebben".. akkor azzal már meg is tanultad nagy részét, és a "szépfüzetbe" már olyan körmondatokat szerkesztesz, amilyet csak stilisztikailag szeretnél.
2011. okt. 15. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Ennek a külön füzetbe írásnak a gondolata már érlelődött bennem, de te megerősítetted. Köszönöm!
2011. okt. 15. 04:53
 9/11 anonim ***** válasza:

A technikára neked kell rájönni, nem vagyunk egyformák, mindenkinek más jön be. Én hol csak címszavakat írok, hol egész mondatokat rövidített szavakkal. Attól függ a tanár mennyire szemléletes körmondatokat, példákat sző hozzá, mennyire tudom megjegyezni szimplán címszavak alapján a dolgokat. Ha nem tudom, akkor saját szavakkal fűzök mellé megjegyzéseket és kész is.

A külön füzethez csak egy valamiért hülyeség hozzászokni szerintem. Ha tovább szeretnél később tanulni, ott is szuper sebességgel mondja a tanár a magáét, de amikor este 6-kor haza esel, vagy netán a koliba, akkor a halálnak lesz kedve elővenni és gyöngy betűkkel lekaparni azt, amit órán csak oda firkantottál. Lehet gimiben jó módszer, mert délutánonként ráérsz, de annyira rászokni erre szerintem nem jó. Áltathatja magát az ember egyetemistaként is, hogy persze ezt itt is meg lehet csinálni, de hidd el az első három nap után hagyni fogod a fenébe és ha nem lesz kiforrott technikád jegyzetelésre, akkor az első pár hét nagyon nehéz lesz, ahogy az első zh-kra való felkészülés is.


Hogy milyen szavakat rövidítesz azt is neked kell megtapasztalni. Én is inkább a vagyot, az illetvét szoktam rövidíteni, ha valami egymásból következik, akkor címszavak és nyilazás. Ha valami sokszor elhangzott már előadáson, akkor azt is elkezdem rövidíteni (csapadék - csap., éghajlat - égh., stb.)

2011. okt. 15. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
A különfüzetet én is középiskolára írtam. A kérdés alapján nem tűnt főiskolásnak/egyetemistának a kérdező.. Ez a jajj rászokik és akkor később mi lesz.. badarság. Amikor már nem érzi prpbémásnak a jegyzetelést, akkor többé nem írja át, és kész.
2011. okt. 15. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!