Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért tananyag az irodalom?

Miért tananyag az irodalom?

Figyelt kérdés
Gondoljátok el, a szépirodalomnak nincsen semmi értelme ! A középkorban a gazdag arisztokrácia találta ki saját szórakoztatására. Akkor még nem volt internet meg tv és mivel nem dolgoztak mint a parasztok és volt pénzük hogy saját jókedvüket megteremtsék, így megteremtették a szépirodalmat. Mára az egésznek semmi értelme nincsen, csodálkozom is hogy iskolában tanítják :D. Többet lehet tanulni az életről a filmekből. Kb olyan mint ma egy 1995-ös pc-s játékot nyomnai
2011. febr. 18. 01:43
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
59%

Hát nem mondanám hogy imádom a középkori írók műveit, de hát kötelező, és van értelme.

A szépirodalom pedig nem csak az akkor könyvekből áll, hanem a maiakból, a 20. századiakból. Igaz, nem (sokat) tanítják őket a suliban, de rengeteg jó könyv van.

Szerintem a valóságtartalom pont nem jó egyikre sem, se a filmeknek (persze a dokumentumfilmek kivételével), se a könyveknek nem ez a lényege.

Elolvastad a komplett szépirodalmat? Van könyvbe is sci-fi, rengeteg érdekes történet. Nem csak az az irodalom, amit a suliban tanítanak.

És miért kéne hogy értelme legyen? (egyébként van). Én pl. azért olvasok, mert szórakoztat, kikapcsol. Nézek filmeket is, netezek is, de azért olvasni is szoktam. A könyveb pont az a jó, hogy nincs képi világ, te képzeled el. Ezért szoktam csalódni, ha megnézem egy könyv filmváltozatát, mert a rendező máshogy képzelte el, mint én.

Ha mai filmeket tanulnál, mire mennél velük 80 évesen? Ma egy 80 éves és egy 30 éves tud beszélgetni irodalomról, mert pl. mindketten elolvasták az iskolában kötelező műveket. De ha mindig csak mai filmeket vennénk, nem lenne ezen belül közös témájuk, hiszen más-mást tanultak. Most már annyi film van, a végén nem tudnál ezekről beszélgetni, csak a kortársaiddal, 5-10 évvel idősebbek már nem értenék. Plusz van egy olyan, amit úgy hívnak, alapműveltség.

Egyébként volt médiaórám, és filmeket elemezni szerintem sokkal rosszabb, mint könyveket, de ez magánvélemény.

2011. febr. 18. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
59%

ez most egy vicc?

szép vagy. és ez meg egy irdatlan jó szegénységi bizonyítvány részedről. gratulálok. ne tanuljunk matekot, törit, bioszt, fizikát, kémiát sem, oké, sokszor hallottam. de még irodalmat sem ??? vicc, biztos vagyok benne.

tökéletes generációtükör a kérdésed és válaszaid, nagyon bánom, hogy sajnos én is ide tartozom.

2011. febr. 18. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
Olyan embernek, aki már a kérdésfeltevés stílusában is ennyire elzárkózik minden értelmes vitától, mert az a gonosz irodalomtanár egyest adott a fogalmazására, annak elég nehéz higgadtan, számára is felfogható módon érvelni. Aki a Mátrixban keresi az értéket, annak felesleges az eszmei széppel jönni, viszont nekem van még egy érvem: helyesírás. Minél többet olvasol, annál jobban rögzül, hova kell vesszőt tenni, melyik magánhangzó hosszú... sorolhatnám még. Az irományod hemzseg a hibáktól, ergo a csodálatos sci-fi filmekből nem sikerült elsajátítanod az említett szabályokat, tehát ugyancsak szükséged van arra, hogy olvass. (Ha több kedved van bemagolni A magyar helyesírás szabályai című könyvet, vagy ha olyan igénytelen vagy, hogy ennyire sem érdekel, akkor a hozzászólásomat tekintsd tárgytalannak.)
2011. febr. 18. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 A kérdező kommentje:

+"általános műveltség nem ártott meg még senkinek!+


Te meg hülye válaszokat adsz rá.


" általános műveltség nem ártott meg még senkinek! "


A sci-fi vagy fantasy irodalom sem, sőt ! olvashatnánk helyette készülék használati utasításokat is ami még hasznosabb.


+Legyetek már igényesebbek magatokra -értem ezalatt a szókincset!+


Elavult.


"Uram, bocsá' tudjatok értelmes témákról beszélgetni, ne csak arról, hogy ki kivel mikor, milyen pózban csinálta!+


Sci-fivel is tudsz. ráadásúl az nem középkori maradi.


"Ha te a filmekből akarsz tanulni az életről, eléggé melléfogtál. A filmek kevés kivételtől eltekintve a fantázia szüleményei. Egy teljesen más világot ábrázolnak, az élet (gyakran) nem úgy működik, ahogy a filmekben."


Ez hülyeség éppenhogy azokból lehet tanulni. szted a szi, az minek a szüleménye:D.


+És miért kéne hogy értelme legyen? (egyébként van). Én pl. azért olvasok, mert szórakoztat, kikapcsol"


Így van ! Erre akarok kilyukadni, hogy semmi értelme nincsen. miért kínozzák a gyerekeket elveszik a tanulástól a kedvüket ilyen ostobaságokkal, amikor ez őket nem szórakoztatja, hanem pl a sci-fi miért ne lehetne olyanokat olvasni.


"ez most egy vicc? "


Az vicc, hogy ilyen butaságokat maradiakat kell tanulni a 21.században.


"helyesírás. Minél többet olvasol, annál jobban rögzül, hova kell vesszőt tenni, melyik magánhangzó hosszú"


Te hülye vagy,nem olvastad amiker írtam, nem azt mondtam hogy ne olvassanak, hanem hogy ne ezt %! sci-fi fantasy könyvek garmadája van, amiknek legalább értelme is van, és hasznosak nem maradiak. és érdekel mindenkit.


A Mátrixot nézd meg esetleg volumenekkel több mondanivalója van mint az összes szilomnak. és érdekes is.

2011. febr. 18. 21:57
 15/25 anonim ***** válasza:
már nem azért, itt beszélsz a mátrixról, hát annak is van egy forgatókönyve amit egy ÍRÓ ÍRT.........a kérdésed meg alap nonszensz. egy ember milyen lélek nélkül? pont ilyen a tudásod irodalom nélkül.
2011. febr. 18. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:

Te valami irtózatos nagy sci-fi fan vagy, minden második szavad azt dicsőíti. Otthon, szabadidődben annyit olvashatsz/nézhetsz belőle, amennyit akarsz, de az irodalom nem erről szól. Ne legyél már ennyire korlátolt.

Készülék használati utasításokat olvasni?! Ne haragudj, de most te vagy viccelsz ezzel a kérdéssel, vagy komolyan beszűkült látókörű és ostoba vagy. És ezt most nem bántásból írtam, de miért nem lehet felfogni, hogy az irodalom a kultúra része, amit meg kell ismerni. Aki semmit sem tud ezekről, az műveletlen. A végén már semmilyen könyvet nem fogunk olvasni, csak használati utasításokat? Szép kis élet lenne, csak az értelme hiányozna.

Egyébként ezek a miért kell magyart/törit/kémiát/fizikát/matekot tanulni kérdések már baromira idegesítenek. Azért, mert valaki utálja egyiket miért kell kijelenteni hogy értelmetlen. Akkor tessék kimondani, hogy rossz vagyok belőle, nem szeretem stb, de minek háborogni, hogy nem így kéne tanulni?

Én voltam, aki azt írta, hogy miért kéne hogy értelme legyen. Félreértettél, igaz még akkor nem árultad el, hogy sci-fit olvasol, azt hittem, magukat a könyveket utálod. De úgy értettem, hogy az olvasásnak nem úgy kell hasznosnak lennie, mint mondjuk a fizikának. Nem megtanulnod kell a könyvet, hanem átérezned. elgondolkodnod rajta. Segít megérteni másokat, mások világnézetét, fejleszti a lelked.

Ja két kérdésem lenne, válaszolnál ezekre? Komolyan érdekel. Egyik, hogy hány éves vagy, a másik, hogy mi az a rengeteg minden amit tanulhatunk a sci-fikből?

2011. febr. 18. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
0%
a sci-fi amúgy is sz@r. ne mondd, hogy mindenki szereti. istenem,de gyerekes vagy. no nembaj, fiúk később érnek.
2011. febr. 19. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
76%

Kedves kérdező, innen látszik, hogy teljesen sötét vagy.

A szépirodalmat nem kitalálták, ráadásul nem a középkorban, az egyidős az emberiséggel.. Ókori görögök, rómaiak mondanak neked valamit? Antigoné? Az Antigoné mondanivalója örök. És az is marad.


"Nálad a pont barátom ! A Mátrix minden egyes percében sokkal többet mond mint a komplett szépirodalom cakkumpakk. "


Ha meg akarsz cáfolni valamit, akkor tudnod kellene teljes mértékben azt, amiben kételkedsz, nem fogadod el.

SZERINTED a Mátrixot honnan a jó életből szedték???

Huxley szép új világ c. műve ihlette elsősorban. Plusz olyan filozófiai gondolatok, amit már Platón, Arisztotelész, évezredekkel ezelőtt elmondott. Említhetném Nietzschét is.


Az összes szar film, amit TE itt emlegetsz, meg számítógépes játék, az MIND a régi szépirodalomból táplálkozik. Semmi másból. Mindennek az az alapja és az is marad.


Star warsban te mit elemeznél?


Azért fontos az irodalom, mert alapvető emberi problémákkal foglalkozik, az emberi megismeréssel, és annak történetével. A történelem nem egy önálló tudományág, amit te olvasol a töri könyvben, azt nagyrészt az irodalmi alkotásokból következtették ki.


Látod, ezért kellene tanulnod, hogy értelmesen tudj vitázni, cáfolni, megerősíteni, bizonyítani, nem marhaságokat beszélni.

Ha téged nem érdekel az irodalom, az a te dolgod. Maradj csak meg a szép kis kretén világodban, kockulj egész nap, amúgyis kevés a szakmunkás manapság...

2011. febr. 22. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
Bújj csak bele a regényeidbe, meg a verseidbe, úgyis sok a munkanélküli bölcsész manapság.
2011. febr. 22. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
bocs jogász leszek. :/
2011. febr. 22. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!