Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Lehet honosítatni itthon...

Lehet honosítatni itthon végzett jogi diplomát Ausztriában?

Figyelt kérdés
A győri Széchenyi István Egyetem jogi karára jelentkezek, azonban Ausztriában szeretnék dolgozni. Van rá mód, hogy az itthon elvégzett jogi diplomát honosítassam Ausztriában?

2023. dec. 12. 06:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom a pontos választ, de vagy egyáltalán nincs, vagy van, de annyi különbözeti vizsgát kellene tenned, ami helyett egyszerűbb lenne nulláról ott is kijárni a jogi egyetemet. Egyébként nézz utána... nem akarok szemétnek tűnni, de aki jogászként szeretne majd dolgozni egy külföldi országban, ennél lényegesen nagyobb volumenű kutatómunkát is el kell tudnia végeznie.

Ettől függetlenül a legjobb tanács, amit adhatok, az az, hogy ha Ausztriában szeretnél dolgozni, akkor osztrák egyetemen végezd el a jogot.

2023. dec. 12. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
80%

Egyáltalán nincs. Mo-n a magyar, Ausztriában az osztrák jogrendszert tanulod meg. A jog országspecifikus szak.

De ha ott még ki is járnád az egyetemet, nem alkalmaznának sehol egy külföldi jogászt. Ezt úgy mondom hogy dolgoztam kint, ismerem az osztrákokat és az ottani rendszert nagyjából.

2023. dec. 12. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
59%

Nem lehetetlen, de iszonyúan nehéz. Mindenképpen kell kint is egy plusz végzettséget szerezned + kint is ügyvédvizsgát tenned. Arról nem beszélve, hogy anyanyelvi szinten kell beszélned a németet (értelemszerűen).


Ha külföldön akarsz dolgozni, közgazdaságtannal sokkal jobban járnál.

2023. dec. 12. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
58%
Nem tudok erre mit mondani, hogy pont jogi vegzetséggel akarnak sokan külföldre menni.
2023. dec. 12. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
78%

Kérdés hogy mit szeretnél csinálni?

Gondolom nem közszféra, de azért érdemes megemlíteni, hogy Magyarországon elvárják a magyar állampolgárságot. Most random rákerestem egy osztrák állami állásra, elsőnek a szellemi tulajdoni hivatal jött be, ahol vagy osztrák állampolgárság kell vagy "hozzáférési lehetőség" az osztrák piachoz. Szóval ott némileg lazábbak, talán pont a tőlünk ingázókra számítva.


Az ügyvédségnél van egy konkrét uniós irányelv (ennek az előírásait nyilván az adott államnak kell konkretizálnia, de a lényeg benne van)

[link]

Röviden ez úgy rendelkezik, hogy ha te magyarországi ügyvéd vagy, akkor minden további nélkül dönthetsz úgy, hogy állandó jelleggel más EU-s államban végzed a tevékenységed, csak be kell jelentkezned az ottani kamaránál: ez az egyszerű út, tényleg csak egy bejelentkezés, de ilyenkor a saját országod ügyvédi megnevezését kell viselned, tehát nem használhatod magadra az osztrákokét (Rechtsanwalt - mondjuk ez nem igazán jelent problémát egy németnek). Ha az ő megnevezésüket akarod használni, akkor három évig ténylegesen és rendszeresen kell ott tevékenységet végezned.

Amit az előbb írtam, nyilván csak arra az esetre vonatkozik, ha Magyarországról mennél át ügyvédként. Ha eleve ott vagy jelölt a magyarországi diplomáddal, akkor az más tészta. Ott a 89/48 irányelv irányadó, ami szerint a tagállam vagy alapból elfogadja a diplomád, vagy bizonyos esetekben egy ún. adaptációs időszakot írhat elő, ami max 3 évig tarthat, vagy alkalmassági vizsgát írhat elő. Tehát azért messze nem az a helyzet, hogy nulláról kell kezdened a jogi diplomát ott. Nem ismerem a konkrét helyzetet Ausztriában, de úgy tudnám elképzelni, hogy mondjuk elmész jelöltnek, és közben eljársz valamilyen kamarai képzésre.


De alapvetően nem is a honosítás a kérdés szerintem, hanem hogy egyáltalán bármiféle bizalmat kap-e egy olyan jelentkező, aki nem annak az államnak a polgára, ahol a munkahely van. Egyik oldalon tehát ott a bizalmatlanság, másfelől viszont egy magyart biztos sokkal olcsóbban kapnak meg mint egy osztrákot, ráadásul jó pár magyar ügyvéd működik Ausztriában, akiknél eleve nem probléma a bizalmatlanság egy magyarral szemben.


Kicsit hosszú lett, bocsi. Utóiratnak annyit, hogy röhejes, mennyien mondják azt hogy x ország jogi diplomája y országban biztos hogy sz.rt se ér. Én itthon szereztem diplomát, most ügyvéd vagyok idehaza, és nem leszólni akarom a diplomám, de a gyakorlatban elkezdeni dolgozni olyan mintha nulláról kezdenéd az egészet. Teljesen más szemlélet, más súlypontok vannak. Ha egy öt évet Ausztriában tanult frissen végzett osztrák jogász és egy akár csak két éve ténylegesen ott pl jelöltként jogi munkát végző magyar közül kéne megtippelni, melyik ismeri jobban az osztrák jogot, simán utóbbira menne a voksom. Na hajrá és sok szerencsét!

2023. dec. 15. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

[link]


Ez a cikk viszonylag jól leírja a lehetőségeket. Ebből úgy tűnik, hogy annyira azért nem lehetetlen mint ahogy mondják, de nem egyszerű.

2024. jan. 6. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
51%
#6, a cikk szerint nem sok realitása van...
2024. jan. 6. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!