Mit ajánlanátok matek tudás fejlesztéséhez?
Hármasra érettségiztem anno matekból. Azóta eltelt több év is, elvégeztem már egy humán szakot. Most gondolkozok egy gazdaságin is munka mellett levelezőn, csak ugye ehhez fel kellene fejlesztenem a matekom olyan szintre, hogy egyáltalán érdemes legyen a jelentkezést beadni.
Amik erősségeim voltak, és értettem is: halmazok, statisztika (átlag, szórás, súlyozott átlag stb.), grafikonok, valószínűség számítás, ezeket nagyon szerettem, csak ezekből tudtam ötöst írni, ezek húzták fel az érettségimet is.
Amiket felületesen értettem egy bizonyos szintig: geometria (terület, térfogat számítás stb) viszont a bonyolultabb alakzatok térfogatszámításánál mindig megakadtam, és sajnos a tanár se magyarázta el anno, csak felületesen.
Amiket nagyon utálok, és sose mentek, legfőképp ezeket kellene nagyon megtanulnom valahogy: az egyenletek. A másodfokú megoldóképlete még mai napig bennem van, viszont sok egyenletet, kétismeretlenes stb. (meg igazából azt se tudom milyenek vannak, tényleg nem mentegetni akarom magam, de alig tanított valamit a tanárunk normálisan, az osztály fele mèg nálam is gyengébb volt, pedig gimiről beszélünk), alig tudok. Ezen túl a Sin, Cos, Log stb. is teljes káosz, így visszagondolva azt se tudom, hogy anno ezekből hogy tudtam közepeseket szerezni.
Szóval tulajdonképpen a mateknak azok a részei mennek, amiket egy közgazdász csinál a munkája során, mert átlag minden formája, statisztika, grafikonok elemzése a kedvencem. Szóval ha a két félév matekon valahogy végigvergődném magam, onnantól a számviteles, statisztikai tárgyak már nem okoznának gondot.
Viszont szerintetek a hiányosságokat honnan érdemes pótolnom? Magántanárt megmondom őszintén nem szeretnék, úgy gondolom, hogy jelenleg már elérhető annyi infó neten is, hogy ezeket helyretegyem, csak az elinduláshoz kellene egy kis segítség. Régi mozaikos matek könyvekkel kb. semmire se megyek, alig vannak példák benne, hogy értelmezni tudjam. Esetleg valami tipp? Akár youtube csatornák, könyvek stb.
Első, köszi, ez jó könyvnek tűnik.
"Tanulást. Bármilyen meglepő...."
Hú de okos vagy második. Ugye vágod, hogy ezért tettem fel a kérdést? Tanulni akarok, csak az elinduláshoz keresek megfelelő könyveket, anyagokat, és mivel nem vagyok matek zseni, nyilván jó, ha egy hozzáértő esetleg tud ajánlani valamit, mint pl. az első válaszoló. Persze gondolom neked semmi ötleted nincs csak késztetést éreztél ideböfögni valamit.
Semmi köze a gimis matekhoz az egyetemihez, sokkal magasabb szinten oktatják az egyetemen és sokkal absztraktabb szinten, szóval ha felvesznek ilyen ótvar eredménnyel akkor teljesen felesleges pótolni a kimaradtakat, hiszen minden egyetemen 0-ról kezdik az oktatást. Csak nem épp arról szól a matek hogy mondvacsinált szöveges feladatokat oldasz meg ahol bemásolod az értékeket egy megoldóképletbe hanem komoly tételek, lemmák, axiómák és bizonyítások vannak aminek a logikáját kell megérteni.
Az más kérdés ha mindössze egy hármast értél el érettségin akkor meg van-e egyáltalán a készséged a szak elvégzésére vagy olyan inkompetens vagy a területen hogy rögtön kiesel 1 félév után (szerintem az utóbbi). Mindenesetre meg kell próbálni de ez nem humán büfészak hogy egy értelmi fogyatékos is vígan elvégzi hanem komoly kompetenciákat igényel az elvégzése ami ha meg van benned akkor gond nélkül elvégzed
0. Lelki gyakorlat és hasznos tanulási szokások megalapozása (időgazdálkodás, hinni, akarni, szeretni, kitartani stb.).
1. Logikai gondolkodás fejlesztése:
- Forall x - Calgary - An Introduction to Formal logic,
- brilliant.org,
- openlogicproject.org,
- kérdezés művészete c. könyv (látásmód miatt),
- Smullyan Raymond könyvei is nagyon jók.
2. Tanulásmódszertan:
- Pogány János: Miért nehéz a matematika (inkább vizsgálódás).
- Pólya György: A gondolkodás iskolája.
- Középiskolai módszertan: Arthur Engel - Problem Solving Strategies.
- Egyetemi módszertan: Titu Andreescu - Putnam and beyond.
Ezek azért fontosak, mert kizárják a sablonos gondolkodást, tehát az általános problémamegoldást erősítik!
3. Könyvek:
Középiskolai szint:
- Obádovics Gyula: Matematika c. könyve kiegészítve magyarázósabb online oktatási platformmal (mateking). De a lényeg Obádovics könyve a témák közötti kapcsolódási pontok megértése miatt, hogy ne csak önmagában, hanem egészében is lásd a témákat.
4. Feladatgyakorlás, egyéb:
- [link]
- [link]
- [link]
- [link]
- [link]
"Mindenesetre meg kell próbálni de ez nem humán büfészak hogy egy értelmi fogyatékos is vígan elvégzi"
Azért végezte el olyan ismerősöm is, akinek még nálam is gyengébb érettségije lett és az egyenlőség jelet se találta a számológépen, mert bezavarta, hogy nem = jel volt rajta, hanem EXE volt írva. Úgy bírom ezeket a kioktató frusztrált b.rmokat. Senki nem azt kérezte, hogy szerinted ki az értelmi fogyatékos (szerintem te, aki egy anonim fórumon késztetést érzel kioktatni meg provokálni mást, mert ettől érzed magad valakinek), hanem az volt a kérdés, hogy esetleg tud-e valaki ajánlani olyan könyveket, tananyagokat, amik jók a matek gyakorlására, önálló tanulásra stb. erre a célra, amire nekem kell. Én nem egy matekból felmentett síkh.lye voltam, aki a számok látványától is rosszul van, szimplán csak a 4 év gimi alatt a matek tanàrunk a heti 4 matekórából kb 2-re volt hajlandó bejönni, mindig valami kínja volt, össze voltunk vonva, vmikor meg se tartotta helyettes sem. Nyilván voltak olyan zsenik, akik így is össze tudtak szedni tanítás nélkül 4-es 5-ös érettségit (vagy 3-an a 20 fős osztályból), de inkább a 2-es volt jellemző, ketten pedig szóbeliztek is, mert még a 25% se volt meg. Nekem az 52% szerintem egy elfogadható eredmény ilyen környezetben ezzel a háttérrel, ezzel úgy gondolom, ha magamtól értem el ezt is tanár nélkül, csak nem vagyok értelmi fogyatékos, megvan bennem az az alapszintű logikai gondolkodás, hogy ha látok egy módszert, akkor értelmezni tudom, hogy ez miért van így, meg főleg ha pont a közgáon használatos részek mennek, az már jó.
Meg érdekes, te itt kioktatsz, meg ideböfögsz, 20 másik kérdés alatt meg azt írják, hogy a közgáz matek egy vicc, hármas érettségivel simán teljesíthető. Erre pelda a fent említett ismerősöm.
Csak én nem fogok odamenni úgy, hogy nincs tiszta lelkiismeretem, hogy mindent megtettem, hogy pótoljam a hiányosságaimat. Én szeretek biztosra menni. Előre meg akarom tanulni még a gazdasági matek egyes részeit is, hogy ne ott kapkodjam a fejem, ehhez rászánom az időt, energiát is. Nyilván sz.rhatnék az egészbe, mondván, ha ennek az ismerősömnek ilyen értelmi szinttel sikerült (és még csak nem is egy noname kamufősulin), akkor valszeg én is képes vagyok rá, csak én nem egy harmadik vizsgán szerzett kegyelemkettest akarok. Mint mondtam, a pénzügyes, statisztikai tárgyakat ismerem. Van pénzügyi okj-m is egyébként, ahol statisztikàt tanultam én is, és PTE jegyzetből tanították, mondta is az oktató, hogy ez ugyanaz a tananyag, amit egy alapszakon kérnek számon statisztikaból. Mérleget is tanultam, csak utána egy humán szakra mentem végül épp ezért, mert úgy voltam vele, hogy matek miatt egyelőre ezt háttérbe szorítom.
Szívesen.
Sajnos nekem sem mondták el a fentieket így egyszerre.
Úgy szedtem össze matematikusoktól, aztán összeraktam...
Még ajánlanék a fentieken kívül pár könyvet, mint
- Bárczy Barnabás: Integrálszámítás,
- Bárczy Barnabás: Differenciálszámítás,
- Obádovics J. Gyula: Felsőbb matematika.
Sok sikert!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!