Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miiért van az hogy a felsőokta...

Miiért van az hogy a felsőoktatásba készülők nagy részének fogalma sincs arról, hogy mit takar az a szak amire jelentkezik?

Figyelt kérdés

Elmondom egy példával mire is gondolok.


Egyik nap beszélgettem egy lány ismerősömmel aki turizmus-vendéglátásra bsc-re akar jelentkezni. Azt mondta azért "mert ez jó szak meg itt nincs matek".


Ezután két óráig magyaráztam neki hogy itt bizony van matek nem is kevés meg hogy ez közgazdász szak. Gyakorlatilag a végén én voltam a hülye, hogy mit pofázok bele a dolgaiba. De ez rengetegszer előfordult máskor is, egyik mérnöknek készülő ismerősömnek is el kellett mondanom, hogy hiába érettségizik irodalomból emelt szinten, nem számít neki erre a szakra.


De nem csak erről van szó, legtöbbnek fogalma sincs arról hogyan működik a pontszámítás, mi az ponthatár mit jelent a bsc és msc.


Én például ha meglátok egy nekem tetsző szakot akkor jobban elolvasom mit is takar konkrétan, megnézem milyen órák vannak aztán hogy ezzel mik az elhelyezkedési lehetőségek, majd fórumokon is érdeklődök az erre a szakra járó hallgatóktól. Sőt ha lehetséges még nyílt napra is meg próbálok eljutni.


Őszintén nem ez lenne a normális? Ne értésetek félre, nem magamat akarom fényezni de szerintem ez az ember életében egy fontos dolog hiszen a jövőnk függ ettől. Azért szerintem elvárható lenne más 18-20 évesektől is hogy legalább ennyire utánajárjanak a dolgoknak. Nem az hogy kinyitom a Felsőoktatási Tájékoztatót és rábökök valamire.


Ti mit gondoltok erről?


Köszönöm a válaszokat!


2010. okt. 10. 17:01
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Az esetleges helyesírási hibákért elnézést kérek. 19F
2010. okt. 10. 17:02
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Azt, hogy manapság az a menő, aki egyetemre jár aki pedig szakmára vagy dolgozni az le van nézve. Sokaknak tök mindegy, hogy mi csak legyen valami, hogy ők is elmondhassák magukról, hogy egyetemisták.
2010. okt. 10. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
79%

Én is felhoznék egy példát, de arra, hogy esetleg egy szakmunkás se tudja, hogy mit is fog tanulni: egyik ismerősöm lakatosnak akart tanulni, mert hogy ott majd csak lakatokat csinálnak.

nem csak a leendő egyetemisták között vannak hülye emberek.

2010. okt. 10. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
84%

De még a felnőttek többsége sem tudja, hogy egy szak mit is foglalhat magában. Sokáig magyar szakra készültem, aztán más lett belőle, de 17 éves korom táján ilyen párbeszéd esett meg velem és egy érettségizett negyvenes felnőttel.

-Aztán, hova mész tovább?

-Eltére készülök, magyar szakra.

- Mi van nem tudsz magyarul?!

Különben teljesen egyetértek veled, teljes a sötétség a gólyákban, pedig a felvételi előtt nem olyan nagy ördöngősség elkérni az előző első évfolyam tantárgyainak jegyzékét. Abból már k.b. látszik az adott szak jellege.

2010. okt. 10. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
51%

Nézd, sokan még azt se tudják, mit akarnak. Én az első egyetemet (műszaki terület) otthagytam, a szak tetszett, de túl erős volt, nem volt meg az előképzettségem, gyengébb egyetemre meg nem akartam menni.

Most a másodikat csinálom (társadalomtudomány), ehhez van alapom, így sokkal könnyebb is. De már most tudom, hogy amint lehet, lediplomázom, aztán hagyom is az egészet a fenébe.

Ugyanis közben elkezdtem dolgozni, és rájöttem, hogy a gazdaság jobban érdekel. Így ha meglesz végre ez a diplomám, akkor rögtön neki fogok állni egy gazdasági szaknak.

Vagy visszamegyek az első egyetemre, most már sokat tanultam mindenfélét, meg tudnám csinálni, és mellette elvégzek egy műszaki menedzser szakot.


22 éves vagyok és jelenleg itt tartok. Azt, hogy gimiben még művészeti egyetemre készültem ezerrel, igazából nem is akartam leírni :)

Az eltelt 4 év alatt annyit változtam és annyi mindenen mentem keresztül, hogy az életem gyakorlatilag a feje tetejére állt. Ami 18 évesen reális, jó dolognak tűnt, ma már közel sem az.

Innentől gyakorlatilag mindegy, mit kezdesz el, minimális az esélye, hogy pont azt fogod, amihez van affinitásod is... akkor meg simán működhet a rábökős módszer, nem? :D

2010. okt. 10. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
61%

Szerintem nem is lehet elvárni, hogy mondjuk egy 14 éves gyerek úgy válasszon középiskolát, hogy tudja mi szeretne lenni. csomó olyan szakma van, amiről még 18 évesen, az érettségikor se tudja a legtöbb ember, hogy létezik.


Az meg, hogy valaki nem néz utána, hogy mit is fog pontosan tanulni az adott szakon, egyszerű lustaság és nemtörődömség. Mellesleg én megnéztem, hogy milyen tantárgyaim lesznek, volt köztük pár, amiről azt se tudtam, hogy mit takar pl: reológia. Ti tudjátok mi az?:D


Egyébként meg nem is biztos, hogy a szak a fontos, inkább a szakirány, amiről meg nem is olyan egyszerű pl egy felvételi tájékoztatóban vagy felvi.hu-n tájékozódni.


21 éves egyetemista lány

2010. okt. 10. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
71%

Maximálian egyetértek. Itt nem is azzal van a gond (és szerintem a kérdező sem erre gondolt), hogy esetleg 18 évesen halvány lila gőze sincs róla, mit kezdjen magával.


Azzal van a probléma, hogy 18 évesen még arra sem képes, hogy utánanézzen a dolgoknak. Itt kérdezgetik, hogy miből kell érettségiznie, hogy kell a pontokat számolni stb...

Egy 18 éves embertől szerintem elvárható lenne, hogy kicsit tájékozódjon. Gyakorlatilag kb. csak a google-be kellene beírnia, és az olvasottakat értelmezni, de sokuk még erre sem képes. Nah ilyenkor elgondolkodom, hogy az ilyen minek akar továbbtanulni?

2010. okt. 10. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszolónak van igaza. Nem az a bajom hogy 18 évesen nem tudja mit akar. Sok ember így van ezzel. Csak hogy olyan szinten nem néz utána annak AMIT TANULNI AKAR hogy az már félelmetes.
2010. okt. 10. 18:14
 9/15 anonim ***** válasza:
Ez tényleg csak puszta lustaság, de a legrosszabbik fajta. Nem kell hozzá 2-nél több perc, sőt, még annyi se, hogy megkeressék, hogy mit is takar a szak, meg mik a tárgyak ott vagy akármit a szakról. 18 évesen meg az ember azt talán el tudja dönteni már, hogy melyik tárgyak mennek neki jobban, meg melyik érdekli és ha más nem, ezek alapján választ. De szerintem a legtöbben nem is igazán foglalkoznak vele sajnos.
2010. okt. 10. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Szerintem pont erről kellene az osztályfőnöki óráknak szólnia, tájékoztatni az utolsó pár évben a diákokat a lehetőségeikről, pályaválasztási tanácsadókkal beszélgethetnének, a tanárok segíthetnének nekik eligazodni, merre menjenek tovább. mert lehet böngészni a felvi-t, és minden rajta van, de tudjuk már mindannyian, hány emberkének nincs ehhez türelme, nem tud az információk után menni, akkor oda kell vinni hozzá...
2010. okt. 11. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!