Jogász szakon mi értelme van ennyi sok számonkérésnek?
Hogy melyik jogi karon hogy van, nem tudom, csak pl. nálunk úgy van, hogy mondjuk egy polgári jogon íratnak egy félévben 2 zh-t az aláírásért, egyet a tananyag első feléből, egyet meg a második feléből, jegymegajánlás persze nincs, csak majd vizsga, ahol van beugró, meg utána húzol egy tételt is.
Szóval ugyanazt az anyagot kb 3x kérik rajtad számon, mire jegyet adnak belőle. Keresem a logikát benne, csak nem találom. Most nem mindegy lenne, ha egy sima aláírást alanyi jogon odaadnának, és vizsgán majd megmutatom mit tudok? Ha ugyanazt egyszer zh-n megírtam, és tudtam, mi értelme van még egyszer számonkérni vizsgán is? Ha egyszer tudja valaki, másodjára is tudja.
Meg munkajogra is zh-t írni, házi beadandót megírni, beadni aláírásért, meg vizsgán sok beugrókérdést megválaszolni és utána tételhúzás. Itt is, ha megtanulom a tételeket miért nem elég simán csak vizsgán egyszer számonkérni? Kérdezzen nyugodtan mindenre, csak egyszer tegye, ne 3 külön odarángatással.
Egy átlag jogi tárgyból 3x berángatnak levelezős hallgatókat is, és ne jöjjön senki azzal, hogy senki nem mondta, hogy jelentkezzek, meg hogy ez nem játszóház stb., mert itt nem lustaságról, meg nemtörődömségről beszélek, hogy nekem nincs kedvem 3x bemenni ezért, csak tényleg keresem a logikát, hogy feleslegesen miért kérik számon 3x a tárgyat?
Egy aláírásért pl nem tudom miért kell ennyit rugózni, ezzel még nincs teljesítve a tárgy, csak mehetek vele vizsgázni. Nyilván vizsgára eleve meg kell tanulnom úgy is mindent, ha teljesíteni akarom, szóval nem értem miért várják el már az aláírásért cserébe is, hogy mindent tudjak, vagy ha elvárják, és már ott megtanulom, miért kérik számon még egyszer, és nem kapok megajánlott jegyet? Értitek? Nem a nem tanulással vagy tanulással van bajom, meg hogy jaj most mennem kell megint, hanem konkrétan, hogy logikátlanság miatt kell 3x mennem valami miatt, mikor egyetlen vizsgával is le lehetne tudni. Máshol is így van jogon?
Aki már a zh-t nem bírja teljesíteni, annak esélytelen, hogy a vizsgát teljesítse akármelyik tantárgyból, úgyhogy nem hülyeség mert a zh-k kiszórják így azt a pár embert vizsgaidőszak előtt akit nem érdekel abszolút az egész és így több helye marad vizsgaidőszakban azoknak akik komolyan gondolják.
Másrészt vizsgaidőszak előtt a zh egy jó visszajelzés lehet neked és kb be tudod lőni, hogy hol/min kéne még javítani, mire kell alaposabban ráfeküdni. Mivel zh-nak gyakran nincs tétje, csak legyen meg a vizsga meg hangsúlyosabb, így vizsgaidőszakban kellemetlenebb rájönni ezekre, mert szűkös az idő.
Meg ha már tenyleg az ember egyetemre jár akkor ne csak arról szóljon már, hogy szorgalmi időszakban abszolút semmit nem kell csinálni 3 hónapig, aztán majd ráér tanulni vizsgaidőszakban.
(Nyilván azért túlzásba se kell esni, nem azt mondom, hogy írjon az ember napi 8 zh-t meg beandandót és égjen ki agyilag már a szorgalmi időszak idején, de szerintem azért ha az embernek tantárgyanként kell 2 zh-t teljesíteni szorgalmi időszakban, azért az nem megerőltető vagy teljesíthetetlen követelmény)
Nem is a zh írással lenne baj, csak logikát nem találok benne, hogy ugyanazt íratja, mint vizsgán is. Ha pl. zh jogeset lenne, vizsga meg tételek, úgy érteném. Csak ha meg ugyanazon témakörből van vizsga, ugyanazon kérdésekkel, miért nem kapok rá jegymegajánlót, ha jól megírom? Egy mérnöki vagy egy gazdasági szakon tanulót sem zh-ztatnak meg vizsgáztatnak 2-3x ugyanabból. Ha egyszer megtanulta, elfogadják és elismerik, hogy tudja. Ezen nincs mit ragozni sokadjára.
Meg eleve érdekes rendszer van jogászoknál. Egy többszörösen ismétlődő, folyamatos tanulást igénylő rendszer teljesen. Ugyanazt életed során többször meg kell tanulni totál feleslegesen. Egyszer zh-zol, egyszer vizsgázol belőle, következő évben szigorlat is lehet még egyszer előző tananyagból néhány egyetemen (szerencsére egyre kevesebb helyen), majd zv-zel belőle. Megcsináltad, elvégezted, 3 év múlva még egyszer szakvizsgázol ugyanabból, mint korábban, mintha nem elég lett volna zv-n teljesíteni. Miközben már egy végzett jogász nem is használ soha semmit fejből, mindenki jogtárból keresi ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!